TC Enerji Bakanı Dönmez: Sakarya doğalgaz sahasında, bu yıl iki kuyu daha açabiliriz 

banner37

TC Enerji Bakanı Dönmez: Sakarya doğalgaz sahasında, bu yıl iki kuyu daha açabiliriz 
banner90
banner99

Türkiye'de Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya doğalgaz sahası için 25 yıl süreli bir işletme planı yaptıklarını, bu dönem içinde sahadan ortalama yılda 15-20 milyar metreküp üretim yapılabileceğini söyledi. 

TC Enerji Bakanı Fatih Dönmez, "Sakarya doğalgaz sahasında yılda 15-20 milyar metreküp üretim yapılabilir, bu yıl iki kuyu daha açabiliriz" dedi. 

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya doğalgaz sahası için 25 yıl süreli bir işletme planı yaptıklarını, bu dönem içinde sahadan ortalama yılda 15-20 milyar metreküp üretim yapılabileceğini söyledi. 

Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’nde konuşan Dönmez, “ortalama 25 yıl işletme üretim planı öngördük. Biraz hızlansak 20 yıl, geciksek 30 yıl olabilir. Demek ki maksimum seviyelerde yıllık ortalama 15-20 milyar metreküp üretimden bahsediyoruz” dedi. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri Temel Atma Töreni'nde, Karadeniz'de Sakarya Gaz Sahası'nda Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğalgaz keşfi yapıldığını duyurmuştu. Erdoğan, Karadeniz'deki toplam gaz keşfinin 540 milyar metreküpe ulaştığını ifade etmişti. 

Sözcü'de yer alan habere göre, Dönmez bu yıl Sakarya gaz sahasının güneyinde ve batısında keşif amaçlı birer kuyu daha açabileceklerini söylerken, sahanın yapısına artık hâkim olduklarını ve sahada yeni keşifler yapabileceklerini ifade etti. 

Dönmez, “Keşif çok belirsiz bir alan, her bir çalışma isabet oranlarını artırmak suretiyle ilerliyor. Şimdi daha rahatız, sahadaki hidrokarbon rezervinin yapısına hakimiz. Arkadaşlar artık neredeyse hiçbir sondaj yapmadan sismik sonuçlar ile öngörü yapabilir hale geldiler. İlave keşifler yapabileceğimiz yönünde geçmişe göre çok daha eminiz” dedi. 

Mısır ile ikili ilişkileri iyileştirme çalışmalarına atıfta bulunan Dönmez, yaptığı konuşmada Mısır ve Türkiye enerji bakanları arasında ikili bir mekanizma kurulmasının mümkün olup olmadığı sorusuna, “Olabilir, henüz böyle bir temas yok. Dolaylı birtakım temaslar var iş dünyası üzerinden ama uygun şartlar olursa tabii ki görüşülebilir” cevabını verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75