Vatandaş sokağa çıkmaya korkuyorsa...

Bugünkü manşetimizde yer alan vatandaşların “Sokağa çıkmaya korkuyoruz” sözü ciddiye alınmalıdır.

Bazı devlet ve hükümet yetkililerimiz kabul etmese de ülkede gerçekten endişe verici gelişmeler yaşanmaktadır. Gazetemizde ülkedeki asayiş hakkında çok sayıda haber yer aldı, yer almaya devam ediyor. Köşe yazarlarımız da defalarca bu konuyu işledi. Bu köşede de çok kez, halkımızın artış gösteren polisiye olaylar nedeniyle korku içerisinde olduğunu yazdık.

Dünkü başyazımızda da mafya kılıklı kişilerin, insanları korkutarak, şantajla, tehditle para tahsil etmeye çalıştığını yazmış, bu konuda vatandaşların korkularına dikkat çekmiştik.

Alacak- verecek konusunda birçok kişinin polise, yargıya başvurmak yerine mafya aracılığıyla tahsilat yapma girişimleri bir devlette hiç olmaması gereken şeylerdir.

Artık insanların işini yapmak için bazı mafya ya da mafyamtik kesimlerle işbirliği içine girmesi, içinden çıkılmaz sonuçlar doğruyor.

Kendilerini polisin, yargının, devlet yetkililerinin de üzerinde gören bazı kesimler, etrafa korku saçıyor. Bunlara izin verilmemelidir. Bu kesimlerin kendileri gibi kanun dışı iş yapanlarla bir kavga içine girmeleri, atışmaları, bir birlerine tehdit savurmaları artık can sıkıcı boyutlara ulaşmıştır. Sosyal medyadan taşıp, gazete sayfalarına kadar ulaşan kavgalara, tehditlere bir son verilmelidir.

Öte yandan, maddi zorluklar içine düşen insanların tefecilere yem olmasının önüne de geçilmelidir.

Devlet halkını korumak zorundadır, vatandaşlar çaresizce batağa sürüklenirken devlet ve hükümet yetkilileri hiçbir şey olmamış gibi davranamaz.

Bugünkü manşetimizde belirtildiği gibi, son zamanlarda artış gösteren kadın cinayetleri, hırsızlıklar, tecavüzler, gasplar, soygunlar, hırsızlıklar, uyuşturucu olayları, ülkemize başka ülkelerden gelen insanların kendi aralarındaki kavgaları, şiddet gösterileri artık dayanabilecek boyutu aşmıştır. Evet insanlar sokağa çıkmaya korkar olmuştur. Rahatlığı, huzuru ile ünlü Kuzey Kıbrıs, o eski günlerini mumla aramaktadır.

Geçmişte kapısını, penceresini kapatma gereği bile duymayan Kıbrıslı Türkler, bugün kilitlemenin bile çare olmadığını görmekten dolayı hem üzgün hem endişelidir.

Ülkemize eğitim almak, çalışmak için ya da turist olarak gelen insanların sebebiyet verdiği olaylar artık tahammül ölçüsünü aşmıştır.

Her defasında söylüyoruz, ülkeye gelen insanların sınırlarımızdan girerken çok sıkı bir şekilde kontrol edilmesi, neden geldiği, ne iş yapacağı, nerede kalacağı, kaç parası olduğu mutlaka ciddi şekilde sorgulanmalıdır.

Çalışacaksa kimin yanında çalışacağı kontrol edilmeli, o kişi bu gelen insanlardan sorumlu olmalı, onların kefili olmalı, çıkaracakları olayın hesabı o kişiden sorulmalıdır.

Turistse nerede, hangi otelde kalacağı, cebindeki para kalacağı süreye yetecek mi, ya da yakınlarının yanına gelmişse hangi yakını, nerede kalacağı, yakınlarının bundan haberi olup olmadığı, haberleri varsa ona kefil olup olamayacağı kesinlikle sorulmalı, bu şartlara uygun olup olmadığı üzerinde titizlikle durulmalıdır.

Bu saydıklarımız, insan haklarını aykırı uygulamalar gibi görünse de yapacak başka bir şey yoktur, birçok ülke bu uygulamalara başvurmaktadır.

Tüm insanlar önemlidir ama bir ülke önce kendi insanının sağlığını, güvenliğini, huzurunu düşünmek zorundadır ve bunun için de ülkeye girenleri çok iyi kontrol etmelidir.

Üniversiteler için de hassasiyet beklenmektedir, onlar da ülkeye getirdikleri öğrencilerden sorumlu olmalıdırlar.

Öğrenci diye getirilen kişilerin bazı suç olaylarına karışıyor, örgütlere katılıyor, ya da suç örgütüne dönüşüyorlarsa hesabını üniversite vermelidir.

Üniversiteler amacı eğitim almak olan insanları ülkemize getirmeli, “Kim olursan ol gel” mantığıyla davranmamalı, amacı eğitim olmayan öğrencileri sistemin dışına atmalı. Bu konuda Eğitim Bakanlığımız ciddi tedbirler alacaklarını, bu gibi öğrencileri sınır dışı edeceklerini açıkladı. Umarız bunlar proje bazında ya da sözde kalmaz.

Evet, diyeceğimiz o ki vatandaşımız “Sokağa çıkmaya korkuyoruz” diyorsa, ülkeyi yönetenler bunu ciddiye almalıdır, çünkü konu çok ciddi ve artık ertelenemez durumdadır.

 

YORUM EKLE

banner96