Vatandaşlık iptalleri doğru karar

Hükümet çok ciddi bir yanlıştan döndü. Sağlık ve güvenlik raporu gelmeden "şartlı olarak" verilen bazı vatandaşlıkları ya da "koşullu" vatandaşlıkları iptal etti.

Aralarında ciddi sabıka miktarı olduğu belirtilen bir kişiye de "koşullu vatandaşlık" verildiği yönünde duyulan bazı haberler, ürkütücüdür.

Devlet, geçmişte vatandaşlıklar konusunda çok hoyrat davrandı.

Elbette siyasi açıdan bazı düşüncelerle bir takım vatandaşlıklar çok kolay bir şekilde dağıtılmış olabilir ama artık, ince eleyip sıkı dokumanın faydası vardır.

Rum Yönetimi'nin kışkırtıcı yorumları veya müzakerelerin kesinlikle, KKTC'nin vatandaşlık verme konusundaki duruşuna etki etmemesi gerekmektedir ancak yine de müzakere sürecine ciddi zarar verebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir de vatandaşlıkların hak edene verilmesi de çok önemlidir.

-*-*-

Koşullu vatandaşlık kararlarının geri çekilmesi kadar, polisimizin son iki günde gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonları da takdire şayandır.

Polis Girne ve Mağusa'da önceki gün, Boğaz'da ise dün çok önemli iki operasyona imza atmıştır. Devamı en büyük temennimizdir.

Özellikle Girne ve Mağusa'da önceki günkü operasyonlarda ortaya çıkan bir gerçek de, ciddi şekilde değerlendirilmelidir.

Gerek muhaceret makamları gerekse üniversiteler, ülkeye "öğrenci" diye gelen kişileri ince eleyip sıkı dokumalıdır.

Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin KKTC'de suç çeteleri olarak karşımıza çıkma olasılığı çok yüksektir. Ve bu durum, küçük ülkemizde, farklı suç ülkelerindeki suç karakterlerine karşı eğitimi eksik olabilecek güvenlik makamlarını zora sokacak; ülkenin güvenliğini de ciddi anlamda tehdit edebilecektir.

Daha çok öğrenci, daha çok para anlamına gelebilir.

Ama gelecek açısından kalite ve itibar kaybına yol açabilecek bu tavırdan uzaklaşılması ve sayıya değil, kaliteli öğrenciye değer verilmesi daha önemlidir.

-*-*-

İstihdamlar konusunda da hükümetin "hesap veremeyecek" durumda olmaması gerektiğine inanıyoruz.

Hükümetin, siyasi bir risk alıp almaması kendi iradesiyle alakalı.

Ancak geçmişte, bu tür istihdamların, olası bir iktidar değişikliği ile birlikte, insanlık dramına dönüştüğüne de çeşitli defalar tanık olduk.

Bu nedenle, mesele insansa, mesele insanların mutluluğuysa, Bakanlar Kurulu üyelerimizin daha tedbirli davranması gerektiği kaçınılmazdır.

-*-*-

Kültürümüzde, "ispiyonculuk" ya da "gammazlık" olarak adlandırdığımız hareket tarzı, pek takdir edilen bir hareket tarzı değildir...

Ancak bu konu Batı medeniyetlerinde hiç de öyle kabul görmemektedir. Bazı suçların ve suç örgütlerinin ortaya çıkarılması konusunda vatandaşların bildikleri ve gördükleri çok değerlidir. Polis, sürekli olarak birçok aydınlatamadığı suç olayıyla ilgili olarak vatandaşların bilgisine başvurur. Bu doğrultuda televizyon programları yapılır, canlı yayınlarda, bazı suçlarla ilgili vatandaştan telefonla bilgiler alınır. Önemli suçların bu şekilde ortaya çıkarıldığı bilinmektedir.

Bizde de örneğin kuyumcu soygunu gibi bazı suç olaylarının ortaya çıkarılması adına, polise bilgi verilmesi, önemli gelişmeler yaratabilir.

Bu konuyu iki kez düşünmemizde yarar vardır.

YORUM EKLE