Yabancı çocuklara sahip çıkma girişimi güzel bir olay

Kozmopolit bir ülkeye dönüştük, dünyanın dört bir tarafından insan var artık ülkemizde.

Kimisi çalışmaya geliyor, kimisi bir şekilde ülkemize göç edip kalmanın yollarını buluyor.

Küçücük ülkemize birçok ülkeden para kazanmak için bu kadar çok insanın gelmesi bizleri de zaman zaman şaşırtıyor.

Biz kendimize yetemezken, başkaları için ekmek kapısı olmak insana ironik geliyor.

Ülkemize çalışmak veya yaşamak için gelen insanların ailesi, çocukları da var tabii ki…

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan, birkaç gün önce gazetemize açıkladı; KKTC’de, ilk ve orta öğrenimde ana dili Türkçe olmayan 33 farklı ülkeden 3 bin 127 öğrenci bulunuyor.

Anadili Türkçe olmayan öğrencilerin Girne bölgesinde daha yoğun olduğunu ifade eden Mehmet Burhan, sadece Girne’de, ana dili Türkçe olmayan bin 268 öğrenci olduğunu belirtti.

Düşünebiliyor musunuz? İlk ve orta öğrenimde 33 farklı ülkeden öğrenci eğitim görüyor.

Bu öğrencilerin sayısı 3 bin 127… Azımsanacak ya da küçümsenecek bir rakam değildir bu…

Yani, ülkede ilk ve orta öğrenimde eğitim gören öğrencilerin yüzde 6’sının anadili Türkçe değilmiş… Bu da eğitimde farklı bir sorun demektir.

Yeterli derecede Türkçe bilmeyen bu yabancı öğrenciler, eğitim hakkından yararlanmakta ciddi sıkıntılar yaşıyor. Ortadaki dil sorunu hem öğretmenler hem de öğrenciler için ciddi bir sorun.

Türkçe bilmeyen çocuklara eğitim vermek için öğretmenler daha fazla efor sarf etmek zorunda kalıyor. Dil bilmediği için sıkılan çocuklar, zaman zaman farklı davranışlar içerisine giriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı bu sorunu gördüğü için bazı çalışmalar başlattı.

Müsteşar Mehmet Burhan, Türkçe bilmeyen yabancı öğrencilere eylül ayı itibarıyla hem Türkçe dersi, hem de ülke kültürünü tanımaları için kurslar verileceğini, etkinlikler düzenleneceğini açıkladı.

Bakanlık, öncelikle çocukların dil sorununu çözerek, onları eğitime başlatmak istiyor.

Göreve geldiklerinde, okul yönetimlerinin bu sorunu kendilerine aktardığını belirten Burhan, bunun üzerine çalışma başlattıklarını, bu çalışmalardan bir tanesinin 6 ile 13 yaş grubuna ve 13 ile 17 yaş grubuna yabancı dilden Türkçeye eğitim vermek olacağını vurguladı.

Bu çalışmaların eylül ayı itibariyle başlayacağını aktaran Burhan, “Çok farklı dilleri konuşan öğrenciler var. Bu nedenle tüm dillerde öğretmenler bulmamız zor olacaktı. Biz de direkt konuştukları dilden Türkçeye eğitim verme kararı aldık” dedi.

Dil eğitiminin yanında bu öğrencilerin ülkenin kültürünü tanıması için de çalışmalar yapılacağını belirten Burhan, bu konuda çeşitli destek çalışmaları yapacaklarını vurguladı.

Burhan, “Eylül ayından sonra hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacağız. Bu öğrencilere ülke kültürünü tanıtıcı kurslar verilecek ve onlar için aktiviteler düzenlenecek” dedi.

Bakanlığı, duyarlılığından dolayı kutlarız…

Umarız, hedefledikleri tarihte başlanır ve başarılı sonuçlar da alınır.

Mademki bu insanları ülkemize kabul ediyoruz, mademki emeklerinden yararlanıyoruz, bu işgücünün yanında getirdiği ailesini, çocuklarını da yok sayamayız.

İnsan her yerde insandır, çocuk her yerde çocuktur. Devlet olarak onlara sahip çıkmak, insanlık adına kutsal bir görevdir.

Hükümetin bunu bir görev sayması, Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda çalışma yürütmesi sevindiricidir.

Çalışmaların devam etmesini, hazırlıkların eylül ayında tamamlanmasını ve bu çalışmadan olumlu sonuç alınmasını temenni ederiz.

Bu çocuklara sahip çıkma girişiminizi tebrik ediyor ve destekliyoruz ama gözümüz de üzerinizdedir, bu işi aksatmamanız, ertelememeniz ve sağlıklı sonuç alacak bir yöntem izlemeniz için itici güç olmaya kararlıyız…

YORUM EKLE