Prof. Dr. Uğur Şahin: Haziran’da Türkiye’ye 30 Milyon doz aşı göndermek istiyoruz

banner37

Prof. Dr. Uğur Şahin: Haziran’da Türkiye’ye 30 Milyon doz aşı göndermek istiyoruz
banner90
banner8

BioNTech firmasının kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, DW’nin, aşı tedariki ve üretimi ile ilgili sorularını yanıtladı. Konuşmasında Türkiye’ye Haziran ayında 30 Milyon doz aşı göndermek istediklerini söyledi. Türkiye’de aşı üretimine de değinen  Şahin “Aşı üretimine şimdi başlasak ancak 2022’nin sonunda yol alabiliriz bu yüzden şu anda mevcut aşı ağıyla devem edeceğiz” dedi

banner134
Uğur Şahinin konuşması:

"Türiye’ye hemen, mümkün olan en çok aşıyı vermeyi çok isterdik. Ama bu aşıları bizim üretmemiz gerekiyor.Türkiye Sağlık Bakanı ile haftalardır görüşmeler yürütüyoruz.İlk dozları gönderdik. Şimdi daha fazlasını teslim etmeyi görüşüyoruz. Ama üretim kapasitemizi ne oranda buna ayırabileceğimize bakmak istiyoruz. Her şey yolunda giderse, Haziran’da 30 Milyona yakın BioNTech aşısı göndermek istiyoruz.Temmuz ve Ağustos ayından da ilave dozlar için görüşmeler yürütüyoruz.

Aşı üretimi için TÜBİTAK’la konuştuk ancak üretim faaliyetlerin şimdi başlatsak bile ancak 2022’nin sonunda yol almış olabileceğiz. Bu yüzden şu anda mevcut ağımız ile ilerlemek zorundayız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75