Ülkede ilaç eksikliği büyük sıkıntıdır ve esas gündemdir

Geçtiğimiz gün, katıldığım bir tv programına mesaj gönderen bir kanser hastası, alması gereken ilaçların hastanede olmaması nedeniyle alamadığını söyleyerek ve çaresizliğini ifade ederek, konunun çözümlenmesi için, sesini yetkililere duyurmamamızı istedi.

Kanser ilaçları eksikliğinin, geçtiğimiz aylarda çok fazla hissedildiğini, fakat son günlerde kanser ilaçlarının ülkeye ulaştığını, gümrükte beklediğini duymuş ve geç de olsa sevinmiştik. Ama, tv programımıza mesaj gönderen kanser hastasının ilaç eksikliği olduğunu söylemesi, bizleri yeniden endişelendirdi.

Eğer, bu ilaçlar gümrükte bekliyorsa, niye bir an önce gümrükten çıkarılmıyor ve hastalar mağdur ediliyor diye merak ediyorum doğrusu. Yeni sağlık bakanının bu konuya süratle el atıp, sorunu çözmesi gerekiyor.

Bu ülkede, şu anda en önemli konu aslında kanser ve diğer ilaçların eksikliğidir. Diğer tartışılan konular, kanser hastalarının ve diğer hastaların ilaç bulamamasından önemli değildir. Sorun da, devletin sağladığı ilaçların eksikliğidir.

Özellikle kanser hastaları hele hele bu Covid döneminde en riskli grupların başında gelmektedir. Zira, tedavilerinden ve aldıkları ilaçlardan dolayı bağışıklık sistemleri zayıflamış durumdadır. Bu bağlamda, başka hastalıklara da yakalanma oranları artmaktadır.

Bu bağlamda, kanser hastalarının stres, endişe ve kaygıdan uzak kalmaları ve psikolojik anlamda sorun yaşamamaları şarttır. Aksi halde, vücut bağışıklıkları düşmekte ve savunma mekanizmaları verimli çalışmamaktadır.

Zaten, bu insanlar hastalıkla mücadele ederken hem kendileri hem de aileleri birçok sorun yaşarken, bir de, onları ilaç yok diye morallerini, motivasyonlarını bozarsak, onlara hastalıkla mücadelede büyük zarar vermiş oluruz.

Kanser hastalarımızı üzmeye, tedirgin etmeye kimsenin hakkı yoktur. İlaç eksikliği veya yeterli miktarda ilaca erişimin olmayışı, hasta ve hasta yakınlarında psikolojik travmaya da neden olduğunu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Kanser tedavisi ve ilaçları çok pahalı olduğu için, halkımızın çoğunluğunun bu masrafları kendilerinin karşılaması mümkün değildir. Bu nedenle, sosyal devlet gereği olarak, kanser hastalarımızı mağdur etmemeli ve tedavilerini kendi evlerinde ve ülkelerinde sağlamaları için, hükümet ve sağlık bakanlığı her türlü fedakârlığı yapmalıdır. Çünkü, kanser hastalarının tedavi olurken ve ilaç alırken ailelerinin yanında olmaları onların iyileşmesine ve morallerinin yükselmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Öte yandan, kanser ilaçları dışında ülkede MS hastaları, diyabet hastaları ve diğer kronik hastalıklar için de ilaçların bulunmadığını ilaç, eczacılık yetkilileri de, defalardır söylemektedirler. Bunlar dışında, kış mevsimine girerken, grip ve zatürre aşılarında da ülkede eksiklik yaşandığını duyuyoruz.

Grip aşılarının ülkeye çok daha önceden gelip, bu güne kadar yapılmaya başlanması gerekiyordu. Sağlık çalışanlarının tüm uyarılarına rağmen, maalesef ülkeye ulaşması çok gecikti.

Sağlıkta yaşanılan sorun sadece ilaç eksikliği değildir. Tıbbi malzeme eksikliği de büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Uzun yıllardır bu durum da çözümlenememiştir. Eczanelerde bile bulunmayan tıbbi malzemeler vardır. Tıbbi malzemelerin eksikliği de, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Sağlık alanında, bütçede kaynak yok mazeretleri kabul edilemez. Hükümet, mutlaka başka alanlarda kesinti ve tasarruf yapıp, sağlık alanındaki eksiklikleri karşılamak için kaynak yaratmalıdır.

Ayrıca, sağlık bakanlığı aylardan beri doktor ve hemşire açığını kapatmak için, maliye bakanlığından istihdam yetkisi alamıyor. Devlette, birçok alanda gereksiz harcamalar yapılırken, doktor, hemşire ilaç ve tıbbi malzeme eksikliği yaşanması kabul edilemez.

Öte yandan, bir diğer önemli konu da şudur; Son günlerde, test sayılarına göre Covid vakaları ülkemizde artarken, halkımız arasında yeniden endişeler başlamış ve acaba yeniden kapanma olur mu diye herkes birbirine sorular sormaya başlamıştır.

Bu çerçevede, halkımız, özellikle gençler ve işletmeler rehavete kapılmamalı, virüs tedbirlerine harfiyen uyulmalı, hiç aşı olmayanlar ve 3. doz aşı dönemi gelenler süratle aşılanmalıdır. Kış mevsimine girerken, üst solunum hastalıkları da artarken, maske ve mesafe kuralları bizleri bu hastalıklardan da koruyacaktır.

Yazımın sonunda özellikle vurgulamak istiyorum ki, Bahse konu ilaçların sağlanamamasının en önemli nedeni olarak, maliye bakanlığının gerekli bütçeyi bulamaması, ihalelerin açılamaması veya açılan ihalelerin de çok yavaş ilerlemesi olduğu söyleniyor.

Bu süreçlerin süratle tamamlanması ve hastalarımızın ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyaçlarının ivedi olarak temin edilmesi gerekmektedir. Yeni hükümetin en önemli ve öncelikli görevi bu olmalıdır. Ülkenin gerçek gündemlerinden en önde geleni de budur.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104