Ülkemizde ilaç eksikliği devam ediyor

Son dönemlerde, Devletin, vatandaşa sağladığı birçok ilacın eksik olduğu gerçeği yine gündemin en önemli konularının başında geliyor.
Elbette, bu ilaçları istediği zaman bulamayan hastalar, hem biyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz etkileniyor, moralleri bozuluyor, tedavileri gecikiyor ve devlete karşı güvenleri sarsılıyor.
Sosyal devlet, vatandaşının sağlıkla ilgili ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olmasına, hastaların tedavi ve ilaca ulaşmasını sağlaması gerekmesine rağmen, şu anda Hükümet bunları maalesef sağlayamıyor.
Basit ilaçlarla birlikte, yaşamsal önemi olan kritik ilaçlara da, devlet hastanelerinde veya ilaç Eczacılık Dairesinde ulaşmak mümkün olmuyor. Bu bağlamda, Hastalar ve hasta yakınları da infial içinde. Sorunlarını çözecek merci bulamıyorlar, isyan ediyorlar.
Ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlar, ilaç eczacılık dairesinde ilaç bulamayınca, mağduriyet yaşıyorlar ve tedavi olma imkanına kavuşamıyorlar.
Özellikle kanser hastaları, birçok ilacı devlet’ de bulamadıkları için, eczanelerde bulabildiklerini parasını ödeyerek, temin etmeye çalışıyorlar. Peki, parası olmayan hastalar kanser ilaçlarını nasıl alacaklar? Kemoterapi alan hastalar düzenli olarak ilaç alması gerekirken, ilaç bulamayınca geriliyorlar, kahroluyorlar.
Kanser hastaları zaten hassas, ölüm korkusu ile mücadele ederken, ilaç bulamayınca moral ve motivasyonları bozuluyor, iyileşme süreçleri gecikmeye uğruyor.
Devlet, toplumun her kesiminden ve gelir grubundan vatandaşlara ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetini ve ilaç desteğini sağlamalıdır. Özel sektörden ilaç almak zorunda olan hastalara da daha sonra paralarını geri ödemelidir.
Türkiye’ de ilaç eksikliği olduğu, yurt dışına ihracat yasağı konduğu ve bizi de yurt dışı kategorisine koyduğu için,  KKTC’ ye de yeterli ilaç gelmediğini biliyoruz. Bu konunun aşılması için, bizim hükümet yetkilileri çoktan girişim yapmalı ve ülkemize ilaç gelmesini sağlamalıydı. Ama, aylardır bu konuyu sivil toplum örgütleri ve muhalefet partileri gündeme getirmesine rağmen, Hükümet bu konuda girişim yapmadı. Birçok yetkilinin konudan haberi bile yok.
Öte yandan, geçtiğimiz hafta, Türkiye’ deki ilaç firmaları ürettikleri ilaçlara yüzde 37.4 oranında zam yaptılar. KKTC’ye gelen ilaçların yaklaşık yüzde 70’ i Türkiye’ den, yaklaşık yüzde 30’u da Avrupa’dan geliyor.
Türkiye’ de yapılan zam, ülkemize ilaçlar ulaşana kadar, daha da büyük oranlara ulaşıyor (nakliye, gümrük, vergi, fon v.s) ve bizdeki fiyatlar, Türkiye’ ye göre daha yüksek düzeylere geliyor. İlaç zammından sonra,  halkın satın alma gücü düşecek, fakirleşme ve hayat pahalılığı daha da artacaktır.
Sağlık Bakanı, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, ülkede yaşanılan ilaç sıkıntısının 1 ay içinde çözüleceğini söyledi. Ali Pilli Bey uzun yıllardır sağlık bakanı olmasına rağmen özellikle devlet’ deki ilaç sorunu maalesef bir türlü çözülemiyor. Devamlı tarih vererek, sorunları ertelemeye çalışmak ve halka umut vermek, sorunlar çözülmeyince halkta hayal kırıklığı, öfke yaratıyor ve devlete olan güvensizliği körüklüyor.
İlaç eksikliği, ülkemizin en önemli ve öncelikli sorunlarından biridir. Ama maalesef, aylardır bağıra bağıra gelen ilaç sorunu, ülkeyi yönetenler tarafından, yeteri kadar ciddiye alınmamakta ve çözülememektedir.
Bu sorunu aylardır çözemeyen ülke yöneticilerinin, yeni hükümette de görev almaları, sanki de bu sorun yeni oluşmuş gibi davranmaları ve sorunun çözümü için süre ve takvim vermeleri vatandaşlar tarafından inandırıcı bulunmamakta ve halkın umutlarını kırmaktadır.
Ülkemizde yoksulluk ve işsizlik artarken, temel tüketim maddelerinin fiyatı devamlı yükselip, halkın satın alma gücü düşerken,  hastaların aradığı ilacı devlette veya eczanelerde bile bulamaması, onun tedavi olmasını engellemekte, onlarla birlikte yakınlarını da üzmektedir.
Bu çerçevede, devletin sağlık hizmetleri güçlendirilmeli, doktor, hemşire, personel, ekipman ve ilaç eksikliği süratle tamamlanmalı, sağlık harcamalarında ihtiyaç duyulan maddi kaynaklar yeterli düzeyde ayrılmalıdır. Yeni Hükümetin yapacağı ek bütçeden beklentimiz de, sağlık alanında bunları gerçekleştirmesidir.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104