UBP’de büyük gün, bugün!

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) için bugün büyük bir gün. Cumhurbaşkanı seçiminden sonra, bu kez sandığa parti üyeleri gidiyor. Bugün sabah başlayacak olan oy verme işlemi saat 18.00 civarında tamamlanacak ve 5 adayın alacağı oylar sayılarak, kamuoyuna açıklanacak. İlk turda adaylardan hiç biri yüzde 50’yi aşamazsa, en fazla oy alan iki aday 7 Kasım’da, ikinci turda yarışacak ve en fazla oy alan kişi parti genel başkanlığına seçilmiş olacak.

   UBP’de başkanlık için yapılan olağanüstü kurultay, bir yerde genel seçim havasını andırıyor. Nedeni de, seçilecek olan genel başkanın, bir başka deyişle parti liderinin, aynı zamanda Başbakan olmasından kaynaklanır. Sandıktan çıkacak olan partinin genel başkanını aslında çok zor bir görev beklemektedir. Yeni hükümet oluşumu ve bir an önce çoğunlukla ötelenen sorunların çözümü en büyük beklentidir. Bu nedenle tüm sektörler, yeni hükümetin göreve başlamasını dört gözle beklemektedir. Yeterince zaman harcandığı gibi, bu koşullarda, hele de bir pandemi sürecinde erken genel seçime gitmenin zorluğu da bilinmektedir. Böyle bir yola girmek büyük mali külfet getirmektedir. Kaldı ki, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şevik de, ekonominin bir erken seçimi kaldırabilecek durumda olmadığını ifade etmişti. Ancak her şeye karşın erken genel seçim de bir alternatiftir, ancak en son çaredir.

   Gerçi erken genel seçim gibi, genel grev de son çare olmasına karşın, günümüzde bazı sendikalar zırt pırt grev kararı alır, o ayrı mesele… Allah rahmet eylesin, eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in ifadesiyle, ‘Demokrasilerde çare tükenmez’.

   Bir partinin siyasi yaşamında başkanlık için ilk kez 5 adayın talip olması ilginçtir. Tümü de değerli kişilerdir. Son yapılan ‘Gezici Anketine’ de öfkelidirler. Örneğin Hasan Taçoy, “Ben kimseyle temas etmedim. Herhangi bir para konusu da konuşmadım. Anketin sahibi ben değilim. Yıllardır beraber çalıştığım ve bana inanan kişilerin desteğiyle bu yola çıktım” dedi. Adaylardan Faiz Sucuoğlu da, “Bu olay, UBP içerisindeki barışı bozacak bir hareket. UBP üzerinden oyun oynatmayız” ifadelerini kullandı. Adaylardan Ünal Üstel ise, algı operasyonu yaratılmak istenmesinin kabul edilemez olduğunu kaydederken, Nazım Çavuşoğlu, hem UBP’yi, hem de ülkeyi daha iyi bir noktaya getirmek için aday olduğunu söyledi. Adaylardan Dursun Oğuz da, “Hiçbir genel başkan adayı şaibeli anketlere ihtiyaç duymaz” vurgulamasını yaptı ve noktayı koydu.

   Sanırım bu özet görüşler, konuya ilişkin tartışmalara noktayı koyar niteliktedir. Bu günkü başkanlık seçiminin demokratik bir ortamda, olgun bir hava içerisinde geçmesi ve seçimlerle kaybedilen değerli zamanın hiç olmazsa bundan sonra en iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmakta yarar vardır.                                                                                

                                                                                          ***

Nejdet Yeğen, Ahmet Özbaran ve Osman Koçak sonsuzluğa uğurlandı

   Yeğen ailesinin değerli büyüğü, iyi insan, 1929 doğumlu bir çınar isimdi Nejdet Yeğen. Her zaman gülümseyen ve ailesi için her şeyi yapan altın kalpli biriydi. Dün Akova köyünde sonsuzluğa uğurlandı. Sevgili eşi Ayşe Hanım, çocukları Ali, Türkel ve Hasan, gelinleri Yvonne ve Fiona, torunları Tamer, Nejdet, Bülent, Hasan, Tanya, Oya, Mete, Jaan, Jazmin, Leyla, Jazmin, Daizy, Tyler, Saffron ve Kemalia, “Acımız sonsuzdur. Tüm dost, akraba ve sevenlerine üzüntü ile duyurulur. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” dediler.

   Bu arada Koçak ailesinin değerli büyüğü, saygın bir kişi olarak bilinen, Lefkoşa’nın tanınmış simalarından Osman Koçak dün Lefkoşa’da defnedildi. Sevgili eşi Melahat Hanım, evlatları Katriye Müge-Mehmet Sertuğ, Salih Savaş-Kezban Koçak, Hasan Hakan-Pervin Koçak, Murat-Sevda Koçak, torunları Sanem, Saner, Osman, Aselya, Aral, Osman ve Alara, acılarının sonsuz olduğunu ifade ederek, üzüntülerini tüm akraba, dost ve sevenleriyle paylaştılar, nur içinde yatmasını ve mekânının cennet olmasını temenni ettiler.

   Ahmet Özbaran ise bugün Karaoğlanoğlu’nda toprağa verilecek. Özbaran herkes tarafından sevilen ve ailesinin ifadesiyle yüzü her daim gülen değerli bir kişiydi. Zamansız vedası ailesini ve sevenlerini yasa boğdu. Sevgili eşi Bahire Hanım, kızı Fezile Özbaran, oğlu Mustafa Özbaran ve gelini Maysoon Özbaran, acısını ömür boyu unutamayacaklarını söylediler, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

   Annesi Cemaliye İmambey, kardeşleri Hatice Yüce, Sıdıka Özbaran, Bilal İmambey, eniştesi Hakan Yüce, yeğenleri Selen ve Selin, “Ne seni unutacak kadar zaman geçecek, ne de zaman seni unutmaya yetecek. Yanımızda olamasan da, seni unuturuz sanma. Zaman alışmayı öğretir, ama unutmayı asla. Kabrin cennet bahçesi olsun” ifadesini kullandılar, acılarının büyük olduğunu tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyururken, nur içinde yatmasını dilediler.

YORUM EKLE

banner75