banner6

Türkiye-Güney Kıbrıs arasında güven yaratıcı önlemlerin görüşüldüğü haberlerinin “asılsız” olduğu bildirildi

banner37

Türkiye-Güney Kıbrıs arasında güven yaratıcı önlemlerin görüşüldüğü haberlerinin “asılsız” olduğu bildirildi
banner150 banner151 banner143

Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Ercan Havalimanı'nın BM himayesinde, Gazimağusa Limanı’nın ise AB kontrolünde Kıbrıs Türklerinin ve KKTC’nin ticari ve diğer faaliyetlerine açılması karşılığında Kapalı Maraş’ın Rum tarafına iadesini öngören güven yaratıcı önlemler için başta AB olmak üzere, üçüncü tarafların desteğini aramaya devam ediyor.

TC Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Rumların güven yaratıcı önlem önerileri, Kıbrıs meselesini özünden uzaklaştırmaya ve göz boyamaya yönelik ömrünü tüketmiş, zamanında denenmiş ve başarısız olmuş, ciddi olmayan öneriler olduğunu belirterek “Bu sözde önerilerle Kıbrıs Türklerinin müktesep hakları hedef alınmaktadır.” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin gündeminin Kıbrıs Türklerinin 1960’ta kazandığı müktesep haklarının yani Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün yeniden teyit edilmesi” olduğunu kaydeden kaynaklar, “Dolayısıyla gündemimizde, 'Güven Yaratıcı Önlemler' konusu yoktur. Bu çerçevede GYÖ paketinin ülkemiz yetkililerince Rum tarafı ile ele alındığına dair haberler, maksatlı ve algı yaratmaya yönelik gerçek dışı haberlerdir." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110