Uyuşturucu, Metehan ve narenciye

Bir gencimizi daha uyuşturucuya kurban verdik...

Üzülmenin ötesine geçmek zorunda olduğumuzu hatırlatarak bugünkü yazımıza başlayalım...

Malezya'da uyuşturucu satıcıları ölüm cezasına çarptırılıyor, kullanıcılara da ciddi cezalar veriliyor. Hatta alkollü araç sürmek, bu ülkede çok ciddi hapislikle cezalandırılıyor.

Çin'de de uyuşturucu ile yakalanan derhal devlet denetimindeki rehabilitasyon merkezlerine gönderiliyor ve burada neler olduğunu pek fazla insan bilmiyor... Bu ülkede idamla cezalandırılan uyuşturucu suçluları da oldukça fazla...

Vietnam'da eğer tasarrufunuzda 1,3 pounds yani yaklaşık 600 gram eroin bulunursa, yargılanmaksızın idam ediliyorsunuz...

İran'da uyuşturucu suçunun en iyi senaryosu çok büyük para cezası, ama en kötü senaryosu, ölüm...

Çeşitli ülkelerde uyuşturucu ile ilgili cezaları sıralayıp gidebiliriz...

Ancak tüm bu ağır cezalar, yukarıda saydığımız üç ülkede de uyuşturucu kullanımı ya da trafiğini engelleyemiyor...

Engelleyemiyor diye "cezaları indirin" diyen yok tabii ki.

Elbette özellikle satıcılara ciddi cezalar verilmesi kaçınılmaz bir şey ancak asıl önemli olanın, eğitim olduğuna inanıyoruz.

Bu konuda gerek okullar, gerekse ailelerin eğitilmesi için bir şeyler yapılmasının kaçınılmaz olduğuna da inanıyoruz. Bir şeyler yapılmaya çalışıldığından, hatta yapıldığından eminiz ama daha çok çaba harcanmasının kaçınılmaz olduğundan da şüphemiz yok...

-*-*-*-

Dokuz günlük tatilin bugün tam ortasındayız... Daha dört gün tatil var... Birçok vatandaşımız, tatili fırsat bilip yurt dışına kaçarken; kara yolu ile gidilebilen tek "yurt dışı" Güney Kıbrıs da, tatilin "cazibe merkezleri" arasında...

Ancak özellikle Başkent Lefkoşa'daki tek araçlı geçiş kapısında, çok ciddi trafik sıkışıklığı yaşanıyor.

Kuzey Lefkoşa'da dün sokaklar kelimenin tam anlamıyla bom boştu... Ancak "Bayram tatilinin" bir gününü, Güneyde değerlendirmek isteyen vatandaşlarımızın araçlarının Metehan Sınır Kapısı'ndaki kuyruğu, kilometrelerle ifade ediliyordu.

Bu sorun yıllardır devam ediyor ve bugün müzakerelerde çok önemli bir aşamaya geçilebileceği yönünde mesajlar verilirken, "sınır kapısından geçiş sıkıntısını bile aşamayanlar, yarım yüzyılı aşkın sorunu nasıl çözecekler?" sorusunu da akıllara getiriyor.

-*-*-*-

Ve narenciyemiz... Evet, narenciye kuruyor.

Güzelyurtlu üreticiler susuzluktan şikayetçi.

Üreticiler, kuyuların kuruduğunu, yer altı sularının tükendiğini belirtiyor.

Türkiye'den gelen suyun tarımda kullanımı ile ilgili henüz bir düzenleme yapılmadı.

Üretici örgütleri ve vatandaşlar, bu düzenlemenin bir an önce yapılmasını ve Güzelyurt'ta bir yıl içerisinde tamamen tükenme tehlikesi olduğuna işaret ettikleri narenciyenin kurtarılmasını bekliyor.

Hükümete bu konuda çok ciddi görevler düştüğü ortada. Bir an önce adım atılmalı ve narenciyenin yok olmasına müsaade edilmemelidir.

YORUM EKLE