Yağmur

Yağmuru yağmur takip eder, toprağı toprak. Kısacık da olsa, bir an için de olsa, insanlık denilen o zincirin bir parçası olmak, insanlığın bütün hikâyesini bu kısa anın içinde yaşamak ne kadar güzel. / Naci Bostancı

Denizlerden, ırmaklardan, derelerden, topraktan, kısacası her yerden buharlaşan su gökyüzüne yükselir. Üst katmanlarda hava soğu olduğu için yeniden sıvılaşır, su damlacığına dönüşür ve yeryüzüne geri döner. Düştüğü yerde hava eksinin altındaysa kar olur, üstündeyse yağmur.

Bize hayat bilgisi verme iddiasındaki ilkokul kitaplarında yağmur böyle anlatılır. Gördüğünüz gibi hiçbir romantik gönderme, şiirsel söyleyiş, insanla yağmurun o tuhaf ilişkisine dair hiçbir eğretileme yok. Bir doğa olayı sadece. Basit, yalın. Tarihin, hatta tarihin olmadığı, zamanın akmadığı çağların içinde dahi bir devri daim olarak yaşanan bir durum bu. Yağmura ve ona hayat veren suya ilişkin aynı basitlik ve sadelik içinde anlatılan başka bilgiler de var. Yeryüzünün dörtte üçü suyla kaplıdır meselâ. Keza insanoğlunun vücudu da aşağı yukarı aynı oranlarda sudan oluşur.

Hayatta her şeyin içinde su var. Mevzular bile biraz “sulandırılarak” çekilir hale getirilmez mi? Meyveler, sebzeler, ekmek, et, hemen her şey suyla karışmış.

Şöyle bir düşününce insan, yağmurun içine girdiği ne çok “şey”e hayat bahşettiğini görüyor: Şiire, şarkıya, resme, türküye, hikâyeye vs. Yağmurlardan sonra büyürmüş başak / Meyveler sabırla olgunlaşırmış / Bir gün gözlerimin ta içine bak / Anlarsın ölüler niçin yaşarmış, diyen şair, şiirinin bam telini yağmurdan sağmış değil midir? Başağı güneş büyütmüş olsaydı (ki aynı zamanda öyledir) ölülerin niçin yaşadığını anlamak için bakılan gözlerin içi aynı büyüleyicilikte görülebilir miydi? Hiç sanmıyorum!

Yağmur evet. Yağmur diye başlayınca söylenecek ne çok söz var. Çocuklarına isim koyanlar bazen kafiye ararlar. Bir arkadaşım iki çocuğuna Yağmur ve Toprak isimlerini koymuştu. Onun yakaladığı kafiyeyi acaba başka hangi adlandırmada bulabiliriz? Ancak sonuçta hayatlar gelir gider, tıpkı rahmetli anneannemin köyün ufuklarına doğru dalan gözlerinde bir ürperiş, “Hayat dediğin kısa bir yaz yağmuru, fazlası değil.” Demesi gibi. Olsun, yine de biliriz ki yağmuru yağmur takip eder, toprağı toprak. Kısacık da olsa, bir an için de olsa, insanlık denilen o zincirin bir parçası olmak, insanlığın bütün hikâyesini bu kısa anın içinde yaşamak ne kadar güzel.

Üstümüze hüznü, kederi, yalnızlığı, sevinci, mutluluğu kısacası her türlü hali hatırlatarak, onlara eşlik ederek yağan, hepsini hayatın bereketinde toparlayan yağmura, ülkemin o güzel yağmurlarına, dünyanın bütün yağmurlarına selâm olsun!..

YORUM EKLE

banner75