Yargının sorunlarını çözme işini artık ertelememeliyiz

Kimisi “Halkımızın sığınacağı tek kale”, kimisi ise “Halkımızın sığınacağı son kale” diyor yargımız için… Bu sözler, yargının ne kadar önemli olduğunu ve halkın duyduğu güveni gösteriyor.

Yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında “en güvenilen kurumlar” başlığı altında, yargı üst sıralarda, mutlaka ilk ikinin içinde.

Yargıya siyasetin karışmamış olması, yargının bağımsız olması halkımız tarafından görülüyor ve bu, halkta büyük bir memnuniyet yaratıyor.

Yargının, üstelik birçok da sorunu var.

Bu sorunlara rağmen yargımız, mahkemelerimiz önemli bir başarı ortaya koyuyor.

Ülkemizde nüfus arttıkça ve ülkeye girişler iyi denetlenmedikçe polisiye olaylar artıyor, tabiatıyla yargının yükü de artıyor.

Hem yargının içinde olanlar hem de iyi gözlem yapanlar, yargının sorunlarına dikkat çekiyor.

En büyük şikayet ise bazı davaların uzun sürmesi, yani adaletin gecikmesi.

Yaşanan sorunlar, birçok davada yargı sürecinin uzamasına neden oluyor.

KIBRIS’a konuşarak yeni hükümete çağrıda bulunan hukuk dünyası, yargının yükünün gün geçtikçe arttığına, bazı sorunları olduğuna dikkat çekerek, hem yasal reformların hem de yargının altyapı sorunlarının acilen çözülmesi gerektiğini söylüyor.

Hukukçular, yeni kurulan hükümetten yargının sorunlarına çare bulunmasını beklediklerini belirterek, yargının yükünün geçmiş yıllara göre daha da ağırlaştığına ve davaların çözümlenme süreçlerinin yıllarca sürdüğüne vurgu yaptı.

Hem yasal reformların yapılması hem de personel eksikliklerinin giderilmesini isteyen hukukçular “geciken adalet, adalet değildir” diyerek, yargı sürecinin hızlandırılması gerektiğine işaret etti.

Cumhuriyet Meclisi’nin önünde bulunan yasaların süratle hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan hukukçular, mahkeme kadrolarının genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Geçmiş hükümetlerin yargının sorunlarına çare olamadığını belirten hukukçular,  yeni hükümetin bu konuda ciddi adımlar atması gerektiğine işaret etti.

Özellikle yasal mevzuatta bir takım değişikliklerin yapılmasının şart olduğunu belirten hukukçular, çağın gerisinde kalmış yasaların yürürlükten kaldırılması ve mevcut olan yasaların eksikliklerinin giderilip, tadil edilmesi, değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yargıda ciddi bir bina sıkıntısı da yaşandığına, bazı mahkeme salonlarının bakıma ihtiyacı olduğunu belirten hukukçular, hukuk davalarının çok uzun yıllar içinde çözüme kavuşturulduğunu, ceza davalarınınsa polis kanalından mahkemeye intikalinde gecikmelerin yaşandığını belirtti.

Biliyoruz, yeni hükümetten beklentiler çok yüksek ve her kesim sorunlarını hatırlatıyor.

Ancak sorunları çözme iddiasıyla iktidara talip olan yeni hükümetten yargı ile ilgili de çalışmasını ve sorunlarını çözmesini beklemek hakkımız.

Artık yılda bir adli yılın açılışında aynı sorunları duymak istemiyoruz.

Adli yılın açılışında tüm sorunlar, hatta her geçen yıl bunlara yenileri eklenerek anlatılacak, siyasiler de bu konuda güzel şeyler söyleyecek, vaatlerde bulunacak ama hiçbir şey değişmeyecek.

Artık bu filmi görmek istemiyoruz. Yargının sorunları çözülmeli, ertelenmemelidir.

YORUM EKLE

banner75