Vasiliu ve gerçekleri görebilmek

Rum Yönetimi eski başkanlarından Yorgos Vasiliu, Rum Alithia gazetesine geçen hafta sonu verdiği özel demeçte, oldukça gerçekçi şeyler söyledi.

Çözümsüzlüğün nedenlerini anlatan Vasiliu, doğru tespitlerde bulundu.

Vasiliu, Kıbrıs sorununa çözüm çabalarında tarafların istediklerini yüzde 100 alamayacağını kabul etmesinin gerektiğini söyledi.

Çok doğru bir tespit...

Hiç akıldan çıkarılmamalı ama hep unutulan nokta budur.

Taraflar isteklerini yüzde 100 alamayacak...

Bir pazarlık yapılıyor, her iki tarafın da isteklerinin olduğu bir pazarlıkta, bir paylaşımda taraflardan birisinin ya da her ikisinin yüzde 100 istediğini alması mümkün değildir.

Elde edilecek faydalar düşünülerek, mümkün olan noktada buluşulmalıdır.

Bunu Vasiliu’nun tespit etmesi önemlidir de neye yarayacak?

Başka ne diyor eski lider?

Vasiliu, “Kıbrıs müzakerelerindeki başarısızlığın ana nedeni; kararlılığımız olmamasıdır. Başarısız olduk çünkü bir müzakerenin iki tarafı olduğunu, taraflardan her ikisinin de isteklerinin yüzde 100’ünü alamayacağını kabule hazır olmamamızdı” dedi.

Yorgos Vasiliu’ya göre, çözüm, adanın yeniden birleşmesinden büyük ekonomik ve siyasi menfaatler ortaya çıkacak ve bunun akıldan çıkarılmaması gerekiyor.

Vasiliu, “Unutulmamalı” diyor ama maalesef, bu durum hep unutulmaktadır.

Rumlar arasındaki “Fiili durum işimize gelir. Herhangi bir çözüm, fiili durumun idamesinden çok daha zararlı olur” mantığının yanlış olduğu belirten Vasiliu, siyasi açıdan iki eşit toplumun federasyonu fikri aleyhine sloganların ileri götürülmesini eleştirdi.

Bize göre, Vasiliu daha çok bekler. Biz Rumların “Fiili durum işimize gelir” fikrinden kolay kolay uzaklaşacağına inanmıyoruz.

Vasiliu geçmişte, müzakereler her yeniden başladığında, Rum tarafındaki bu çevrelerin, müzakere prosedürünün başarısızlığa uğraması için her yöntemi kullandığını da söyledi. Maalesef hep böyle olmuştur.

Yorgos Vasiliu, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un, iki ayrı devlet tercih ettiğine dair açıklamasından üzüntü duyduğunu kaydederek, “Başpiskopos, dünyanın istisnasız bütün demokratik ülkelerindeki dini liderin davranışlarını örnek almalı ve din adamlığıyla sınırlı kalmalıdır” dedi.

“Kıbrıs’ta üniter bir devlet oluşumu görmek istiyorum demek ütopiktir, dahası asla izin verilemez” diyen Vasiliu “Çıkmazdan kurtulmak istiyorsak iki bölgeli iki toplumlu federasyonun ana hedefimiz, ana isteğimiz olması gerektiğini anlamalıyız”  diye konuştu.

Vasiliu, “Kıbrıs’ın Yunanistan’la birleşmesi mücadelesini”, gerçekleşmeyecek bir rüya olarak görerek, “Son sözün her zaman Kıbrıslı Rumlarda olması şartıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin idamesi” düşüncesinin de buna benzer olduğunu söyledi. Bu düşüncenin çocuksu ve naif olduğunu söyleyen Vaisiliu, “Desteklenmesi kolay, uygulanması imkânsızdır. Bir çeşit Don Kişotluktur. Helenizm’in trajedisi, ‘mükemmel olan’ her zaman aynı iken bizim taraf için ‘mümkün olanın’ her zaman değişiyor, kötüleşiyor olmasıdır” dedi.

Yorgo Vasiliu da Kıbrıs’ta çözüm çabalarında başarısız olan liderlerden birisidir.

Eski Rum lider, geçmişte de bu gerçeklerin farkında mıydı? Öyleyse neden toplumunu etkilemeyi düşünmedi.

Vasiliu’nun söyledikleri gerçeklerdir, toplumu adına bir özeleştiridir ama neden bunları yolun sonuna geldiğinde söylüyor?

Neden eski yöneticiler görevi bıraktıktan, emekliye ayrıldıktan, ölüme yaklaştıktan sonra gerçekleri görüyor?

Hem Güney Kıbrıs’ta, hem de Kuzey Kıbrıs’ta hep böyle oluyor.

Vaisliu, yolun sonunda gerçeği gördü ama bunun kime faydası olacak?

Kaç Rum Vasiliu’yu dinleyecek, kaç kişiyi etkileyecek?

Üç- beş kişinin gerçekleri görmesi değil, 100 binlerin bunu kavrayabilmesi önemlidir.

Gerçekleri duyduğumuz zaman heyecanlanıyoruz ama o kadar, bunun gerisi yok, keşke olsaydı...

YORUM EKLE