banner6

Markalaşma yolunda Kral Şakir emin adımlarla gidiyor

banner37

Markalaşma yolunda Kral Şakir emin adımlarla gidiyor
banner90
banner99

Çizgi karakter "Kral Şakir"in tasarımcısı, karikatürist ve yazar Varol Yaşaroğlu, çocuklara sunulan yapımların önemine işaret ederek, "Bundan sonraki amacım dünyada bu işi markalaştırmak. Markalaşma yolunda Kral Şakir emin adımlarla gidiyor." dedi.

Grafi2000 Prodüksiyon tarafından canlandırılan animasyon filminin karakter tasarımını hazırlayan Yaşaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kral Şakir gibi bir karakteri oluşturmanın çocukluk hayali olduğunu dile getirdi.

Varol Yaşaroğlu, evde çalışarak işe başladığının altını çizerek, "Bir internet sitesi kurmaya karar verdim. 1999 senesinin sonunda, 2000'e yaklaşan senelerde. O yüzden sitenin adını da Grafi2000 koymuştum. Yani o siteyi ilk yayın hayatına soktuğumda evde tek başımaydım. Bir webmaster arkadaşımızla tanıştık, Bülent Kelleroğlu. Gerçekten benim için çok değerli bir insandır. Siteyi yazılımsal olarak o dizayn etti. Benim de o dönemde ürettiğim çeşitli minik flash animasyonlar vardı. Flaş animasyonu, animasyon sektörünü takip edenler iyi bilir zaten. Çok küçük boyutlarda animasyonlar oluşturup onları internette yayınlayabiliyorduk. Böyle güzel bir site yaptık." diye konuştu.

O dönem büyük ilgi gören, komik animasyon serisi 'Noel Dayı'nın tasarımcısı Berk Tokay'ın yanı sıra Onur Demirsoy ve Haluk Can Dizdaroğlu'nun ekipte yer aldığını kaydeden Yaşaroğlu, herkesin kendi animasyonlarını yapıp sitede yayınladığını söyledi.

Yaşaroğlu, Grafi2000'in internetin 1.0 döneminde çok izlendiğine işaret ederek, şunları aktardı:

"Düşünün ortada sosyal medya yok. Ne Instagram var, ne Facebook. Biz animasyonlarımızı izletir hale geldik. Sonrasında internette bu kadar izlenen animasyonlar yapınca, televizyon kanallarını dolaşmaya başladım. O dönemin ünlü talk şovlarına gittim. 'Ben animasyonlar yapıyorum. Bunları internette milyonlarca kişi izliyor. Bunlara küçük küçük skeçler yapsak, sizin programların arasında göstersek falan.' dedim. Hiçbiri kabul etmedi. Bir tek o dönem, Kanal D'nin genel yayın yönetmenine, 'Kafamda bir program var. Ünlüler gelecek, araya animasyon karakterler girecek. Böyle bir şov yapmak istiyorum.' dedim. O kabul etti. Bir çocuk programı gibi başladı aslında ama gerçekten hem çocuklar hem de yetişkinlerin izlediği komik bir program oldu. Adı grafi2000.com'dan türeyen Grafi2000 Komedi diye bir program yaptık. Cem Yılmaz arkadaşım. İlk konuğum Cem Yılmaz'dı. Ardından Beyaz geldi. Türkiye'de ne kadar ünlü varsa, Mazhar Alanson'dan tutun da Özlem Tekin'e kadar hepsi benim konuğum oldu."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104