Yağmur yağacak ve yeni makam araçları ıslanacak

Ülkede bütçe açık... Çok ciddi ekonomik sıkıntılardan söz ediyoruz... Üreticiler, hayvancılar, narenciyeciler geriye dönük çeşitli alacaklarından söz ediyor.

Ek mesailer ödenemiyor...

Para olmadığı gerekçesiyle, göç yasaları hazırlanıyor... Öğretmenler ödenek alamıyor...

Üstüne üstlük halktan da fedakarlık talep ediliyor.

Toprak Ürünleri Kurumu son örnek; batmaması için fon uygulamasına gidiliyor, yani vatandaşın cebine el atılıyor.

Hastaneler dökülüyor. Ülkede hapishane yıkılıyor.

Uyuşturucu ile mücadele konusunda çok gerekli olan bir tedavi merkezine ihtiyaç var.

Bir yığın çare bekleyen hasta, ilaç bulamayan yoksul insan söz konusu...

Böyle bir durumda, kabine üyelerine veya üst düzey protokole 17 adet lüks makam aracı alınmasının hiç de zamanı değildi.

Elbette bakanların, üst düzey yöneticilerin makam araçları olmalıdır.

Onların güvenliği ve konforu sağlanmalıdır.

Buna birinin itirazı yok.

Ancak üç beş yıllık makam araçlarını elden çıkarıp, yerlerine yeni almak, belki de en basit ifadeyle, "israf"tır.

Bir tanesi, üç tanesi bozuk, çalışmıyor, gitmiyor, yolda kalıyor diyelim... Peki 17 tane birden neden ve nasıl değiştirilebiliyor?

-*-*-

Yağmurları özlemiştik... Meteoroloji Dairesi yarından itibaren dört gün süreyle sağanak yağmur uyarısında bulundu. Gelişen teknoloji ve iletişim ağlarıyla birlikte, dairenin tahminleri son zamanlarda oldukça yüksek olasılıkla gerçekleşiyor.

Bir yandan dört gün devam edeceği tahmin edilen yağmurun ülkemize bereket getirmesi için dua ederken, öte yandan, bunun alışık olduğumuz baskınlara yol açmamasını da diliyoruz...

Çok ciddi kuraklık yaşayan ülkemiz topraklarının, ağaçlarının, ormanlarının, göletlerinin yağmura çok ihtiyacı vardır.

En başta taşocakları bölgesi olmak üzere, birçok bölgede uzun süredir yağış olmaması nedeniyle ağaçların tozla kaplı olması da bir başka sorundur. Oldukça uzun bir süredir hasret kaldığımız yağmurun, orman ağaçlarımıza can vermesinin heyecanını da duyuyoruz.

-*-*-

 

Son olarak, iyice gerilen Cumhurbaşkanı ile Hükümet arasındaki ilişkiye bir kez daha bu satırlardan parmak basmak arzusundayız.

Bu gerginliğe hiç gerek yoktur.

Yüzdük yüzdük sonuna geldik.

Türkiye ile birlikte yürütüldüğü konusunda kimsenin inkara kalkışmadığı müzakereler sonucunda ortaya çıkacak olan plan ya da anlaşma, mutlaka iki tarafın, iki halkın onayına sunulacaktır.

Daha şimdiden, ortada net bir plan olmadan ortalığı velveleye vermenin, halka korku salmanın hiç gereği olmadığı konusunda ısrarlıyız.

Cumhurbaşkanı ve Hükümet üyelerinin, bu konuda halkın moralini bozacak, halkı kutuplara ayıracak tavırlardan uzaklaşması gerektiğinde de ısrarımızı yineliyoruz.

Hükümet kanadının müzakere heyetine bir kişiyi sokma talebi de; Cumhurbaşkanı'nın bunu reddetme hakkı da, saygı duyulması gereken demokratik davranışlar olarak değerlendirilmeli, bunun krize dönüşmesine izin verilmemelidir.

Bu konuda halkımızın yetkili isimlerden duyarlılık beklediğinden eminiz...

 

YORUM EKLE