'Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi'nde terör dehşeti

Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus’ta güzel bir ada ülkesidir... Güney Yarımküre’de, Okyanusya’daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya’nın yaklaşık bin 500 kilometre güney doğusunda yer alan Yeni Zelanda, iki büyük ve birçok küçük adadan oluşuyor... Zeeland ya da Zelanda, ‘Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi’ anlamına geliyor...

Yeni Zelanda’yı birçok kişi kar kaplı dağ manzaraları ile bilmektedir. Yeni Zelanda’yı “ANZAK Ordusu”nun Çanakkale’deki yenilgisiyle de biliyoruz. Bildiğiniz gibi, Birinci Dünya Savaşı’nda, İngilizlere destek vermek amacıyla oluşturulan birliklere ANZAK (Anzac) adı verilmişti. Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu anlamına gelen (Avustralia and New Zeland Army Corps) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır. Nereye bile gittiğini bilmeyen gençlerin Çanakkale’de, ülkesini savunan Türk askeri karşısındaki yenilgisi dünya savaş tarihinin unutulmaz dramatik olaylarından birisidir.

Yeni Zelanda, Yüzüklerin Efendisi filmi ile de dünyada daha çok bilinir olmuştur. Yüzükleri Efendisi üçlemesinin büyük bir bölümü, Almanya ve ABD’nin yanı sıra Yeni Zelanda’da çekildi.

Dünyada refah düzeyi en yüksek ülke olarak hep üst sıralarda, çoğu kez birinci olan, nüfusu 5 milyon civarındaki ‘Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi’, bütün güzelliklerine ters bir olayla, terörizmle anılıyor dünden beri.

Yukarıda sizlere özet olarak anlattığımız bu güzel ülke, dün iki camiye düzenlenen ve 49 kişinin ölümüne neden olan terörist saldırısı ile cehennemi yaşadı adeta... Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırılarda 49 kişinin öldüğü, 20’si ağır 48 kişinin yaralandığı bildirildi. Yaralananların 3’ünün de Türk olduğu açıklandı. Saldırıya ilişkin 4 kişi gözaltına alındı.

Saldırgan, saldırıyı aslında Christchurch’ün yaklaşık 30 kilometre güneybatısında bulunan bir kasabadaki camiye yapmayı planlamış. Fakat saldırgan Al Noor ve Linwood Camilerinin kiliseden dönüştürüldüğünü fark edince bunun bir saygısızlık olduğunu düşündüğü için saldırıyı buraya yapmış...

Terör dünyanın en kötü tehditlerinden birisidir. Dünyanın hangi ülkesinde, karşımıza nasıl çıkacağı hiç belli olmaz. Terörden dolayı çok acılar çekmiş, kayıplar vermiş ülkeler vardır.

Dünyanın bazı rahat ülkeleri, Avrupa’nın kalbindeki bazı gözde kentler de terörün kötü yüzünü zaman zaman görmektedir. Bazı ülkeler, kendileri terörün kötülüğü ile karşılaşınca, terör acısı çeken ülkeleri anlayabildi.

Uzmanlar, artan terör olaylarının insanlar üzerinde olumsuz etkiler yarattığını, artık insanların kalabalık yerlere girmek istemediğini, birlikte bir şeyler yapmaktan kaçındığını, yalnızlaşmaya giden toplum haline geldiğini söylüyor. Terör, toplumların psikolojisini bozuyor. Uzmanlar, olayın ardından özellikle orada bulunan ve olayı seyreden insanlarda ‘Post Travmatik Stres Bozukluğu’ görülebileceğini, insanların artık hiç kimseye, hiçbir şeye güvenmemeye başlayacağını belirtiyor. Bu durumun toplumun ruh sağlığı açısından çok önemli bir etmen olduğunu belirten uzmanlar, belirsizlik ortamının, kaygının, insanları çok olumsuz etkilediğini, insanların “Ben bu ülkeye çocuk bırakmayacağım” demeye başladığını, sorunun giderek büyüdüğünü vurguluyor.

İşte terör örgütlerinin tam da istediği budur. Zaten terör, “korku salma, yıldırma” demektir. Terör, siyasal, dinsel veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere, belirlenen hedef gruplara veya resmi, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanılmasıdır. Hükümetlere veya kuruluşlara göre değişmekle birlikte, terör uygulanabilmektedir.

Yeni Zelanda’daki korkunç saldırıyı dünyanın birçok ülkesi kınadı. Terör kötüdür, hiçbir hak için masum insanlar öldürülemez, öldürülmemeli. İnsanın hayatını kaybetmesi, hiçbir hakkın karşılığı olamaz. Dünyada birçok ülke, teröre karşı çok ciddi tedbirler almaktadır ama yine de günlük hayat pratiği, akışı içinde böyle kötü niyetli kişilere, kesimlere, örgütlere karşı savunmasız kalınabiliyor.

‘Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi’; Yeni Zelanda gibi rahat ve refah bir ülkede, camide, Allah’ın evinde, masum bir şekilde ibadet ederken insanların teröristlerin hedefi olacağını anlaşılan kimse düşünmemiş. Tüm dünyanın, terörizmin kötü yüzünü görüp, terör örgütlerine müsamahasız olması ve her türlü tedbiri alması gerekiyor. Yeni Zelanda’daki saldırıyı biz de şiddetle kınıyoruz.

YORUM EKLE