Veda Vakti

Gazetemiz 27 yıldır yayınlarını sürdürüyor. Yayın hayatına atılmak için seçtiği bina Maliye Bakanlığı’nın batı kesiminde, yani tam karşısında idi. Metin Münir devrede. Bana da haber salmış. BRT’den emekliye ayrıldığım günler. Gazeteye katkıda bulunmam bekleniyordu. Karar vermem uzun sürmedi. Toplumumuzun yakın geçmişiyle pek ilgisi yoktu. Bu konularda bazı kesitler vererek ilgilerini artırmak herhalde yerinde olurdu. Kaynak için ise elimde iyi sayılan bir gazete koleksiyonu vardı. Kayınpederimden aktarma bazı birikimler onları çoğaltmak hissini bende yaratmıştı. En eskilerden başlanacak ve günümüze kadar gelinecekti. Metin Münir de durumdan memnun olmuştu.

“Eski Basınımızdan” sütunu böyle başladı. İlkin bir sütun, sonra iki, derken yarım sayfa ve günün birinde de bir sayfa. Gazete araya eski resimlerden birini de katıyor ve sayfa daha da çekici oluyordu. Zaman zaman okuyuculardan telefonlar da gelmeğe başladı. Aktarılan bir olayın kendi aileleriyle ilgili olduğunu anlatmaktan mutluluk duyuyorlardı. Bunlar kadınlı – erkekli yaşlı kimselerdi. Aralarında genç sayılanlar da vardı. Onlar da evlerinde işittiklerini bana aktarıyorlardı. Lefkoşa Köşklüçiftlik’te bir arkadaşı ziyaretten dönüyordum. Evden 15-20 metre kadar ayrılmış, bir apartmanın önünden geçiyordum. Çıktığım evdeki arkadaş arkamdan çağırdı. Elinde, unuttuğum bir paket vardı. Teşekkür edip giderken, apartmanın ikinci katındaki yaşlı kadıncık adımı duyunca basa seslendi:

- Gazetedeki o eski şeyleri yazan sen misin? Bizim köyle ilgili yazdıklarını ailece o kadar severek okuyoruz ki sana hep dua ediyoruz. Ne olursun, geçmişle ilgili olayları yaz, okuya okuya mutlu olalım!

Kadıncağızın yüzü görülecek şeydi. Beş dakika kadar bakıştık, sonra onu kolumla selâmlayarak ayrıldım.

Gazeteleri tarih sırasına göre ele alıyordum. Sonradan bulduklarım da olursa onları da araya sokuşturuyordum. Üzerinde araştırmalar yapacağımız konulara da değinen yazılar çıkıyor, onları da zaman yitirmeden değerlendiriyorduk. Aralarında Vatan (1911) ve Davul (1922) gibi başka yerlerde olmayan gazetelerde gündeme gelince ilgi artıyordu.

Bir ara Asil Nadir Bey, The Colony Hotel’de gazetenin yazarları / çalışanları için bir resepsiyon vermişti. Kendisi ile sohbet ederken konu bizim yazı-dizisine gelince, onları çok beğendiğini ve kitaplaştırıp halka “gratis” olarak dağıtmayı düşündüğünü söylemişti. Araya meş’um Londra olayı girince konu zaman aşımına uğramıştı. Gazetenin en eski yazarıydım ve Basın Kartı’ndan da yoksundum. 5-6 yıl önce harcırahımızı da kesmişlerdi. Aldırmadan yoluma devam ettim.

Ailelerimiz Lefke’de 1940’lı yılların sonlarına doğru tanışıyorlardı. Evleri bizden 300 metre kadar uzakta idi. Annem onlara giderken, büyük oğlu olduğum için, beni de hep yanına alırdı. Safiye Hanım, yıllar sonra Kıbrıs’a geldiğinde, Lefke’de ilkin annem Lütfiye Hanım’ı, kayınvalidem Vicdan Hanım’ı ve ablası Semahat Hanım’ı sormuş ve onları ziyarete gitmiş, hasret gidermişlerdi.

Hamdolsun Asil Bey sağlıklı ve gazetenin başında. Seneler önce yazılarımı yayıma hazırlayan Türkiyeli görevli, Kıbrıs’tan ayrılırken, yazılarımı hep CD’lerde topladığını ve silinmemeleri için dikkat ettiğini söylemişti. Bir süre sonra araştıracak ve yitip gittiklerini öğrenecektim. Konuyu Sayın Süleyman Ergüçlü’ye aktardım, bundan sonra gereken dikkati göstereceklerini söylemişti ama çok geçmeden o da gazeteden ayrılacaktı.

Nicedir yazılarımı yayıma Sezgin Özenci ve ekibi hazırlıyor ve işler titizlikle yürütülüyor. Onların doğru-dürüst ve zamanında gazeteye iletilmesini de gazetenin Atatürk Meydanı bürosundan Noter Nurten Hanım sağlıyor. Kendilerine teşekkürler ederim.

Ve... Sağlık nedeniyle üniversite etkinliklerine ve gazete yazılarına son…

*****

Teşekkür ederiz

Gazetemizin kurulduğu günlerden beridir, “Eski Basın” köşesiyle okuyucuya ulaşan araştırmacı- yazar, eğitimci, ülkemizin çok değerli kültür adamı Harid Fedai, sağlık sorunlarından dolayı yazılarına bugünkü veda yazısıyla son veriyor. Okuyucularımızın büyük ilgi gösterdiği, geçmişimize yönelik önemli bir boşluğu dolduran “Eski Basın” köşesini tam 27 yıldır devam ettiren Harid Fedai’ye çok teşekkür ederiz.

Büyük bir disiplin ve itinayla yazılarını sürdüren Fedai, gazetemiz aracılığıyla toplumumuza önemli bir kültür hizmeti sunmuştur. Gerek araştırmaları, gerek kendi eserleri ve gerekse yayımlanan kitaplarıyla ülkemiz kültür ve sanatına önemli katkılar yapan, derin bilgi birikimi ve tecrübesiyle genç nesle hep yardımcı olan Harid Fedai’ye saygılarımızı iletir, sağlığına kavuşmasını diler, kendisiyle çalışmış olmaktan dolayı kendimizi şanslı hissettiğimizi ve onur duyduğumuzu belirtmek isteriz.

KIBRIS

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75