Uluslararası öğrencilerin sorunları görmezden gelinmemeli

Çoğu kez bazı sorunlarımızla yüzleşmeyi istemeyiz. Yaşanan bazı sorunları yok saymak istiyoruz.

Sanıyoruz ki biz o sorunları yok saydığımızda, yok olacaklar… Bu, aslında gerçeklerden kaçmaktır, kendi kendini kandırmaktadır. Gerçekler canımızı yakabilir, moralimizi bozabilir ama onları hasıraltı etmek bize hiçbir şey kazandırmaz.

İşte, Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN) tarafından hazırlanan uluslararası öğrencilerin Kıbrıs’ta yaşadığı sorunlarla ilgili rapor, bazı ciddi gerçeklere dikkat çekiyor.
   Raporda, Kıbrıs’a gelen öğrencilerin sağlık, fiziksel ve kurumsal altyapı, barınmayla ilgili muhtelif ihtiyaçlarına yanıt verebilecek, onları ırkçılık, cinsel taciz ve insan simsarlarından koruyacak çok boyutlu ve çok aktörlü bir mekanizma oluşturulmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.
   Raporda, “Çok kültürlü bir ortama uygun bir altyapının ve insan sermayesinin eksikliği”, “İş hayatında yaşanan hak ihlalleri”, “Barınmayla ilgili sorunlar”, “Fiziksel ve kurumsal altyapıyla ilgili sorunlar”, “Sağlıkla ilgili sorunlar”, “Önyargı, ayrımcılık ve ırkçılık”, “Cinsel taciz”, “Kıbrıs’ta öğrenci vizesiyle gelip yasadışı işlerle uğraşan öğrenciler” başlıkları altında sorunlar detaylandırıldı ve olası çözüm önerileri sunuldu.

Mesela duymaya tahammül edemediğimiz; ırkçılık, cinsel taciz, insan simsarlığı, ülkemizde de var.

Biz istediğimiz kadar ülkemizde bu sorunların olmadığını iddia edelim.

Bu ülkede yaşayan uluslararası öğrenciler, bu sıkıntıların olduğunu söylüyor.

Tabii sorunlar yalnızca ırkçılık, cinsel taciz ve insan simsarlığıyla ilgili değil. Daha birçok sorun var…

DAÜ-SEN Genel Sekreteri Mustafa Rıza, ülkede bir üniversiteler sektörü oluştuğunun artık kabul edilmesi gerektiğini ve bu sektörün özelikle yurt dışından gelen öğrenciler sayesinde yılda 1 milyar dolar civarında kaynak yarattığını dile getirdi.
   Yurt dışından gelen öğrencilerin adada ciddi kültürel, sosyal, maddi, yanlış vaatlerle ülkeye getirilme ve taciz gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Mustafa Rıza, zaman zaman öğrencilerin polis şiddetine maruz kaldıklarını da iddia etti.
   Bunları artık düzeltme zamanı geldiğini kaydeden Rıza, devletin artık bu çocuklara sahip çıkmasını talep etti ve bu gençlerin başvurabilecekleri devlet mercileri olması gerektiğini vurguladı.
   Farkındalık amacıyla bu raporu hazırladıklarını dile getiren Rıza, devamının geleceğini söyledi.
   Rapor, öğrencilerin anlattıklarından derlendi.

Yani sözü edilen sorunların yaşandığını kabul etmek gerekiyor.

Mademki üniversiteler ülkemiz için çok önemli, biz de üniversitelerimize gelen öğrencilerin sorun yaşamasını engellemeliyiz. Yaşanan sorunları çözmeliyiz.

Halkımızı yabancı öğrencilere karşı nasıl davranılması konusunda eğitmeliyiz.

Rapor, üniversitelerle ilgili olarak bugüne kadar izlenen stratejinin değişmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Şu anda 19 üniversite var, kuruluş izni ve öğretime başlama izni olanlar da eklenince üniversite sayısı 38’e ulaşacak.

Raporda da belirtildiği gibi, planlama olmadan üniversitelerin artırılması ciddi sorunları da beraberinde getirecek.

DAÜ-SEN Yönetim Kurulu Üyesi Umut Bozkurt, öğrencileri ekonomiye katkı yapan istatistiklerden ibaret olarak görmemek gerektiğini vurguladı. Çok haklı bir uyarı…
   DAÜ-SEN’e, hazırladıkları raporla ilgili teşekkür etmek istiyoruz. Bazı kesimlerin görmek istemediği sorunları hepimizin gözüne soktu.

Devlet ve hükümet yetkilileri, bu sorunları ciddi bir şekilde incelemeli, çözüm önerilerini değerlendirmeli, sorunları çözmelidir. Çevre ülkelerde çok sayıda üniversite açıldı, rekabet kızıştı, böyle bir ortamda kendimizi yenilemez, sorunlardan arınmazsak, ileride çok sıkıntılar yaşayabiliriz.

 

 

YORUM EKLE