Türkiye'de yeni sisteme geçilirken

Türkiye’de dün yeni ve tarihi bir gün yaşandı. Uzun zamandan beridir tartışılan başkanlık sistemi dün resmen başladı. Türkiye, söz konusu yönetim şekline geçebilmek için bir referandum süreci yaşadı ve ardından da son seçimde yeniden kazanan Recep Tayyip Erdoğan yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu.

Erdoğan'ın mecliste yemin etmesiyle birlikte parlamenter sistem sona erdi ve ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildi. Ülkemizde olduğu gibi Türkiye’de de parlamenter sistemin istikrar sağlamak için elverişli olmadığı üzerinde duruluyor. Bu nedenle dönem dönem başkanlık sistemi tartışıldı, başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerden örnekler verildi.

Türkiye’de toplum, sistemin değişmesinin, ülkeye fayda sağlayacağı konusunda ikna oldu ve yeni sisteme geçildi. Türkiye’de birçok ilklere imza atan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yeni sistemde de başarılı olacağına inanıyoruz.

Türkiye büyük bir ülkedir ve büyüklüğü oranında da zaman zaman önemli sıkıntıları olmuştur. Darbe girişimi, bölgedeki sorunlar, Türkiye’yi de etkileyen global sıkıntılar ve arka arkaya gelen seçim süreçleri, ülkede istikrarı sekteye uğratmıştır. Ancak yeni sistemle birlikte bir istikrara kavuşulacağına inanılıyor. Türkiye’nin buna gerçekten de ihtiyacı vardır.

Erdoğan’ın Anıtkabir özel defterine yazdığı şu sözler oldukça anlamlıdır:

“Türkiye iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bu önemli dönüm noktasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 1. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini, kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Cumhuriyeti 100. kuruluş yıldönümünde hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız.”

Bu temennilere biz de katılıyoruz, deftere yazılanları Türkiye halkı hak ediyor.

Öte yandan Erdoğan, kabineye tecrübeli isimler de aldı. Meclis'ten kabineye giren Berat Albayrak, Mevlüt Çavuşoğlu, Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül önceki kabinede de yer almıştı. Gül, Soylu ve Çavuşoğlu bakanlıklardaki yerini korudu. Önceki hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev alan Berat Albayrak ise Hazine ve Maliye Bakanı olarak kabinede kalmaya devam etti. Bakanlığında başarılı ve tecrübeli bakanların devam etmesi de önemlidir.

Kıbrıs’ta birçok kişi “Dışişleri Bakanı kim olacak?” diye merakla bekledi. Kıbrıs sorununa vakıf, uzun zamandan beridir bu konuda önemli temaslar yapmış, önemli toplantılarda yer almış Mevlüt Çavuşoğlu’nun dışişleri bakanlığı görevinde devam ediyor oluşu da bir şanstır.

Kıbrıs Türk halkı da Türkiye’nin istikrara kavuşması, sorunlarından arınması ve refah seviyeye ulaşması için duacıdır. Kıbrıslı Türkler, “Türkiye’deki gelişmeler bizi ilgilendirmez” diyemez. Kıbrıslı Türkler için Türkiye’nin önemi büyüktür. Kıbrıslı Türkler, her zorda kaldığında yanında Türkiye’yi bulmuştur.

Kıbrıs sorunu konusunda da Sayın Erdoğan ve AKP, çok önemli adımlar atmıştır. Bugüne kadar hiçbir partinin ve devlet adamının atmaya cesaret edemediği adımlar atılarak, hep bir adım önde olunmuştur, önemli açılımlar yapılmıştır. Yeni sistemde daha güçlü bir şekilde yer alacak olan Erdoğan’ın, Kıbrıs sorununda yine belirleyici ve öncü olacağına inanıyoruz.

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye halkına hayırlı olmasını dileriz.

YORUM EKLE