MSB: Türkiye iyi komşuluk ilişkilerinden yana

banner37

MSB, yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini korumaya devam edeceğini vurgulayarak "Türkiye iyi komşuluk ilişkilerinden yana" ifadelerini kullandı.

MSB: Türkiye iyi komşuluk ilişkilerinden yana
banner90
banner8

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığından (MSB), yapılan açıklamaya göre, Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşananlara ilişkin şu değerlendirmede bulunuldu.

banner134
MSB, Türk Silahlı Kuvvetleri, Akdeniz'de ise Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ile Karadeniz'de Fatih sondaj ve OCEANIC sismik araştırma gemilerine refakat ve koruma sağladığını ifade etti.

"Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunların çözümüne yönelik olarak, Türkiye, her zaman olduğu gibi, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yanadır” sözlerini kullanan MSB, “Sorunların diyalogla, ön koşulsuz görüşmeler ile çözülmesi gerektiğini savunmaktadır” dedi.

Yunanistan, tüm olumlu, yapıcı yaklaşımlarımıza rağmen uluslararası hukuktan doğan haklarımızın kısıtlanmasına yönelik girişimleri ve bölgede tatbikat, taciz, ihlal ve provokatif şekilde yaptığı açıklamalar ile gerginliği tırmandırmakta olduğunu ve sorunları derinleştirdiğini de dile getiren MSB, “Türk Silahlı Kuvvetleri Ege'de, Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası'nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75