banner6

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti

banner37

İlk mahkemede tutukluluğuna itiraz eden Ayşe Özkiraz, muayenelere katılmadığını, reçete düzenlemediğini ve sadece bir kez dikiş attığını söyledi.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti
banner99

Türkiye'nin gündemine oturan sahte doktor olayının öznesi Ayşe Özkiraz'ın doktorculuk oyunundan hala ayrıntılar gelmeye devam ediyor.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini 'pratisyen hekim' olarak tanıtan ve diğer doktorların şüphelenip, şikayette bulunmasıyla gözaltına alındıktan sonra sahte diploma ile hastanede görev yaptığı anlaşılan Ayşe Özkiraz, 25 Ekim'de tutuklandı.

Tutukluluğuna itiraz etti

Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne konulan Özkiraz, avukatı aracılığıyla karara itirazda bulundu.

Avukatının, bir üst mahkeme olan Çerkezköy 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ne tutukluluğa itirazı reddedildi.

Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayşe Özkiraz ile ilgili soruşturmayı tamamladı. Özkiraz hakkında hazırlanan iddianame, Çerkezköy 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #1

13 yıl hapsi istenmişti: Mahkeme süreci başladı

İddianamede; Özkiraz hakkında 'resmi belgede sahtecilik' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, 'özel belgede sahtecilik' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve 'yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere toplam 13 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ayşe Özkiraz'ın yargılanmasına Çerkezköy 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün başlandı. Özkiraz, duruşmaya SEGBİS ile bağlanırken, salonda 2 avukatı ile Çerkezköy Devlet Hastanesi'nin avukatı hazır bulundu.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #2

"Kaç kimlik kartı yaptırdım bilmiyorum"

Kimlik tespitinden sonra savunma yapan Özkiraz, lise mezunu olduğunu söyledi. İstanbul'da yurtta kalmak için kendi kimliği ile adli sicil kaydını verdiğini kaydeden Özkiraz, öğrenci kimlik kartını hiç kullanmadığını söyledi.

Özkiraz, "Çapa Tıp Fakültesi'nde güvenlik yoktu. Kemal Atay amfisindeki derslere girdim. Daha sonra ismimi oradaki öğrencilerin iletişim WhatsApp grubuna yazdırdım. Toplamda kaç tane kimlik kartı yaptırdım, hatırlamıyorum. Öğrenci kartımın sahte olmasından dolayı onu cüzdanımda taşıyordum. Burada WhatsApp grubundaki paylaşımlarla hangi dersler olduğunu bakıp, derslere giriyordum." dedi.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #3

"Muayenelere katılmadım sadece izledim"

Hastalanan annesini Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne götürdüğünü anlatan Özkiraz, "Hastaneye annemi götürdüğümde annemin hastalığını tıbbi terimlerle anlatınca acil hekimi 'Sağlık çalışanı mısınız?' diye sorunca kendimi '6'ncı sınıf tıp öğrencisi' olarak tanıttım. Doktorlar muayene yaparken ben izliyordum. Çocuk doktorunun yanına gittim.

Çocuk cerrahisine ilgi duyduğumu ve yanında zaman geçirmek istediğimi söyledim. Kendi hazırladığım TUS sonucunu gösterdim. İzin verdiler. Hastanede muayenelere katılmadım, sadece izledim.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #4

 

"1 kez dikiş yaptım"

Doktor Murat'ın muayenelerinde onu izledim. Sadece sağlıkçıların giydiği formaları giydim. Sekreterin önlüğünü birkaç kez giydirdiler. Dikiş 1 kez yaptım. Fakültede gördüğüm dikiş atma dersi vardı. Doktor, bana yastık üzerinde dikiş çalışması yapmamı söyledi hatta hastanedeki makas, iğne, iplik ile çalışmalar yaptım.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #5

 

"Ben hiç reçete düzenlemedim"

Kendime bir anlık hevesle doktor kaşesi bastırdım. Kaşe elime geçince doktor ve sekreteriyle birlikte güldük. Hiç kullanmadım. Doktor beyin odasında kaldı. Ben hiç reçete düzenlemedim. Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde birkaç ay bulundum. Ameliyatlarda ben sadece doktor beyin yanında duruyordum." diye konuştu.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #6

"Müvekkilim cezaevinde akıllandığını söylüyor"

Ayşe Özkiraz'ın avukatı ise "Müvekkilim bazı yalanları söylemiştir. Cezaevinde akıllandığını söylüyor. Ailesine, erkek arkadaşına yalan söylemiş ve dersini almıştır. Resmi evrakta sahtecilik düzenlememiştir. Bunun Yargıtay'da örnekleri vardır." dedi.

Duruşma, tanıkların dinlenmesiyle devam ediyor.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #7

 

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #8

 

Sahte doktor Ayşe Özkiraz tutukluluğuna itiraz etti #9

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104