Ülke kaçak cenneti oldu

“1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı”nın kutlandığı gün yapılan denetimde 30 kayıt dışı işçi tespit edilmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Ülkemiz adına çok trajik bir durum…

Tespit edilen 30 kayıt dışı işçi, KKTC’deki çalışma yaşamının ne hallerde olduğunu gösteriyor.

Bunlar buz dağının görünen yüzü, kim bilir daha ne kadar kaçak çalışan vardır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı”nda yaptığı rutin kontrollerde 157 iş yerini denetledi ve 30 çalışanın kayıt dışı olduğunu tespit ederek, toplam 94 bin 500 TL’lik idari para cezası kestiğini açıkladı.
   Bakanlık, konuyla ilgili açıklamasında, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dolayısıyla gün boyunca gerek Whatsapp hattına gelen ihbarlar, gerekse Çalışma Dairesi Müfettişleri tarafından yapılan rutin denetimlerde toplam 157 işyerinin kontrol edildiğini belirtti.

İyi ki ihbarlar oldu ve kayıt dışı işçiler tespit edilebildi.

Düşünebiliyor musunuz, işçi bayramında “kaçak işçiler” çalıştırılıyor.

Çok sayıda işveren kaçak işçi çalıştırmakta ısrar ediyor.

Yapılan uyarıları pek takan yok, herkes bildiğini okumaya devam ediyor.

Kaçak çalıştırılan kişilerin sömürüldüğünün, çok kötü şartlarda barındırıldığının, şiddet gördüğünün, tehdit edildiğinin mahkemelerde dile getirilmesi, bu gerçeklerin bilinmesi yetmiyor, önemli olan denetimleri artırmaktır.

İş yaşamı çok sıkı denetim altına alınmalıdır, kayıt dışılığa fırsat verilmemelidir.

Bakın “1 Mayıs” günü ortaya çıkıyor bu 30 kayıt dışı işçi…

İşçi haklarının savunulduğu, sömürünün sona ermesinin gerektiğinin haykırıldığı gün kaçak işçi tespit ediliyor.

Dün gazetemizde haberini okudunuz; çeşitli nedenlerle binlerce kilometre uzaktan Kuzey Kıbrıs’a gelen yüzlerce yabancı işçi, emek sömürüsünün kurbanı oluyor.

Birçoğu, yasal haklarının farkında olmamaları, ya da ülkede yabancı olmaları nedeniyle, kendilerine uygulanan mobbinge sessiz kalıyor, sağlıksız koşullarda kendilerine gösterilen yatı evlerinde kalmaya itiraz edemiyor ve hiçbir güvenlik önlemi alınmamış tehlikeli ortamlarda çalıştırılıyor.

Bu durum ise çok acımasız sonuçlar doğurabiliyor.

Bunun en büyük örneği de ülkede iş kazalarında ölenlerin büyük bir oranının yurt dışından gelen işçilerin olması…

KKTC’de 2018 yılında meydana gelen 10 ölümlü iş kazasında 9 yabancı uyruklu işçi, 2019 yılının ilk 4 ayında meydana gelen 5 ölümlü iş kazasında da 4 yabancı uyruklu işçi hayatını kaybetti.

Hal böyleyken hem işyerlerindeki ortamın güvenli olup olmadığı hem de kayıt dışı işçi çalıştırılıp çalıştırılmadığı konusunda ciddi denetimler yapılması şarttır.

Polisin yaptığı huzur operasyonlarında ülkede kaçak yaşayan birçok kişi tespit ediliyor, Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı kontrollerde birçok kaçak işçi bulunuyor.

Ülke neredeyse kaçak cenneti haline gelmiş durumda.

Kaçaklar hem iş yaşamında hem de normal yaşamda, çok ciddi mağduriyetler yaratıyor, bunu önlemek için hükümetin var gücüyle çalışması gerekmektedir.

YORUM EKLE