Türkiye'nin birinci önceliği

Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş dün sabah Lefkoşa Merit Hotel’de basın-yayın kuruluşlarının temsilcileriyle kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.

Sayın Türkeş, Kıbrıslı Türk kökenli olduğunu sık sık vurgulayan, ülkemizdeki birçok “ince” ayrıntıyı da çok iyi bilen birisi...

Türkeş, Kıbrıs’ı ve Kıbrıslıları, buradaki siyaseti, yaşanan tartışmaları, basında yer alan iddiaları çok iyi bildiğini dünkü basın toplantısında da kanıtladı.

AK Parti, Lefkoşa’da bugün Atatürk Spor Salonu’nda Türkiye’deki referandumla bağlantılı bir miting düzenliyor.

Sayın Türkeş, hem bu mitinge hazırlık hem de göreviyle ilgili temaslar yapmak için geçtiğimiz günden beri ülkemizde...

Dün medya temsilcileri ile sohbetinde Türkiye'nin önemli konularla ilgili mesajlarını da iletti...

Bizi en yakından ilgilendiren, rahatlatan ve yüzümüzü güldüren en önemli mesajı, “Kıbrıslı Türkler, Türkiye için birinci öncelik” şeklinde özetleyebileceğimiz duruşuydu...
   Türkiye'nin, Kıbrıslı Türklerin izolasyon altında ayakta durması ve ekonomik hayatının iyileştirilmesi için elinden geleni yaptığını kaydetti.
   Ekonomik ve Sosyal İşbirliği Ofisi’nin KKTC’deki varlığının hem projelere destek vermek hem de bütçe dengesini sağlamak amacıyla kullanıldığını anlatan Türkeş, zaman zaman aksaklıklar yaşansa da bu aksaklıkların kötü niyetten kaynaklanmadığını ifade etti.

   Kötü niyet aranmaması gerektiği mesajı da çok ciddi şekilde ele alınmalıdır.

Bu konuda medyaya daha duyarlı olması mesajını da veren Türkeş, aradaki para transferinde yaşanan aksaklığa yorum getirmenin ülkemiz medyasında bir sanat olduğunu ve Kıbrıs Türk medyasının bu sanatı çok iyi yaptığını kaydetti.
   Kıbrıs sorununa da değinen Türkeş, Türkiye’nin iki eşit toplumlu federe devlet çözümünün yüzde 100 destekçisi olduğunu bir kez daha vurguladı...

Müzakerelerden kaçanın da Türk tarafı olmadığına parmak bastı.

Türkeş, Rum papazın “Türkçe Çözüm Yok” demesinin, Rum tarafının yangında kullanılacak suyun nereden temin edileceğini sormasının, kilisenin, Türk tarafından elektrik alınmasına karşı çıkmasının, Rum liderin müzakerelerden kapıyı vurup çıkmasının, Kıbrıs Türk basınında yeterince yer bulmadığından yakındı.

Sayın Türkeş, buna karşın Türkiye’deki iktidarın yapmadığı şeyleri de yapmış gibi gösterilmesinden dolayı serzenişte bulundu ve müzakereleri bitirmek için Rum tarafının yaptıklarının da iyi görülmesini istedi.

Gazetecilerin sorduğu her soruya içtenlikle cevap veren Türkeş, sıkça Kıbrıs’ın ve Kıbrıs Türklerinin Türkiye için önemine değindi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Türkiye’deki referandumla bağlantılı miting için ülkemizde bulunuyor olsa bile, bakanın her adımda Kıbrıslı Türkler için bir şeyler yapma çabası içinde olması ve “Kıbrıslı Türklerin Türkiye için birinci öncelik olduğunu” vurgulaması, halkımız tarafından memnuniyetle karşılandı.

YORUM EKLE