banner6

TDT zirvesinden notlar

banner37

KKTC’nin de katıldığı, Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleşen TDT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı ve TDT Olağanüstü Zirvesi’ni KIBRIS Medya Grubu adım adım takip etti

TDT zirvesinden notlar
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Taha Can GÜRLEK

   -İlk toplantı Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleşti. Burada gözüme çarpan çok fazla yabancı basın mensubunun olması ve çok üst düzey güvenliğin devam etmesi oldu. Külliyede polisler ve Cumhurbaşkanlığı koruma personeli hep tek tip giyiniyor, tek tip saç traşları var ve tek tip bıyık bırakıyorlar. Bu durum benim de içinde bulunduğum kafilenin gözünden kaçmadı ve akşama kadar hep bundan bir şekilde konu açıldı.

Dışişleri Bakanları Toplantısı Karşılama

   -Çok kalabalık ve büyük bir salonda gerçekleşti. TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yabancı mevkidaşlarını tek tek, samimi ve çok özenli bir şekilde karşıladı. Karşılama sırasında salonda Lefkoşa eski Büyükelçisi ve Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi Koordinatörü Ali Murat Başçeri’de vardı. Karşılama sırasında çok güler yüzlü ve espritüeldi. Sıra Dışişleri Bakanımız Tahsin Ertuğruloğlu’na gelince yüzü daha da güldü ve sanki 40 yıllık dostunu görmüş gibi davranmaya başladı. Protokol kurallarını bir anda umursamayarak Tahsin abi hoş geldin diye hitap etti ve ardından toplantı konuşmasına kadar hep Tahsin abi olarak hitap etti Dışişleri Bakanımıza.

Dışişleri Bakanları Toplantısı

   -Toplantı açılış konuşmasını ev sahibi olarak TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdi. Konuşma yapana kadar şakacı ve güler yüzlü o insan konuşma ile birlikte bir anda değişti ve Ankara’nın o gri diplomatik havasına ve ciddiyetine büründü. Konuşması sırasında KKTC’yi es geçmedi ve konuşmasının KKTC kısmını normal konuşmasındaki vurgusundan daha vurgulu bir şekilde dile getirdi. Mevlüt Çavuşoğlu ve Tahsin Ertuğruloğlu konuşurken üye ve gözlemci üye delegasyonları sürekli not alarak onları dinledi ve toplantı saat 10.00 gibi sona erdi. Toplantının ardından aile fotoğrafı çekildi KKTC bayrağı karşıdan bakıldığında en soldaydı.

Liderler Zirvesi Karşılama

   -Liderleri TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek tek ve çok ciddi bir şekilde karşıladı. Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’a sıra geldiğinde ise diğer liderlere nazaran daha samimi ve daha güler yüzlü bir şekilde yaklaştı. Aynı hassasiyeti “Gardaşım” dediği Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e de gösterdi.

Liderler Zirvesi

   -En uzun ve ilk konuşmayı TC Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleşti. Konuşmasını büyük bir dikkat ve titizlikle yaptı. Konuşmasının hiçbir kısmında vurguyu artırmadı ya da düşürmedi. Sadece Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e “Gardaşım” derken biraz daha yumuşak tonlamayla devam etti. TDT Zirve Koordinatörü Ali Murat Başçeri ve Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu her devlet liderinin konuşmasını özenle dinlediler ve hepsini not aldılar. Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın konuşması sırasında da tüm delegasyonlar bize Ersin Beyin metninin olup olmadığını eğer varsa atmamızı istediklerini söylediler. Ersin Bey maalesef kendisi için hazırlanan metne sadık kalmadı ve orada tüm Türkiyeli ve KKTC’li basın mensupları olarak fazladan mesai yapmak durumunda kaldık. Bu toplantı ise 14.00’te tamamlanarak sona erdi.

Liderler Yemek

   -Liderlerin yemek faslına geçişte basın mensupları olarak bizde gireceğimizi sanıyordum ama maalesef son dakika bir değişiklik olduğunu öğrendik ve basın mensupları yemek salonuna alınmadı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın diğer devlet başkanları ile çok samimi fotoğraflarını bize içeriye giren delegasyon üyelerinden birkaç isim gönderdi. Fotoğraflarda Ersin Bey özellikle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile çok samimiydi. Yemek sonrasında aile fotoğrafına geçildi. Dışişleri Bakanları Toplantısında karşıdan bakıldığında solda olan Kuzey Kıbrıs bayrağı bu sefer en sağa alınmıştı. Bu dikkatimizden kaçmadı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2023, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104