Umarız bu son af olur

Kayıt dışılığın, ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını ülkeyi yönetenler de vurguluyor.

Kayıt dışılık yüzde 20.44 ile KKTC tarihinde görülen en yüksek rakammış.

Zaten bunu görebilmek, anlayabilmek için açıklama olmasına da gerek yok, durum ortada.

Yasa dışılık hem iş yaşamında hem de günlük yaşamımızda bizi fazlasıyla etkiliyor.

Yasa dışı yaşamın körüklediği kaçak işçilik ülkemizin en önemli sorunlarından birisidir.

Yasa dışı yaşayanların sebebiyet verdiği polisiye olaylar da ciddi sıkıntı yaratıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Devlet Planlama Örgütü’nün verilerine göre 2012’de yüzde 14.96 olan kayıt dışılık oranının 2019’da yüzde 20.44’e yükseldiğini söyledi.

Sucuoğlu, “KKTC tarihinde böyle bir oran yok, bu bir ilk” dedi. Oranın kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen Sucuoğlu, aftan yararlanacak olanlar arasında, üçüncü ülkelerden buraya çalışmak için gelenler bulunduğunu belirtti.

Cumhuriyet Meclisi, kayıt dışı işgücü nedeniyle ülke ekonomisinde, sosyal güvenlik sisteminde ve çalışma yaşamında oluşan sorunların giderilmesi hedefiyle hazırlanan Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oybirliğiyle kabul etti.
   Sucuoğlu, af konusundaki hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu dile getirerek, bu konuda bilgi verdi ve önümüzdeki günlerde detaylı açıklama yapılacağını kaydetti.

Faiz Sucuoğlu, “Son 6 ayın istatistiği yoktu. Çalışmalar yapılıyor. Ne kadar denetim yapıldı, ne kadar ceza kesildi. Bunlar hep belirlenecek” dedi.
   Kayıt dışına düşen insanların kabul edilebilir koşullarda yaşamadığını da kaydeden Sucuoğlu, affın yürürlüğe girmesinin sadece ekonomi için değil denetim, güvenlik ve huzur için de önemli olduğunu kaydetti.
   Afla ilgili genelgelerin ve tüzüklerin hazır olduğunu kaydeden Çalışma Bakanı Sucuoğlu,  “Yatay ve dikey geçişlerde ciddi kısıtlamalar var. İşçiye de işverene de büyük sorumluluk düşecek” dedi.
   Sucuoğlu, son 8 yılda Türkiye’den gelen işçi sayısında az bir artış olduğunu da kaydederek, “Esas artış üçüncü ülkelerden” dedi. Sucuoğlu, bundan sonra denetimlerin daha sıkı, yaptırımların da ağır olacağını söyledi.
   Çalışma Bakanı Sucuoğlu, 30 gün boyunca, gerekirse süreyi de biraz daha da uzatarak üçüncü ülkelerden KKTC’ye gelişleri durduracaklarını açıkladı.

Umarız denildiği gibi denetimler daha sıkı yapılır ve bundan sonra affa başvurulmaz.

Ülkemizde insanlar “Nasıl olsa af olacak” diyerek yükümlülüğünü yerine getirmiyor.

İyi niyetli bir çalışma olduğunu biliyoruz ama aflar çok sık tekrarlanır oldu.

Bundan sonra böyle bir affa gerek kalmamalıdır.

Yükümlülüğünü yerine getiren kişilere kendisini “enayi” hissettiren bu aflar artık son bulmalıdır.

İşini düzgün yapan insanların mağdur edildiği bu af düzenine noktayı koyup, sıkı denetimlerle genel bir disiplin sağlanmalıdır.

YORUM EKLE

banner75