banner6

Masa 6 liderle yeniden toplandı; Cumhurbaşkanı adayı açıklanacak

banner37

Masa 6 liderle yeniden toplandı;  Cumhurbaşkanı adayı açıklanacak
banner90
banner99

Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanı adayı krizi çözüldü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına itiraz edip masadan kalkan İYİ Parti, masaya döndü. Bugünkü toplantı öncesi Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e sürpriz bir ziyarette bulundu. Akşener o görüşmede iki başkana, cumhurbaşkanı yardımcılığı formülünü önerdi. Kılıçdaroğlu ile de görüşen Akşener, masaya dönme kararı aldı.

Toplantı öncesi Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz cuma günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına itiraz ederek masadan kalkan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret etti.

Millet İttifakı 6 liderle yeniden toplandı | Cumhurbaşkanı adayı açıklanacak - 1

Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Merkezi'nde Akşener'i ziyaret etti

6'LI MASADA KRİZİ ÇÖZEN FORMÜL

Ziyarete ilişkin açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Akşener'in Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı yardımcıları olmaları önerisini sunduğunu söyledi.

Zorlu, ''Bu ziyaret sırasında, her iki belediye başkanımıza seçilecek 13. Cumhurbaşkanı'nın yetkili, icracı iki cumhurbaşkanı yardımcısı olmaları konusunda kendilerine önerilerini iletmiştir.'' dedi.

İYİ PARTİ'DEN MESAJLAR

Görüşmenin ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Twitter'dan "Nerede kalmıştık?" mesajını paylaşarak masaya dönüş sinyalini verdi.

İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır da "Türkiye iyi olacak." mesajını paylaştı.

AKŞENER-KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞMESİ

Yavaş ve İmamoğlu, Akşener ile görüştükten sonra yeniden Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Daha sonra ise Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener Ankara'da bir otelde görüştü. 15 dakika süren görüşmeye İmamoğlu ve Yavaş'ın da katıldığı belirtildi.

Görüşmeler devam ederken saat 14.00'te yapılması planlanan Millet İttifakı'nın toplantısı ileri saatlere ertelendi.

MERAL AKŞENER YENİDEN MASADA

O görüşmede nihai mutabakata varıldı, Akşener masaya dönme kararı aldı.

Millet İttifakı 6 liderle yeniden toplandı | Cumhurbaşkanı adayı açıklanacak - 2

Meral Akşener'i, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu karşıladı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ev sahipliğindeki toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

CUMHURBAŞKANI ADAYI AÇIKLANACAK

Toplantının ardından, ittifakın ortak cumhurbaşkanı adayı açıklanacak. İsmin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olması bekleniyor.

Aynı zamanda cumhurbaşkanı yardımcılarının da açıklanması bekleniyor. Bu arada 11 maddelik geçiş süreci yol haritasının da kamuoyuyla paylaşılacağı edinilen bilgiler arasında.

Millet İttifakı 6 liderle yeniden toplandı | Cumhurbaşkanı adayı açıklanacak - 3

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2023, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104