Türkiye'den gelen Türkonfed ve İŞAD işbirliği ve beklentiler

Gittikçe artan bir turizm gündemimiz var. Bu gündemin içerisinde neler var neler. Adamızda gittikçe artan ve bizlerin çözüm odaklı özellikle çevre ile ilgili hassasiyetlerimiz yavaş yavaş kendisini göstermeye başlayacak. Ne zaman mı? Emin olun ki, en azından bu yaz katı atık, ses kirliliği ve denize tam olarak nerelerden geldiği belli olmayan pislik olan her şey. Bunlar bizim tüm halkımız olarak hassas olduğumuz konular ve yıllardır tüm turizm sezonlarının gazetelerdeki en başı süsleyen manşetleri. Belirttiğim gibi çözüm odaklı çalışıyoruz ve bu konular turizm sezonu girmeden tarihin derinliklerine karışacak. Turizm sektörümüz için ise ekonominin çarkları rayına oturacak ve 2018 yılı turizm sektöründe 2017 yılının başarısının önüne geçecek. Bu sütunları takip edenler geçtiğimiz yılın rekorlar yılı olacağını yazdığımızda; bu öngörünün beklenti anlamında çok yukarıda olduğunu söylemişti ama biz haklı çıktık ve bu yıl da yine olağanüstü işler olmaz ise (Global ekonomik ve siyasi anlamda) yine haklı çıkacağız. Neyse konumuza dönmekte fayda var

TÜRKONFED Temasları önemi

Yanılmıyorsam çok güçlü bir ziyaret gerçekleştirildi ve devletimizin en üst düzeyini ziyaret etme fırsatı da yakaladılar. Yönetim kurulu üyeleri ve başkanı büyük bir misyon üstlenerek iş yapabilmek daha da önemlisi adamızdaki yatırım iklimini keşfetmek adına bizler ile birlikte oldular. Onlara bu operasyonda el veren Kıbrıs İŞAD organizasyonu oldu. İŞAD başında yıllardır tanışıklığımız olan ve kendisini her zaman takdir ettiğim işadamı Dengiz Kürşat var. Ekibi ile çok güzel bir iş başardılar ve bu önemli sivil toplum kuruluşunu adamıza getirdiler. Neyse; Türkonfed ne anlama geliyor ona bakalım.

“Bölgesel ve sektörel iş dünyası temsil örgütlerinin çatı kuruluşu olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), gönüllülük esasına göre kurulmuş bağımsız bir sivil tolum kuruluşudur. TÜRKONFED, Türkiye’nin her bölgesine yayılmış etkin üye yapısı ve sayısı ile Türkiye’nin en büyük iş dünyası örgütleri içinde yer almaktadır.

Bağımsız ve gönüllü yapısı dikkate alındığında Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olan TÜRKONFED; gücünü ve etkinliğini, iş insanlarının üye olduğu federasyon ve derneklerinden alan TÜRKONFED çatısı altında 25 federasyon, 190 dernek üzerinden, 24.100 iş insanı ve 40 bine yakın şirket yer almaktadır.”

Böylesine güçlü bir kuruluşun adamızda yatırım iklimine yön vermek için seçilen panelistlerden birisi de olduğum için kendimi şanslı hissettim açıkçası.

Merit Lefkoşa Oteldeki panel toplantısına hatırı sayılır bir kalabalık katıldı. Benim ile birlikte konuşmacı olarak Maliye Bakanımız Sn Serdar Denktaş, Milletvekili Sn Fikri Toros, Türkonfed Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Asım Vehbi katıldı. Bu arada TC Büyükelçimiz Sn Derya Kanbay da çok önemli detaylar içeren konuşmasını gerçekleştirdi. Hepinizin tahmin edeceği gibi alanlarımız ve uzmanlıklarımız dahilinde bize ayrılan süre dahilinde bilgilerimizi aktardık. Bizleri pür dikkat kesilerek dinleyen Türkiye iş dünyasının yaklaşık yüzde seksen altı vergisini veren bu önemli federasyonun üyeleri özellikle üç ana başlık altında yatırım araç ve gereçlerini toparladılar. Birincisi turizm, ikincisi eğitim, üçüncüsü ise emlak konut sektörü. Bunlara ek olarak da sulu tarım, teknoloji yatırımları da ön sıralarda yerini alıyor. Çok önemli satır başlarından bazıları ise mutlaka Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile olan ticaretin yollarının hacim olarak artırılması isteğiydi.

İŞAD VE TÜRKONFED Mücahit –Mehmetçik Benzetmesi

Panelde, Maliye Bakanımız Sn Serdar Denktaş özellikle Maraş konusunu yavaş yavaş gündemimize almamız gerektiğini, Sn Derya Kanbay’ın teknoloji yatırımlarına önem vermemizi ve Türkiye’miz ile ticaretin çoğalması için mutlaka üretimi artırmamız gerekliliği üzerinde durmaları çok önemli unsurlar olarak ön plana çıktı. Bizlerin ise turizm sektöründe belki de yıllardır yapılamayan cazibe merkezlerini hayata geçirmek için proje anlamında St. Hilarion Teleferik, Mağusa ve Girne Yat limanı projeleri ve Batı Bölgesi Sahil turizm projeleri bu girişimlerin başını çekecek. Bizler tüm panelin belki de özetini oluşturan Mücahit –Mehmetçik işbirliği felsefesi ile atılacak olan adımlar, bizleri çok farklı ve önemli bir strateji hamlesi yapabilecek noktaya getirebilir. Unutmayalım ki, savaşlar, ekonomik zaferler de kazanılmadıkça çok önem arz etmez. Bunun için çok çalışmalıyız.

Turizm dolu günler bizlerin olsun

YORUM EKLE

banner75