Uyuşturucu sorunu

Bütün Dünya'da uyuşturucu kullanımı, "istikrarlı" bir şekilde artış gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Ofisi (UNODC) 2016 yılı raporuna göre; 2006 yılında Dünya nüfusunun 4,9'u, 2014'te ise 5,2'si uyuşturucu kullanıyordu... Bu oranın şu anda da 5,2 civarında olduğu tahmin ediliyor... Ancak Dünya nüfusunun artışıyla birlikte, "kullanıcı oranı" artmasa da, kullanan sayısı artıyor... 2006'da 208 milyon uyuşturucu kullanıcısının bulunduğu Dünya'mızda, şu anda bu rakamın 250 milyona ulaştığı tahmin ediliyor.

Evet, tüm Dünya'da, uyuşturucu kullanan insan sayısı 250 milyona dayanmış durumda... Haliyle, "bu illetin tacirleri", meydanı boş bırakmıyor.

Ülkemizde ne yazık ki çok sağlıklı bir nüfus bilgimiz yok...

Bir çok konuda istatistik alabileceğimiz data oluşmadığından, uyuşturucu ile ilgili de sağlıklı verilere sahip değiliz. Kullanıcı sayısı, uyuşturucu türleri bizde "kafadan sallanan" bilgilerle ifade ediliyor...

Ancak, mahkemelerde, davaların en az yarısı, uyuşturucu ile bağlantılı suçlardan oluşuyor.

Bu da bize, meselenin büyüklüğünü az çok işaret edebiliyor. Evet, büyük bir uyuşturucu sorunumuz olduğu gerçek. Ancak net bilgi yok. Net bilgi olmadığı için de, bazı kurumlar canlarını yese de, çok sağlıklı sonuç alınamıyor.

Tedavi merkezi bulunmaması gibi fiziki sıkıntılar bir yana, pişmanlıkla alakalı yasaların uygulanıp, tedavi olmak isteyenlerin yararlanabilme şansları da ortadan kalkıyor.

Çok küçük miktarlarda uyuşturucu bulunduran da, satan da aynı hapishane koğuşunda tutuklu ya da mahkum olarak tutuluyor... O küçük miktarla yakalanan kişi, buradan çıktığında, miktarı çoğaltıyor, kullanıcı değil, satıcı olabiliyor.

Evet, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu, çok şey yapmaya çalışmaktadır ama bunun yeterli olmadığı ve olmayacağı iyi bilinmektedir.

Gözlemler, duyumlar ve bazı bulgular ışığında, elimizde çok sağlıklı bir çalışma olmasa da ülkemizde bu illetin, tıpkı Dünya'nın bir çok ülkesindeki gibi çok yaygın kullanıldığını iyi biliyoruz.

Bu konuda, hükümetin ve tabii ki güvenlik güçlerimizin çok daha gayretli olması, kaçınılmaz bir sorumluluktur...

Uyuşturucu kullanımı yalnız bireyi değil ayni zamanda içinde yaşadığı toplumu da olumsuz yönde etkilemektedir. Uyuşturucu kullanımı olan kişilerde suç işleme gibi toplumu olumsuz yönde etkileyen sonuçlar çok sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Bugün Dünya genelinde her yıl 200 binden fazla insan uyuşturucu ile bağlantılı hastalıklardan dolayı yaşamını yitirmektedir.

Belki "rakam" açısından bizde çok yüksek bir noktada olmayabiliriz... Ancak ilerleyen yıllarda ölümlerin artmayacağını söylemek doğru olmaz... Tedbir alınması bunun için de şarttır.

UNODC 2016 Uyuşturucu Raporu'na göre, Dünyada uyuşturucu enjekte etmiş 12 milyon insanın 6 milyonu Hepatit B, 1,6 milyonu ise HIV ile yaşam mücadelesi vermektedir.

Aynı raporda çok çarpıcı bilgiler yer alıyor...

Bunlardan bir tanesi, uyuşturucu kullanımının ülke ekonomisine verdiği zarar... Bir diğeri, özellikle küçük ülkelerde eğitimi mahvedebilecek noktaya gelebilmesi.

Daha zengin sınıflar veya yüksek sosyoekonomik gruptaki kişiler, uyuşturucuyu daha çok kullanıyor olabilir; ancak bu illetten en çok olumsuz etkilenenler, daha düşük sosyoekonomik gruplardaki insanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunun bir diğer anlamı, uyuşturucu, yoksulları daha olumsuz etkiliyor ve daha çok öldürüyor...

Uyuşturucu kullanıcıları daha zor iş bulabiliyor... Buna bağlı olarak, UNODC raporuna göre, işsizler, daha kolay ve daha çok sayıda uyuşturucu bağımlısı olabiliyor.

UNODC'nin ilgili raporunda, uyuşturucu ile mücadelede alınması gereken bazı tedbirler, uygulanması kaçınılmaz olan bazı programlar da dile getiriliyor.

Tedavi, tedavi sonrası bakım, uyuşturucu kullanımının önlenmesi, eğitim ve sosyal refahla ilgili programların hazırlanması, bir hükümetin "mutlaka" yaşama geçirmesi gereken görevleri arasında...

Uyuşturucunun, KKTC'de de toplumu mahvetme riski olduğuna inanıyoruz...

Bu konuda en üst düzey ceza yargıçlarının sürekli uyarıları söz konusudur...

Yargının bu uyarılarının, hükümet tarafından çok ciddi bir çalışma ile dikkate alındığını görmek istiyoruz...

Daha geç olmadan, eğitim, sağlık, içişleri, güvenlik, sosyal güvenlikle alakalı tüm birimler, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ile birlikte; neler yapılabileceğini ortaya koymalı ve sonuç alınmalıdır...

Evet, kesinlikle kolay değildir.

Ama asıl başarı, zoru başarmaktır...

YORUM EKLE