Yalanlama hastalığı

Kamuda bazı yöneticileri anlamak gerçekten zor... Bir sorundan söz edersiniz, bir sıkıntıdan bahsedersiniz, makul mantıklı bir cevap vereceklerine hemen savunmaya geçiyorlar. İlla ki “asılsız” ifadelerini kullanacaklar.

Ne isterse olsun ilk sözleri, ya “asılsız” ya da “doğru değil” oluyor.

Açıklamayı okuduğunuzda aslında söylediğinizin, yazdığınızın gerçekliğini bir şekilde onlar da belirtiyorlar ama metnin bir yerine “asılsız” ifadesini ekliyorlar. Dün bunun bir örneğini daha gördük.

Cengiz Topel Hastanesi Başhekimliği de “Güzelyurt tamam, ya Cengiz Topel?” başlıklı haberimizle ilgili açıklama yaptı. Açıklamanın üzerinde başhekimlikten yapıldığı yazılıyor ama aslında direkt Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldığı çok belli oluyor.

Haberimizde hastanenin tuvaletlerinin 14 aydır bitirilemediği yazılıyordu. Yani tuvaletlerin neden 14 aydır bitirilemediği sorgulanıyor. Çok daha büyük projeler ilerlerken alt tarafı bir tuvaletin bitirilmesinin neden bu kadar uzadığının cevabı isteniyor.

Biz “cevap verin” diyoruz, başhekimlik “haberiniz asılsızdır” diyor. Yahu size soru soruyoruz, bu tuvaletler neden 14 aydır bitmedi? Bitti mi tuvaletler de “asılsız” diyorsunuz? Hayır bitmedi. Bitmediyse nasıl asılsız diyorsunuz? Cümlenin devamında “haftaya tuvaletler bitirilecektir” diyorlar. Yani tuvaletlerin bitirilmediğini kendileri de kabul ediyor ve “haftaya bitecek” açıklamasını yapıyorlar.

Peki bunun nesi asılsız? İşte siz söylüyorsunuz “haftaya bitecek” diye. Yani bitmedi.  Ha, en azından “14 ay değil de 10 aydır bitmedi” deseniz, biz de “Pardon be kardeş yanlış hesap yaptık” diyeceğiz.  Ancak siz bize “asılsız” deyip, ardından da “haftaya bitecek” diyorsunuz. Demek ki ortada asılsız olan bir şey yok, siz aslında kendi kendinizi tekzip ediyorsunuz.

Biz, laboratuar binasının etrafının çöp ve moloz yığınıyla dolu olduğunu yazıyoruz. Buna da itiraz ediyorlar ve sanki biz “Laboratuarın içi kirlidir” demişiz gibi “laboratuar hijyendir” diyorlar. Biz size “laboratuarın için kirlidir, hijyen değildir” mi dedik? Siz okuduğunuzu anlıyor musunuz, yoksa şaka mı yapıyorsunuz?

Laboratuarın, kantinin etrafının çöplerle dolu olduğunu söylüyoruz, etrafı temizleyip, fotoğraflarını da çekip, “temizdir” diyorlar. Başhekimlik, üstelik çöpler konusunda topu Lefke Belediyesi’ne de atıyor.

Fotoğraflar yayınlayıp, çevrenin kirli olduğunu gösteriyoruz ama bir kere yalanlamaya odaklandılar ya, başhekimlik, bunların tuvalet inşaatından çıkan molozlar olduğunu öne sürüyor. Fotoğraflarda da görülüyor, yalnızca moloz değil, başka çöpler de var.

Başhekimlik, bir yere yığılan çöplerden Lefke Belediyesi’nin sorunlu olduğunu belirtiyor. Belediye ile istişare edip, bu çöplerin kaldırılmasını sağlamanın, kendilerinin görevi değilmiş gibi davranıyorlar. İşlerini yapıp, seslerini çıkarmayacaklarına, ille ki “yalanlama” yapacaklar. Sanki yalanlayınca sorunlar ortadan kalkıyor.

“Hastanelerde sorun yok” diyorlar, bir bakıyorsunuz hekimler, personel sorunlarla boğuşuyor, hastalar şikayetçi.... “Her şey tamam” diyorlar, hastanelerde her gün başka bir sorun ortaya çıkıyor, bunların bazıları oldukça da yakıcı.

“Doktorlar istifa ediyor” deniliyor, hemen çıkıyorlar, “Doğru değil, o kadar çok da istifa yoktur” diye lâf yetiştiriyorlar.

“Cihaz bozuk” diyorsunuz cevap “hayır değil”...

“Malzeme yok” diyorsunuz cevap “hayır var”...

“Doktorlar mutsuz” diyorsunuz cevap “hayır doktorlar mutlu”…

Hastanede yanlış kan verilen hasta öldü, suçlu basın.

Şeker hastalarının gözüne yanlış ilaç konuldu, az kalsın kör oluyorlardı, suçlu basın.

Hastanede hasta enfeksiyon kapıyor, kolu şişiyor, suçlu basın.

Hastanede oksijen aleti olmadığı için hastalar mağdur oluyor, özele naklediliyor, suçlu basın.

Hastanede 4 günlük bebek aniden ölüyor, suçlu basın.

Hastanede ilaç bulunmuyor, suçlu basın.

Yaptığınız tüzükten doktorlar memnun değil, suçlu basın.

Peki ama sizin hiç mi suçunuz, sorumluluğunuz yok?

Yok, onlar her şeyin en iyisini yaparlar, onlara göre sorun diye söylenen şeyler basının uydurması...

Gerçekleri kabul etmeyip, sorunları görmek istemediğiniz sürece olumsuzluklar devam edecek ve bir gün suçu üzerine atacağınız birisini de bulamayacaksınız.

 

 

YORUM EKLE

banner107

banner75