Türkiye'de seferberlik, bizdeyse bocalama…

Gerçi dövizin ateşi az da olsa düşmeye başladı, ama bu düşüş fiyatlara bir türlü yansımadı. Aksine zamlarda frene basma yok. Var hızıyla yükseliş sürüyor. Tüp gaz bunun en somut örneği. Evlerde kullanılan 10 kiloluk tüp gaz yüzde 42 zamla 82. 5 TL’ye çıkarıldı. Gazeteler haberi genelde ‘Tüp gaz patladı’ şeklinde yansıttılar.

Dünyada olduğu gibi, KKTC’de de gaz, akaryakıt ve elektrik yaşamın vazgeçilmezidir. Ekmek, su kadar temel maddedir. Bu üçünden mahrum olmak, ölüme neden olmaz, ancak süründürür. Dar ve sabit gelirli vatandaş cidden ne yapacağını şaşırmış, bilemez hale gelmiş bulunuyor.

Geçen yıl Türkiye’den gelen bir tanıdıkla sohbet ederken, konu tüp gaz ve akaryakıta geldiğinde, “Sizde çok ucuz, bizdeyse çok pahalı. Keşke bu fiyatlar bizde de olsa” diye sitemle karışık beyanda bulunmuştu… Şimdilerde her ikisinde de Türkiye’ye yetiştik. Ama elektrikte onları yetişebilmek mümkün değil. Daha o günlerde elektrik faturasını gösterdiğimde gözlerine inanamamıştı…

Ya şimdi görse?

Dün sabah meslektaşlarla, UBP başkan adaylarından Ersin Tatar’ın düzenlediği basın toplantısındaydık. Onu mu yazayım,  yoksa Kıbrıs sorunu konusunda cek-caktan başka bir şey bilmeyen, yalnızca doğalgaza odaklanan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Mısır’da askeri darbeyle işbaşına gelen El Sisi arasında yapılan zirveyi mi irdeleyeyim diye kendimi şöyle bir yokladım. Sonuçta güncel olması bakımından tüp gaz konusu ağır bastı.

Burada bir örnek vermek gerek. Türkiye’de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’ 81 milyona umut olurken, etiketlerde yüzde 10 indirim kampanyasına tüm sektörlerden katılım da hızlandı. Ucuzluk sözü veren firma sayısı çığ gibi büyüyor. ‘Sabah’ gazetesine göre, bir günde 100 büyük şirket “Ben de varım” dedi. Gıda ve giyimin yanı sıra, beyaz eşya, otel, mobilya, ulaşım ve konut sektörü de kuyruğa girdi.

Firmalar harıl harıl yüzde 10 logolu etiketleri hazırlıyor. İndirimli fiyatlar kısa sürede raflarda olacak. Anadolu’nun her yöresindeki esnaf da, ‘Türkiye kazanacak’ seferberliğine destek veriyor.

Peki ya bizde? Benzer anlayışta ve uygulamada bazı işyerleri yok değildir. Hatta bunu gazete ilanlarıyla dile getirmektedirler. Ama kaç tane? Nerde o seferberlik ruhu? Nerde o eli taşın altına koyma heyecanı? Var mıdır?

Vatandaş geçim sıkıntısından dolayı ‘Oynatmaya az kaldı’ şarkısını mırıldanırken, kemeri daha da sıkmak yerine, en azından biraz gevşetme beklentisindeydi. Tüp gaz zammı ile bu beklenti de boşa çıktı, umut söndü.

Türkiye’de esnaf ‘Türkiye kazanacak’ seferberliğine tam destek verirken, vatandaşın sıkıntılarının az da olsa hafiflemesi açısından kararlılığını sergiledi ve bu günlerde çok kullanılan bir terim olan ‘elini taşın altına koydu.’

Türkiye, sorunlarını, sıkıntılı dönemi ve darboğazı böyle aşmaya çalışmakta, vatandaşın biraz olsun ferahlamasını sağlayabilmek için pratik ve sonuç getirici önlemlere başvurmakta, bir milli seferberlik ruhu yaratmaktadır. Bizdeki en büyük eksiklik de zaten budur. Herkes bir tarafa çekmekte, dedikodudan başka bir şey bilmemekte, ‘ben yaparım olur’ mantığıyla hareket etmektedir. Bu hengame içinde akılcı öneri yapan da bin pişman olmakta, aynı görüşü paylaşan nice uzmanlar ve akademisyenler de kendi köşelerinde olup bitenleri izlemekle yetinmekte, sadece kıs kıs gülmektedirler.

Hani vatan şairi Namık Kemal, Kıbrıs’ı anlatırken, bir dedikodusundan, bir de sivrisineğinden şikâyet etmişti ya…

Velhasıl yaşamın üç vazgeçilmezi olan elektrik, akaryakıt ve gaza durmadan zam yapılması, hayatı daha da zora sokmaktadır ki, patlama noktasına gelinmiş bulunmaktadır. Zaten manşetlerde ‘Gaz patladı’ başlığının tercih edilmesi de herhalde yöneticilere anlamlı bir mesaj niteliği taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE