Vergi Dairesi çalışanlarının feryadı

Yıllardır bu ülkede adaletli vergi toplanmadığını söyleyip duruyoruz.

Yıllardır, hükümetlere Gelir ve Vergi Dairesi’nin daha aktif, daha sonuç verici çalışmasını, hiç kimseyi ayırmadan herkesten adaletli vergi toplamasını tavsiye ediyoruz.

Vergi kaçaklarının devletin gelirlerini azalttığını, vergi verenle vermeyen arasındaki çifte standarttan dolayı halkın güven duygusunda azalma olduğunu söylüyoruz.

Vergi vermemek için kimlerin ne numaralar çevirdiğini de biliyoruz.

Anlı şanlı kişiler vergi vermezken ya da çok az vergi verirken, mütevazı şirketlerin vergi şampiyonu olduğunu görüp şaşırıyoruz.

Tüm bu şikâyetlerimiz dikkate alınıp da doğru dürüst işler yapılmaya çalışılınca da Gelir ve Vergi Dairesi’ne sahip çıkmıyoruz.

Gelir ve Vergi Dairesi çalışanları elinden geleni yapıyor.

Siyasiler, hükümetler müdahale etmezse daire çalışanları daha iyi çalışır.

Daire çalışanları işini bilir ama daire ile savaşmaya niyetli olanlar var.

İşte onların da önüne geçilmeli, baskıyla, şiddetle, tehditle Gelir ve Vergi Dairesi çalışanlarını engelleyemeyeceğini bilmeli bazı kesimler.

Gelir ve Vergi Dairesi Genel Müdürü’nün otomobilinin kundaklanması da neyin nesidir?

Buna cesaret eden odakların, karanlık güçlerin mutlaka bulunması ve cezalandırılması gerekmektedir.

Daire müdürlerinin, çalışanlarının bu şekilde korkutularak, sindirilemeyeceği bilinmelidir.

Gelir ve Vergi Dairesi Çalışanları Sendikası (VERGİ-SEN), haklı olarak Gelir ve Vergi Dairesi Müdürü’nün aracının “karanlık odaklar tarafından kundaklandığını” belirterek, olayın bir an önce aydınlatılması çağrısında bulundu.

Sendika Genel Sekreteri Ediz Uzun, daire çalışanlarının denetimlerde saldırılara uğradığını ancak polis ve savcılığın bu olayların üzerine gerektiği gibi gitmediğini de söyledi.

Ediz Uzun, bakın ne diyor: “Son dönemde gerek sokak denetimlerinde, gerekse içinde saldırıya maruz kalıyor. Bu sözlü saldırılar tamamen çığırından çıkmış, onuru aşağılayıcı, küçük düşürücü, hedef gösterici, itibarsızlaştırıcı ve hatta çamur atar bir hal almıştır. Bu şikâyetlerin önemsizleştirilmesi ve gereken duyarlılığın zamanında gösterilmemesi neticesinde karanlık odaklar cesaretlenmiş ve en son daire müdürümüzün aracının kundaklanmasına kadar vahim bir sonuç doğurmuştur...”

Bunlar canı yanmış bir çalışanın feryadıdır… Sendikanın uyarıları dikkate alınmalıdır…

Ediz Uzun diyor ki; “Bu olay KKTC tarihinde bir ilktir ve yine bu olay KKTC Güvenlik makamları için ciddi bir sınavdır. Ya bu ülkenin hukuk devleti olduğu ispatlanacak ya da mafyanın egemenliğinde bir toprak parçası olma konumuna doğru sürüklenecektir. Tüm polis teşkilatı elindeki imkânlarla bu olayın sadece maşalarını değil, perde arkasındaki bulup adalete teslim etmelidir… Yapılan bu saldırı devlete yapılmış bir saldırıdır, gerçek sorumlular bulunup yargıya teslim edilmedikçe bir sonraki saldırının mağdurlarının bürokratlar hatta bakanlar olması kaçınılmazdır. Hiçbir baskı ve tehdit bizlere yasaların dışında iş yaptıramayacağı gibi yasların verdiği yetkiyi de sonuna kadar kullanmaktan alıkoyamayacaktır.”

Daha ne desin ki? Önemli bir açıklamadır bu, bir sabır taşmasıdır, “yeter artık” isyanıdır…

Bu ülkeyi karanlık güçlerin yönetmesine izin vermemeliyiz… Gizli güçlerin bazı yerlerde etkili olmasının önüne geçmeliyiz… Devletsek eğer gerçekten, devlet devletliğini göstermeli, böyle korkutma taktikleri seçenlere fırsat vermemelidir…

YORUM EKLE