TÜRKSOY Sanat Günleri Cemaliye Kıyıcı'ya adandı...

Duygulandırıcı bir vefa gösterisi… Bu yıl, 19’ncu TÜRKSOY Opera Günleri kapsamında KKTC’de düzenlenecek konserler Kıbrıslı Opera Sanatçısı Cemaliye Kıyıcı’ya ithaf edildi.

Geçen haziran ayında Ankara’da kaybettiğimiz Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarından Mezzosoprano Cemaliye Kıyıcı, 1940 yılında Gazimağusa’da doğdu. 1955’de Ankara Devlet Konservatuarı Opera -Şan Bölümü’ne giren Kıyıcı, 1960 yılında da Ankara Devlet Operası’na solist sanatçı olarak kabul edildi.

Kıbrıs Türk halkının bir mensubu olmakla her zaman övünen Cemaliye Kıyıcı, opera yaşamı boyunca, Türkiye, Rusya, Bulgaristan, Polonya, Mısır, Yugoslavya, Avusturya, Bakü ve İtalya'da opera ve oratoryoları orijinal dilde icra etmeyi başaran bir sanatçı…

İki kez Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'ne katılan sanatçı 1996 yılında düzenlenen 3’ncü TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinde de sahne almış ve Kıbrıslı hayranları tarafından ayakta alkışlanmıştı.

                                                                              *             *             *

Kıbrıs’taki TÜRKSOY Sanat Günlerine bu yıl bir de acı kaybın yaslı ve hüzünlü gölgesi düşmektedir. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un yaşam arkadaşı tanınmış sanatçı Aleksandra Kaseinov, maalesef bu yıl aramızda bulunamayacak. Bayan Aleksandra, 15 Eylül'de bir kalp krizi üzerine Alanya'da geçirdiği deniz kazasında yaşamını yitirdi.

Bayan Aleksandra'nın cenazesi, 19 Eylül'de Kazakistan’ın başkenti Almatı’da Devlet Filarmoni salonunda gerçekleştirilen törenden sonra toprağa verildi. 70 yaşında yaşama veda eden sanatçıyı son yolculuğunda büyük bir kalabalık uğurladı. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Pazar gün Ankara'daki TÜRKSOY Merkezi'nde taziyeleri kabul etti. Umarım devlet yetkililerimiz de KKTC dostu Kaseinov'a halkımız adına bir taziye mesajı göndermişlerdir.

Düsen Kaseinov, geleneksel TÜRKSOY sanat günleri dolayısıyla acısına ve yasına rağmen önümüzdeki günlerde yine aramızda olacaktır. Rahmet ve başsağlığı dileklerimle...

                                                                              *             *             *

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve TC Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde her yıl düzenlenen geleneksel TÜRKSOY Opera Günleri etkinliğinin 19’uncusu için geri sayım başladı. Uzun bir aradan sonra bu yıl Gazimağusa’ya da taşınacak olan konserler 8 Ekim Cumartesi akşamı Othello Kalesi’nde ve 9 Ekim Pazar akşamı da Bellapais Manastırı’nda yer alacak.

Bir ukdemi belirtmeliyim burada: Bu konserler keşke başkent Lefkoşa’ya da taşınsa…

                                                                              *             *             *

Bu yıl, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın da konuk olacağı 19’ncu TÜRKSOY Opera Günleri’nde, KKTC’yi temsilen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Opera Şan Bölümü Öğrencisi Bas - Bariton Emre Özarabacı sahne alacak. Konserlerde, KKTC’nin yanı sıra TÜRKSOY’a üye ülke ve topluluklardan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, Altay, Başkurdistan, Hakas, Saha - Yakut, Tataristan, Tiva ve Gagavuz Yeri’nden gelecek sanatçılar da yer alacak. Türk dünyası ülkelerinden gelecek opera sanatçıları piyano eşliğinde dünya klasikleri ile ülkelerinin ulusal opera aryalarından örnekler sunacaklar.

19’ncu TÜRKSOY Opera Günleri kapsamında Othello Kalesi ve Bellapais Manastırı’nda düzenlenecek konserler halka açık ve ücretsiz sunulacak. Tüm konserlerin başlama saati 20.00 olduğunu da anımsatmak isterim.    

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çok ac
Çok ac - 2 yıl Önce

Ben Cemaliye hanımın iğnelerin yaptım şimdi hatırlıyorsunuz hı bir meslektaşı kapısını aćmadı hep vefasızlıktan
çok yalnızdı yakınırdı. Ćok acı çekti

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110