Yalan yalanı doğuruyor

Güvenilir duygusu uyandıran bir erkek... Karşısındaki kişinin kronik yalancı olduğunu anlayan bir kadın... Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Şubesi ile yaşanılan güvende olma hissi...
 

Bu yaşanmış hikayemizde hayatındaki kişiden psikolojik, fiziksel ve sürekli takip şiddeti gören direnişçi bir kadın var. Yazımızda gerçek isimleri değil rumuz kullandığımızdan, hikayesini bizlerle paylaşan kişiden “Sezen” olarak bahsedeceğiz.
   İlk evliliğinde hayal kırıklığı yaşayan Sezen, boşandıktan sonra bir süre hayatına kimseyi alamaz. Efendi, kibar, güven duygusu uyandıran kişiyle tanıştığında, ona şans vermek ister. Karşısındaki kişinin aslında sürekli yalan söyleyen, yalanıyla yüzleştirilince tehlikeli biri haline geldiğini söyleyen Sezen, yaşadıklarını, korkularını ve kurtuluşunu bizlerle paylaşıyor. Gelin bu yaşanmış hikayeyi Sezen’den dinleyelim:
   Çocukluğum genel olarak güzel geçti diyebilirim. Annem ve babam evliliğini sürdürüyor ama babam ayrı bir ilişki daha yaşıyordu. Anlayacağınız iki evi vardı babamın. İş yeri evimizin altında olduğu için gün içinde sürekli görüşüyorduk.  Ama geceleri bu diğer kadına gittiği için yine de yokluğunu hissediyordum. Ekonomik olarak durumumuz çok iyi olduğundan, maddi olarak hiçbir eksikliğimiz yoktu. Annem çok sessiz, sakin, iyi niyetli bir kadındı. Kendi başına ayaklarının üzerinde duramayacağını düşündüğünden, bu duruma katlanıyordu. Maalesef yaşadıklarını sürekli içine atmaktan erken yaşta vefat etti.
   Liseyi bitirdikten sonra, sevdiğim konuda özel eğitimler alarak meslek edindim. İstediğim mesleği yapıyordum, mutluydum. Bu sırada evlendim. İlk seneler her şey çok güzeldi. Çocuğumuzla taçlanan mutlu evliliğimiz, eşimin beni aldatılması sonucu bitti. Kendi ayaklarımın üzerinde duruyor, çalışıyor, çocuğumla ilgileniyordum. İki sene hayatıma kimseyi almadım.

 

Yok sebepten
 

İş yerimdeki bir kişi benimle ilgileniyordu. Çok efendi, kibar, aile babası olacak, güven duygusu uyandıran bir kişiydi. O da eşinden ayrılmıştı. Çıkmaya başladık ve bir süre sonra her şey yolunda gidince ilişkimiz ciddi bir boyuta girdi. Benim yanıma taşındı ve bu sürede gerçekte nasıl bir insan olduğunu göstermeye başladı. Yok sebepten tartışma çıkarıyor, kavga ediyorduk. Fakat ilk büyük kavgamız büyük bir yalanının ortaya çıkmasıyla patlak verdi.
   Yüzleşmek için konuşmaya çalıştığımda bağırdı, çağırdı, üstüme yürüdü, dayak yememek için sindim kaldım. Evi kırdı, döktü, ortalığı savaş alanına döndürdü. Polisi çağırdım, geldiler ve ortalığın halini, kendi gözleriyle gördüler. Görmelerine rağmen, bir yaşam paylaştığımızı, onu eve benim aldığımı ve bu yüzden de bir şey yapamayacaklarını söylediler. Tutanak bile tutmadılar. Cam kırıklarının arasında beni bırakıp gittiler.

 

Değişir umudu
 

Bu olaydan sonra güvenim bitti ve ayrıldık. Ayrılık sürecimiz 5-6 ay sürdü. Bu süreçte ilk önce tehdit yoluyla korkutarak geri döndürmeye çalıştı. “Birini göndereceğim, seni öldürteceğim” diyordu. Bu şekilde korkutması işe yaramayınca, bir daha yapmayacağını söyleyerek tatlı dille beni ikna etmeye çalışıyordu.
   Sürekli olarak peşimdeydi ve af diliyor, bir daha yapmayacağını söylüyordu. Değişir umuduyla barışma teklifini kabul ettim ama aynı evde yaşamıyorduk bu sefer. İlk başlarda her şey güzeldi fakat sonrasında yine değişti. Anlık değişimler gösteriyordu ve beni korkutuyordu. Psikolojik olarak hasta olduğundan veya uyuşturucu madde kullandığından şüpheleniyordum. Deli deli hareketler yapıyordu. Ona uyuşturucu kullanıp, kullanmadığını sorduğumda da, dalga geçerek “Evet” diyordu.

 

Kriz hali geçince
 

Bu anlık krizler geldiğinde benden ayrılıyor, bir süre ortadan kayboluyordu. Bu kriz hali geçince de aniden ortaya çıkıp, rahatsız etmeye başlıyordu. Kendinden ayrılmak istediğimi söylediğinde bunu kabul etmiyor, hayatıma başkasının giremeyeceğini, “Ölene kadar benimle olacaksın, başkasıyla olamazsın” diyerek tehdit ediyordu. Çok korkuyordum. Ne yapacağını kestiremiyordum.
   Polise gitmekle korkutmaya çalıştığımda, korkmuyor, kendisine bir şey yapılamayacağını söylüyordu. Çok güveniyordu kendisine. Polisle olan ilk deneyimimden sonra ben de ne yapacağımı şaşırmıştım. Yine çözümsüz kalacağımı düşünüyor ve polise gitmeye çekiniyordum. Ama yaşadıklarımdan dolayı da çok korkuyor ve ondan kurtulmak istiyordum.

 

Sürekli takip
 

Bütün yaşantımın olumsuz etkilendiği, kurtulamadığım bir süreçteydim. Düşünsenize, dışarı çıktığımda nerede, ne zaman karşıma çıkacağı, ne yapacağı belli olmayan bir adam tarafından sürekli takip ediliyor ve tehtid ediliyordum. Ben reddettikçe, daha da üstüme geliyordu. Sürekli takip ederek, mesajlar atarak taciz ediyordu.
   Yaşamak için hayatımı kazanmam yani işe gitmem gerekiyor, haliyle dışarı çıkmak zorundayım. Bir gün dışarıdayken, yine beni takip etti ve yalnız olduğum bir sırada yanıma gelip cinsel tacizde bulundu, çığlık atmaya başlayınca da kaçtı. Çok korktum ve stresten zangır zangır titremeye başladım. Neye uğradığımı şaşırmıştım.

 

Yeni şube
 

Bu kişinin daha da kötü şeyler yapmaya cesaret göstereceğini anlamıştım ve bu çok ürkütücü bir düşünceydi. Kendimi güvende hissetmiyordum. Bu korkuyla polise gittim. Orada “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi” kurulduğunu öğrendim. Zaten beni doğrudan oraya yönlendirdiler. Burada benimle çok ilgilenildi, gittiğimde halen daha titriyordum.
   Olayı anlattım ve o gece onu tutukladılar. Ertesi gün nöbetçi mahkemeye çıktı ve kefaletle serbest kaldı. Bu sırada annesi ve kendisi davayı çekmem için çok baskı yaptılar. Memur olduğu için işini kaybetme durumu olacağını ve bütün hayatının mahvolacağını söylüyor, bir daha olmayacağına dair yalvarıyordu. Vicdanıma oynuyorlardı.

 

Uzak durun
 

Vicdanen rahatsız oldum ve davayı geri çektim. Fakat geri çekmem bir şeyi değiştirmedi ve işlemler sürmeye devam etti. Mahkeme ceza verdi ve bu siciline işledi. Yani bu şüreçte yaptıklarının bir bedeli olduğunu anladı. Çünkü nedense kendisine bir şey olmayacağına inanıyordu.
   Yaşadıklarımı paylaşmak istedim, özellikle “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi” kurulması, kendimi daha güvende hissetmemi sağladı. Bununla birlikte eğer karşınızdaki insan yalanlar söylüyorsa, bu kişiden uzak durun. Ben bu yalanların düzeleceğini düşünme hatası yaptım. Yalan yalanı doğuruyor ve bir insan yalancıysa, yalancıdır. Bu tür insanlar karşısındaki kişiyi etkilemek içini, kaybetmemek için yalan söylediğini söylüyor. Ama gerçekten seven insan yalan söylemez. Daha da kötüsü yalanlarıyla yüzleştirildiğinde daha da tehlikeli biri haline gelebiliyor. Evi yıkıp döküp, üstünüze yürüyebiliyor. Kişinin yalanını yakaladıysanız, uzak durmanızı tavsiye ederim, zira düzelebilecek bir özellik değil maalesef.

 

*

ÖNERİ KÖŞESİ

“Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi”

Şiddet yaşanması durumunda:*Poliste 25 Kasım 2018 tarihinde “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi” oluşturuldu. Şiddet mağduru kadınların doğrudan başvurabileceği bu şube 7/24 hizmet veriyor.*Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan birey korunmak amacıyla; şiddet uygulayan kişi hakkında uzaklaştırma kararı çıkartmak veya koruma emri almak için avukatı aracılığı ile mahkemeye başvurması gerekiyor.*Konuyla ilgili olarak şiddet mağdurları polis ile birlikte Sosyal Hizmetlere bağlı ALO 183 hattına veya Lefkoşa Türk Belediyesi Kadın Sığınma Evi’ne başvurabilirler.
 

Israrlı takip şiddeti yaşanması durumunda ne yapılmalı?
   Avukat Cansu Nazlı, Deniz rumuzuyla hikayesini paylaştığımız kadının yaşadıklarından yola çıkarak “Israrlı takip” durumunda hukuksal olarak neler yapılabileceğini anlattı. Nazlı, "Bu durumda başvurulabilecek iki hukuki yol mevcuttur. Bu yolların herhangi birine başvurabilirsiniz. Ancak her ikisine de başvurmanız güvende olmanız için yerinde olacaktır” dedi ve şu bilgileri verdi:

1- Benzer durumun yaşanması halinde; size en yakın polis karakoluna giderek şiddete uğradığınız, şiddet gösteren kişinin size rahatsızlık verdiği ve kendinizi güvende hissetmediğiniz dolayısıyla yazılı bir şikayette bulununuz. Uygulamada, polis çoğu kez şikayetçi olunmak istenen kişinin kendileri tarafından uyarılması ve aynı durum tekrar olursa şikayette bulunulması yönünde telkinlerde bulunabilir. Polisin önermiş olduğu bu yol kayıt içermediğinden hiçbir hükmü yoktur ve ileride mahkemede kullanılabilecek bir araç da sağlamaz. Eğer size şiddet uygulayan kimsenin polis tarafından sorgulanıp ve yine polis tarafından ceza davası açılmasını istiyorsanız şikayetçi olmakta ısrarcı olunuz ve yazılı ifadenizin sonunda muhakkak ‘Şikayetçiyim’ ibaresinin bulunmasına dikkat ediniz. Polis ifadenizi imzalamanız için uzattığında tümünü okuyup, varsa düzeltilmesi gereken yerleri belirtebilir ve şikayetçi olunduğuna dair ibare içermiyorsa eklenmesini isteyebilirsiniz.

2- Bunun dışında mahkemeden koruma emri alabilmeniz için bir avukata ihtiyacınız olacaktır. Size rahatsızlık veren kişi: -Psikolojik şiddet uygulaması halinde, -Evinizin, işyerinizin yahut okulunuzun, aracınızın önünde bulunmak suretiyle karşı tarafın sizi gözaltında tuttuğu, ısrarlı takip yürüttüğü veya evinizin etrafında dolaşmak suretiyle gözetlediği hallerde, -İsteğiniz dışında kamuya açık veya kapalı mahallerde takip ettiği hallerde, -Telefon ederek, mektup göndererek, e-mail veya sosyal medya yoluyla veya diğer iletişim yollarını kullanarak veya sözlü olarak rahatsızlık verdiği hallerde Aile Mahkemesi’ne yapılan bir dilekçeyle ilgili kişinin belirli bir süreliğine şahsınızın, evinizin, okulunuzun, iş yerinizin 200 metre yakınına yaklaşmaması için ve talebe göre telefon, e-mail vb iletişim araçları ile size ulaşmasının yasaklanması için mahkemeden emir alabilirsiniz. Bu bir mahkeme emri olduğundan, mahkeme emrine aykırı davranmak suç teşkil eder. Mahkeme emrini çiğneyecek bir davranışta bulunulması durumunda derhal polise haber verilmesi gerekir.”
 

YORUM EKLE

banner75