Vergi mükelleflerinin paraları

"Stratejik kurum" denilerek, örneğin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun veya Telekomünikasyon İdaresi'nin özelleştirilmesine çok sık bir şekilde karşı çıkan çok sayıda sendikacımız vardır.

Özelleştirme, ideolojik bir tavır olarak değerlendirildiğinde, daha devletçi siyasi duruşu olanların buna karşı çıkması kadar doğal bir duruş zaten olamaz.

Devletin kontrolündeki kurumlar zarar ediyorsa, buna "stratejiktir, şudur, budur" diye gerekçe bulunması, kapitalist sistemlerde kabul edilebilir değildir.

Bunun en birincil sebebi, vergi mükelleflerinin ödediği paraların boşa harcanmasıdır.

Devletin, şu ya da bu nedenle yönetemediği kurumlar sürekli "maddi kaynak" tüketir haldeyse, oturup düşünmekte fayda olduğu inancındayız.

Dün yaşadığımız bir olayı sizlerle paylaşmak istiyoruz...

Devlet denetimi ve yönetimindeki BRTK, dün saat 14.30'da, Lefkoşa'daki Şehit Hüseyin Ruso Stadyumu'ndan, K- Pet Süper Lig ekiplerinden Gençlik Gücü ile GAÜ Çetinkaya arasındaki maçı naklen yayınlayacaktı.

Yayın yapılmadı.

Taaa Londra'dan arayanlar oldu.

Ülkemizden de bazı izleyiciler aradı, BRTK'nın maç naklen yayınını sordu.

İzleyiciye bilgi de verilmedi.

KIBRIS Gazetesi muhabiri bir arkadaşımız, konuyu BRTK'daki görevlilere sordu. Naklen yayının neden yapılmadığı konusunda verilen yanıt, bir KKTC klasiğiydi...

BRTK çalışanları, naklen yayın aracı ile maçın oynanacağı, Küçük Kaymaklı bölgesindeki stadyuma gitmiş... Ancak, naklen yayın aracı, stadın uygun bir yerine girip park edememiş. Stadın kapısı kilitliymiş. Bir süre beklendikten sonra yayından vazgeçilmiş. Çünkü kilitli kapının anahtarı bulunamamış.

BRTK'ya, çok iyi niyetle, çok ciddi tecrübeyle yeni sayılan bir Müdür atandı. Çok iyi şeyler yapmaya çalıştığından da eminiz.

Ancak, devlet avantajları da değerlendirildiğinde, özel televizyonlarla haksız rekabetin zirvesinde de olan bu kurumun, vergi mükelleflerinin ya da Türkiye Cumhuriyeti'nin ödediği paralarla bu şekilde dalga geçer gibi davranması, mazeret kabul edilecek bir durum değildir.

Yine aynı kurumun, Türkiye'deki televizyon kanalları ile rekabet etmek adına, Türkiye'de uzun yıllar spor yayıncılığı yaptıktan sonra emekliye ayrılan bir kişiyi, ülkemiz maaş standartlarına göre ciddi ücretle, (sponsor bulunsa da bulunmasa da) istihdam etmesi, ayrıca düşündürücüdür...

BRTK, kendi ulusal liginin maçlarını yayınlayamaz haldeyken, Türkiye Süper Ligi'nin maçlarından görüntü satın almak gibi bir düşünceye mi sahiptir?

Vatandaş, zaten Türkiye ligleri ve Dünya liglerini, Türkiye ve Dünya televizyonlarından rahatlıkla takip eder durumdadır.

Evet, Türkiye Süper Ligi, her Kıbrıslı Türk futbolsever için inanılmaz bir heyecandır ama vergi mükelleflerinin parasının, ulusal ligimiz olan K- Pet Ligi dururken, üstelik bu ligle ilgili maç naklen yayınları, 1960'lar kalitesindeyken; dudak uçuklatan maaşla, emekli olma yaşını çoktan geçmiş kişiler ithal etmek, ne kadar doğrudur?

Amacımız, devletimizin yayın kurumunu kırmak, incitmek değildir.

Ancak, maç naklen yayını ile ilgili "kilitli kapı" komedisi ortaya çıkınca, bu konuda bir eleştiri yapmanın zamanının geldiğine inandık.

BRTK, halkın, vergi mükelleflerinin parasıyla yayıncılık yapıyor.

BRTK, Türkiye'nin desteği ile yayıncılığını sürdürüyor.

Özel bir televizyon ya da yayın organı değildir.

En iyiyi yapmak zorundadır.

Halka hesap verme, daha şeffaf olma sorumluluğu da, özel kanallardan daha yüksektir.

Devletin maddi olanakları, Türkiye'nin her türlü desteği ile yayınlarını sürdüren bu kurumumuz, özel kanallarımızla haksız rekabet içerisindedir.

Çok daha dikkatli olma zorunluluğunu hatırlatmak da "vergi mükellefleri" adına, tüm medya kurumlarının olduğu gibi, bizim de görevimizdir.

YORUM EKLE