Yalnızca Girne'ye mi tahribat verdik?

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Zeytin Festivali’nde “Girne’ye büyük tahribat verdik” dedi.

Cumhurbaşkanı, plansızlığa dikkat çekti ama “İmar Planı”nın da yeterli olmadığını, imar planı yapmaktan çok planın uygulanması ve denetlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Girne’nin çok güzel bir kentimiz olduğunu belirten Akıncı, yüksek binalarla, betonlaşmayla kente büyük tahribatlar yapıldığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, pek çok yerde zeytin ağaçlarını içeren bahçelerimizin yok edildiğini ve bunun acı gerçeğimiz olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı haklı, gerçekten de öyle…

Güzelim Girne kentimizi mahvettik,  eciş bücüş bir hale soktuk.

Üstelik bundan ders bile çıkaramıyoruz, katletmeye devam ediyoruz.

Öyle bir hale soktuk ki Girne’yi, hem güzelim görünümü kayboldu, çirkinleşti, hem de içine ne girebiliyoruz ne de oradan çıkabiliyoruz, dayanılmaz bir trafik sıkışıklığı yaratıldı.

Plansız binalaşmaya plansız nüfus akışı da eklenince başta trafik olmak üzere, kentte hiç bir şey yetmez oldu.

Girne kenti, okul eksikliğinden tutun da hastane sıkıntısına, park yeri ve kanalizasyon yetersizliğine kadar birçok sorunla boğuşuyor.

Ülkenin cazibe merkezi Girne, şimdi içinden çıkılmaz sorunların kenti oldu.

Girne’yi yine seviyoruz ama eski güzelliğinden eser kalmadı.

Cumhurbaşkanının dediği gibi “İmar Planı” çok önemli ama Lefkoşa dışında imar planı olan kent yok.

Lefkoşa’nınkinin de yanlışlıkları, eksiklikleri olduğu söyleniyor.

Plansızlık nedeniyle ülkenin dört bir tarafında sıkıntılar yaşanıyor.

Plansızlık, altyapı eksikliklerini ortaya çıkarıyor.

Altyapı eksiklikleri ise doğal afetlere neden oluyor, birkaç kez yaşadığımız gibi kentleri su basıyor.

Altyapısızlığın yarattığı çevre kirliliği de cabası…

Bugün dere yataklarına, sit alanlarına, su tutan ve inşaata uygun olmayan arazilere maalesef evler, apartmanlar yapılıyor. Hem de geleceği hiç düşünmeden.

İmar planları neden bu kadar gecikiyor? Neden yıllardır imar planları yapılamıyor.

Önemli olduğu biliniyorsa gelmiş geçmiş hükümetler neden bu işi çabuklaştıramıyor?

Hem umursamazlık, hem beceriksizlik, hem ciddiyetsizlik hem de bazı kesimlerin işine gelmediği için imar planları geciktiriliyor.

Fasıl 96 Yollar ve Binalar Tüzüğü var, 55/89 İmar Yasası altında emirname olan bölgelerde kurallar var, imar planı olan bölgede imar planı kuralları var…

55/89 İmar Yasası, Şehir Planlama Dairesi’ne ve ilgili bakana planlama yapma yetkisi veriyor ama bu yetki maalesef her zaman doğru kullanılmıyor. Hem yetersiz hem de hatalı uygulamalara rastlanıyor.

Emirnameler sürekli revize ediliyor, yap boza dönüştürülüyor. Defalarca değiştirilen emirnamelerle ortaya çok anlamsız ve hatalı durumlar çıkıyor.

Halbuki bu gibi çalışmalarda merkeziyetçi bir tutum değil, tüm paydaşların görüşlerinin alınacağı planlar ya da düzenlemeler tercih edilmelidir.

Bu arada bu ülkede “Ülkesel Fizik Plan” hazırlanmıştı. Sahi ne oldu bu “Ülkesel Fizik Plan”ına? Neden yararlanamıyoruz bundan? Birisinin aklına geliyor ve bakıyor mu bu plana? Yararlanamayacaksak neden yapıldı onca çalışma?

Bu arada ne yaparsak yapalım denetleyebilmektir önemli olan. Tüm kentlerin imar planlarını da hazırlasak, doğru denetim mekanizması kuramazsak hiçbir faydası olmayacak. Bu ülkede birçok güzel yasa yapıldığını ama bu yasaların uygulanamadığını biliyoruz.

Sorunumuz budur, “imar planı yapılsın” deyip duruyoruz da acaba bunun gereklerini yerine getirebilecek miyiz? Yasa, kural tanımazlık bu süratte gidecekse durumumuz hiç düzelmez.

Girne’ye büyük tahribat verdik diyoruz da yalnızca Girne’ye mi? Farkındaysanız ülkeyi bitirdik, bitirmeye de devam ediyoruz, kuralsızca, arsızca ve acımasızca…

YORUM EKLE