'Yaralı Kuşlar'

Yukarıdaki başlık, yani “Yaralı Kuşlar”, bir kitap başlığı ya da dizi film ismi değildir. “Yaralı Kuşlar” ülkemizden.

Mağusa muhabirimiz Ahmet İlktaç’ın önceki günkü gazetemizde sayfa 21’de “Yaralı kuşlar tedavi ediliyor” başlıklı haberi aslında çok önemli bir konudur. Tabii ki doğa dostları, çevreciler ve hayvan severler için…

Ahmet İlktaç, haberi geçen pazar günkü avdan 2 gün sonra yaptı, haber erken çıksaydı daha anlamlı olurdu, biraz yedeklendi ama olsun, değerini yitirmedi.

Geçen haftaki avdan üç gün sonra çıkması gereken haber, cumartesi günü çıktı. Neden erken çıkmalıydı; çünkü haberde “48 saat sonra” vurgusu var.

O haberde, “Taşkent Doğa Parkı’na bağlı Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne son 48 saatte yurdun çeşitli bölgelerinden yaralanma nedeniyle 11 kuş ulaştırıldığı, bunların 6’sının avda vurulduğunun tespit edildiği” belirtiliyor.

Söz konusu açıklamayı muhabirimize Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat yaptı. Tabii bu 11 yabani yaralı kuşun tümü kurtarılamadı. Paşaköy’de vurulan bir “İbibik”, Beyarmudu’nda vurulan bir “Küçük Balaban” ve Meriç’te vurulan bir “Gökkuzgun” telef oldu. Hayatta kalan diğer yabani kuşların tedavileri uygun koşullarda devam ediyormuş.

Peki avdan sonra 48 saat içerisinde Taşkent Doğa Parkı’na hangi yabani kuşlar getirilmiş, bir bakalım isterseniz:

“2 ‘Küçük Balaban’, bir ‘Kerkenez’, bir ‘Kocagöz’ (Çiğ kuşu), bir ‘İbibik’, bir ‘Küçük Baykuş’, bir ‘Karga’, bir ‘Sakarmeke’, bir ‘Kulaklı Orman Baykuşu’, bir ‘Gökkuzgun’, bir ‘Serçe’…”

Kemal Basat, hayvanların 6’sının kesin avda vurulduğu belirlenirken, birkaçının av ile alakalı yaralanmadıkları, birkaçının ise neden yaralandıkları yapılan tetkikten sonra belirleneceğini söyledi.

Tedavi ettikleri kuşları yeniden doğaya bırakacaklarını belirten Kemal Basat, hasta, yaralı ya da herhangi bir şekilde yardıma muhtaç yaban hayvanı görülmesi halinde “1190” numaralı “Yabani Hayat Destek Hattı”nın aranmasını istedi.

Öncelikle Taşkent Doğa Parkı’nı ve Direktörü Kemal Basat’ı yaban hayata duyarlılıkları ve çabalarından dolayı kutlarız ve takdir ettiğimizi söylemek isteriz.

Şimdi tedaviye götürülen 11 yabani kuştan 6’sının avda vurulduğu tespit edildiğine göre, şu av mevzuuna geri dönelim. Biz “Tüm avcılar aynıdır” demiyoruz, genelleme yapmıyoruz ama birçok avcı kurallara uymuyor.

Birçok avcı, önüne ne gelirse vuruyor. İşte örneği Taşkent Doğa Parkı’na tedaviye götürülen kuşlar… İnce avda vuracağın kuşlar belli, diğer yabani kuşlardan ne istiyorsun ki? Neden bu hayvanları hedef alıyorsun?

Taşkent Doğa Parkı’na götürülenler, duyarlı vatandaşların bulunduğu bölgelerden geliyor. Daha bakalım ne kadar kuş hedef oluyor? Yalnızca kuş mu, diğer yabani hayvanlar da bazı sorumsuz avcıların hedefi oluyor, örneğin koruma altındaki yılanlar, özellikle de “Kıbrıs Engereği” (Gufi), görüldüğü yerde vuruluyor.

Zaten bu kızgın güneş altında, zor koşullarda “Üveyik” ve “Fassa” için bile itirazlar yapılırken, doğadaki birçok yabani hayvan hedef oluyor.

Böyle konular gündeme geldiğinde avcılar kızıyor, tepki gösteriyor ama aralarında çok eğitimsiz, kurallara uymayan, içinde doğa ve hayvan sevgisi olmayan, uçan kaçan her şeye ateş edileceğini sanan insanlar var ve bu konuda eğitimden geçmeleri gerekiyor.

Av kurallarına uymayanlar ciddi şekilde cezalandırılmalı, bunu yine avcılar istemeli ve yapmalı. Aralarındaki kötü avcıları yine avcılar elemeli ki isimleri kötüye çıkmasın, haksız genellemeler yapılmasın...

Taşkent Doğa Parkı’ndaki “Yaralı Kuşlar”, aslında çok önemli mesajlar veriyor. Umarız bu mesajlar alınabilmiştir. Yapılan eleştirilere kızıp, öfkelenmek yerine bazı eleştirilerden mesajlar çıkarıp, önlem almak sanırız çok daha doğrudur.

 

YORUM EKLE