Uyuşturucu ve kanserle mücadelede hepimiz yer almalıyız

KIBRIS'ın dünkü ön sayfasında, çok anlamlı iki etkinliğin haberleri duyuruldu...

Toplumumuzu kemiren iki "illet"le alakalı bu etkinliklerden birine, Başbakanlık bizzat imzasını attı... Umut verici bir imzaydı bu... Hükümet'in gençleri kemiren uyuşturucuyla çok yakından kavga verdiğini görmek, moral vericidir. Başbakan'ın, İçişleri Bakanı'nın bu konuda duyarlı olduğunu göstermesi, pazar günü Girne'de düzenlenen etkinlikte yer almaları ekstradan olumlu bir konudur.

Uyuşturucu ile mücadelede, "Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu"nun çabalarının artması ve sonuç alıcı gelişmelerin yaşanması en önemli beklentilerimiz arasındadır.

Uyuşturucu kullanımı ya da madde bağımlılığı, ülkemizi kemiren korkunç bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Bu konuda sadece Başbakanlık değil, en başta ailelerin, okulların ve polisin işbirliği yapması; tüm kurumların çok ciddi duruş sergilemesi ve elden gelen her türlü kaynağın kullanılması kaçınılmazdır.

Uyuşturucu kullanımı ve madde bağımlılığı, bizimki gibi küçük toplumları çok daha korkunç kemirebilmektedir.

Lütfen hep birlikte, bu konuya gereken hassasiyeti gösterelim...

-*-*-

Ve gelelim ikinci "illet"e... Kanser hastalığına...

Kanser hastalığından geçtiğimiz mart ayında hayatını kaybeden 22 yaşındaki Eser Kana’nın adı, Güzelyurt bölgesi köylerimizden Serhatköy’de oluşturulan anı ormanında yaşatılıyor.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin Eser Kana’nın ailesiyle birlikte organize ettiği proje ile Serhatköy’de oluşturulan ‘Eser Kana Anı Ormanı’nda, ülkemizde kanser hastalığından hayatını kaybetmiş olan 6 bin 500 kişiye atfen 6 bin 500 fidan dikilecek... 3 bin 500'ü halihazırda dikildi... 3 bin adeti de yolda...

Rakama bakar mısınız?

6 bin 500 kişi...

Kıbrıs Türk toplumu için bu rakam çok ciddi bir rakamdır... Çok büyük bir rakamdır...

Tıp bilimi artık eskisi gibi değil... Tıpta çok ileri teknolojiler geliştirildi ve gerek teşhiste gerekse tedavide önemli başarılar elde ediliyor.

KKTC'de, tıpkı uyuşturucu ile mücadelede olduğu gibi, kanserle mücadelede de, Hükümetimizi çok etkin, çok önde, çok yatırım yapar halde görmek istiyoruz.

Toplumun duyarlılığına yanıt verilmesi adına, yine uyuşturucu ile mücadelede olduğu gibi, tüm kesimlerin duyarlı olup ellerinden geleni yapmaları gerektiğine de inanıyoruz...

Bu arada, gerek Kanser Hastalarına Yardım Derneği, gerekse Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu'nu kutluyoruz... Daha ileri, daha başarılı, daha umutlu olmaları konusunda KIBRIS Medya Grubu olarak, elimizden geleni yapacağımızı da eklemek istiyoruz...

-*-*-

Ve çok güzel bir haberle bugünkü yazımızı noktalayalım...

Girne-Değirmenlik dağ yolunda 29 Kasım’da meydana gelen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında yaralananların tedavisini sürüyor.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, KIBRIS TV'ye yaptığı açıklamada, yoğun bakımda olan Doğukan Hüryaşar’ın hayati tehlikeyi atlattığını ve servise alınacak duruma geldiğini açıkladı.

Bu gelişme bizleri çok mutlu etti...

Tüm dualarımız Doğukan kardeşimiz içindir... Umarız, en kısa zamanda tam sağlığına kavuşur ve okuluna, arkadaşlarına, ailesine kavuşur...

YORUM EKLE