Türkiye ve Rusya’dan ikinci ortak devriye

banner37

Türkiye ve Rusya’dan ikinci ortak devriye
banner99

Türkiye ile Rusya arasında Soçi mutabakatı kapsamında Suriye’de ikinci ortak devriye yarın Ayn El-Arab’da yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Soçi Mutabakatı kapsamında Rusya ile ikinci ortak devriyenin yarın yapılacağını belirterek, bununla ilgili Türk yetkililerin Rus mevkidaşlarıyla temas içerisinde olduğunu söyledi.

Kalın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Kalın, 22 Ekim Soçi anlaşması çerçevesinde Tel Abyad’ın doğusunda ilk devriye yapıldığını da hatırlatarak, bu süreçte herhangi bir YPG/PYD mevcudiyetine rastlanmadığını ancak üç noktada tünel çalışması yapıldığının tespit edildiğini söyledi.

banner134
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ikinci devriyenin ise yarın yapılmasının planlandığını açıkladı.
Barış Pınarı Harekatı’nın, Kuzey Suriye’de bir terör koridoru hatta bir terör devleti kurmayı hedefleyen amaçları ortadan büyük oranda kaldırdığını belirterek ‘Bu terör koridoruna çok ciddi bir darbe vurulmuştur ama teyakkuz halimiz devam etmektedir’ dedi.

Tel Abyad ile Resulayn arasının terör unsurlarından temizlendiğini belirten Kalın, terör unsurlarının alan kaybettikçe paniğinin arttığını söyledi.

Kalın, Barış Pınarı Harekatı’nın başarısını gölgelemeye yönelik kara propaganda faaliyetlerine karşı herkesin çok dikkatli olması gerektiğini de vurguladı.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyne gerçekleştirdği Barış Pınarı Harekatı sonrası Türkiye ile Rusya Moskova’da Soçi Mutabatakatını imlamıştı.

Mutabakat çerçevesinde Rusya ile Türkiye bölgede ortak devriyelere başlamıştı.

Bu devriyelerin ilki geçtiğimiz cuma günü yapılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75