Yargı daha fazla ihmal edilmemeli

“2019-2020 Adli Yılı”, törensiz ama Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik’in basın toplantısıyla başladı. Şefik’in açıklamasına baktığımızda geçen yıl ya da önceki yıllarda anlatılan sorunlardan çok farklı bir durum yok.

Nitekim Narin Ferdi Şefik de sorunların devam ettiğini, bir yıl önce adli yıl açılışında yaptığı konuşmada yüzde 95 değişiklik yapmadan aynı metni okuyabileceğini söyledi.

Ülkenin sorunlar yumağı olduğu gibi yargının da birçok sorunu bulunduğunu belirten Şefik,

Sorunlarının; “bina, personel, dava yoğunluğu, icranın yeterli olmaması, yasa ve tüzük hazırlamadaki eksiklikler” olduğunu söyledi.

Yargının sorunlarını ezberledik zaten... Her yıl aynı şeyleri duymaktan sıkıldık, bunlara çare bulunamamasına da üzülüyoruz. Bunlar çözülemeyecek sorunlar mıdır? Elbette çözülebilir ama istek, kararlılık ve irade gerekir. Gerçekten sorunlar çözülmek isteniyor mu? Sanmıyoruz, gerçekten istenseydi sorunlar çözülürdü.

“Nasıl olsa bir şekilde devam ediyor” mantığıyla orasının iyileştirilmesi hep erteleniyor. Bir bina problemi bunca yıldır nasıl çözülemez? Narin Ferdi Şefik’in verdiği bilgiye göre,  Lefkoşa’da mahkemelerdeki eski polis binasında 2016 yılında başlayan tadilat henüz bitmedi.  Sıkıntılar varmış, üzerinden zaman geçen tadilat çalışmaları da geri gitmiş.

Düşünebiliyor musunuz 3 yıldır bir tadilat bitirilemedi, ortadaki sıkıntı neyse çözülemedi.

Böyle bir hantallık olabilir mi, gidip gelen hükümetler bir sorunu çözemedi mi? Maalesef çözemediler...

Sorun yalnızca Lefkoşa’da değil, diğer kentlerde sıkıntılar var.

Gazimağusa’da kütüphanelerin salona çevrildiğini, ihtiyaçların sürdüğünü, binada sıkıntılar yaşandığını anlatan Şefik, Girne’de de benzer sıkıntılar bulunduğunu ancak en kötü durumda olanın Lefke Mahkemesi binası olduğunu vurguladı.

Ödeneğin 2015’den beridir bütçeye girdiğini ancak bir türlü ihaleye çıkılamadığını ifade eden Şefik, Lefke’deki binayı boşaltıp, mahkemeyi Güzelyurt’a taşıdıklarını ancak o günden bugüne binaya tek çivi çakılmadığını belirtti.

İlgisizliği görüyor musunuz? 2015’ten 2016’dan kalmış bina sorunları bekliyor... Tüm ilçelerde bina sorunu var ve hükümetler bir tanesini bile halledebilmiş değil.

Yargı personelinin bir bölümü yetersiz binalarda sıkışık durumda, bir bölümü göçebe olmuş ama çare üreten yok.

Demek ki ülkeyi yönetenler, yeni adli yıl açılış törenlerinde gelip görünüyor, sonra da hiçbir şey yapmıyordu. İyi ki de bu yıl tören yapılmadı, ülkeyi yönetenler, siyasiler gelecek de ne olacak?

Şefik, bina sorununa çözüm bulmak gerektiğinin önemini şöyle anlatıyor:

“Bina sorunu neden önemli? Personel, yargıçlar rahat çalışamıyorsa, verimlilik azalmaktadır. Daha fazla yargıç tayin etmek istesek de yerimiz yoktur, o nedenle bir kısır döngü içerisinde bina sorunlarınız devam etmektedir...”

Narin Şefik, şu anda 312 personel ve 46 yargıçla mahkemelerde görev yapıldığını belirterek yargıç sayılarını yavaş yavaş artırmaya çalıştıklarını ancak yargıç tayin edince oda bulunması gerektiğini de kaydetti. Bina sorunları düzelmedikçe daha fazla yargıç tayin etme olanaklarının olmadığını söyleyen Şefik, personel sıkıntısına da değindi. Narin Şefik, personelin, iş yoğunluğundan dolayı mahkemelerden başka yerlere geçmek veya gitmek istediğine işaret etti.

Başka sorunlar da var ama uzatmaya gerek yok... Bunları ülkeyi yönetenlerin duyması, görmesi gerekiyor. Hükümet edenler, şova dönük konuşmalar ve icraatlar yerine kronikleşmiş sorunları çözmelidir. Yargı, en önemli kurumlarımızdan birisidir ve artık daha fazla ihmal edilmemelidir. Tüm bu anlatılanlardan hem Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı hem de Yüksek Mahkeme Başkanı sorunları sıraladı. Artık yargıyı da hükümetlerin öncelikleri arasına almasının zamanı gelmedi mi?

YORUM EKLE

banner107

banner75