Uyarılar dikkate alınmadı

Ülkede ekonomik veya sosyal olarak geldiğimiz olumsuz sonuç, bir birikimin eseridir. Yıllardır yapılan birçok yanlış nedeniyle geldiğimiz durum vahimdir. Göz göre göre hem ekonomik hem de sosyal yaşamla ilgili adeta felakete sürüklendik.

Bu yanlışları görüp de uyaranlar da oldu… Birtakım sosyal içerikli araştırmalar, akademik çalışmalar, çalıştaylar, uzman raporları aslında bize yol gösterecek nitelikteydi. Ancak ülke yöneticilerimiz hiçbir uyarıyı dikkate almadan, yanlışta gitmeye ısrar etti.

Yıllar boyu hep gelen gidenin çalışmasını rafa koyup, kendisi bir şeyler yaratmaya çalıştı ama ya zamanı yetmedi, ya doğruyu bırakıp yanlışa dönüldü, ya politik, partisel çıkarlar icraat yapmalarını engelledi, ya beceriksizlik karşımıza çıktı ya da hantallık… Böylece gele gele, vardığımız noktada da ne yapacağımızı bilmez haldeyiz.

Mesela, Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS) Direktörü Mine Yücel, 3 yıl önce yaptığı çalışmada ülkemizde çocuklarda çeteleşme olduğunu, uyuşturucu kullanımında patlama olacağını, üniversiteler ve yatırım modellerinin sosyal sorunları artırdığını belirtmiş, bu konuda uyarıda bulunmuştu. İşte bugün geldiğimiz nokta, Yücel’i haklı çıkarıyor, çünkü tüm bu sorunlar bizi fazlasıyla yakıyor.

Mine Yücel’in “Kıbrıs’ın Kuzeyinde Sosyal Risk ve Sorunlar” isimli çalışması, bugün ülkede infial yaratan birçok konu için uyarı niteliğindeydi. Yücel, ülkemizdeki bazı bölgelerde çocukların çeteleşmeye başladığına, uyuşturucu kullanımındaki yaygınlığa, çocuk istismarı ve ihmalindeki korku verici gelişmelere dikkat çekmişti. Gördüğünüz gibi bugün tüm bu sosyal sorunlar çözüm bekliyor. Geçmiş hükümet bu sorunlarla başa çıkamamıştı, yeni hükümetin de artık elini çabuk tutması gerekiyor, çünkü halk çok zor durumdadır, adeta patlamak üzeredir.

Mine Yücel, üç yıl önce farklı bölgelerde yaptıkları sosyal risklerle ilgili çalışmada, yurt dışından ülkemize gelmiş ebeveynlerin burada doğmuş çocuklarının kimlik bunalımı ve toplum içerisinde kendilerine tam olarak bir yer edinememe sorunuyla karşı karşıya kalmalarından dolayı suça itildikleri ve çeteleştiklerini tespit ettiklerini hatırlattı. Devletin bu konuda acilen çok ciddi tedbirler alması gerekmektedir.

Üç yıl önceki çalışmada, uyuşturucu kullanımının önümüzdeki yıllarda patlama yapmasının beklendiği uyarısında bulunduklarını anımsatan Yücel, çalışmada, yüksek uyuşturucu kullanımının hem kullanıcı yaşı, hem de satıcı ve kullanıcı profilinin, alınması gereken fakat alınmayan önlemlerden dolayı değiştiğini belirtti. Bugün uyuşturucunun geldiği nokta gerçekten korkunçtur. Gün geçmemektedir ki uyuşturucu olayı olmasın. Mahkemelerin en çok baktığı konulardan birisi uyuşturucudur. Gazetelerde çok sayıda uyuşturucu haberi yer alıyor. Uyuşturucu kullanım yaşının gittikçe düşmesi de halkı korkutuyor. Daha farklı ve çağdaş tedbirler alınması gerekmektedir.

Mine Yücel’in 3 yıl önceki çalışmasında üniversitelerin ve ülkemizde yatırım modelinin de sosyal sorunların artmasına sebep olduğu belirtiliyordu. Bugün baktığımızda bunların yarattığı sorunlar içinde boğulduğumuzu görüyoruz. Yani dediğimiz gibi sorunlar bağıra bağıra geldi ve şimdi yöneticiler, bunlarla baş edemeyecek durumda.

Hükümet edenlerin çok sayıda sorunu bir plan dahilinde çözmeye çalışması gerekmektedir. “Ne yapalım her ülkede olur” veya “Yapılacak işler sınırlıdır” gibi bahanelerin ardına sığınılmamalı, çareler üretilmelidir, çünkü maruz kaldığımız olaylar ve sorunlar dayanılacak gibi değildir.

YORUM EKLE