Yaşadıklarımızın sorumlusu yine biziz

Sel felaketi tüm ülkelerde olur. Hatta çok çağdaş ülkelerde, “buralarda böyle şeyler olmaz” denilen memleketlerde bile sel felaketleri, su baskınları oluyor. Dünyada kürsel ısınmadan kaynaklı, alışık olunmayan, beklenmedik durumlar yaşanıyor. Bu tür haberleri sıkça televizyonda görüyor, gazetelerde okuyoruz.

Şimdi böyle, buradan baktığımızda yaz ayında ülkemizi etkisini altına alan yağmurlardan şikayet edebilir miyiz?

Diyebilir ki bazı yetkililer bize, “Birçok çağdaş ülke bile sular altında kalırken, bizimkini mi eleştireceksiniz?” Ya da “Bakın, dünyanın her tarafında oluyor, bizdeki mi gözünüze battı?” diye savunma yapabilirler. Mutlaka her olumsuzluk için bir mazeret vardır. Bu mazereti kabul edip etmemek, gerçekçi bulup bulmamak da halkın takdirine kalmış bir şey.

Halk eğer tatmin oluyorsa, gerçekten de yaşadıklarımızın bir afet olduğuna ve yerel yönetimler ile hükümet edenlerin kusuru olmadığına inanıyorsa sorun yok demektir. “Sorun yok mu?” gerçekten? Ya da başka türlü soralım; bunlar bugünün sorunu mu?

Yaz aylarında “yangınları önlemek için kuru otları temizleyin”, kış aylarında “bizi sular basacak derelerin temizliğini yapın” diye illa ki gazetelerin haber yapması mı gerekiyor? Bunlar yalnızca iki örnek, daha bunlar gibi onlarca yapılması gereken işi illa ki gazeteler yazacak, illa ki vatandaşlar şikayet mi edecek?

Genelleme yapınca bazı kesimler kızıyorlar, “bizi de aynı kefeye koyma, yaptıklarımızı görmezden gelme” diyorlar. Doğrudur, tamam, genelleme yapmayalım, herkesi aynı kefeye koymayalım ama çok sık ve birçok bölgede benzer sorunlar yaşanıyor. Birçok yerde iyi niyetle de çalışılıyor ama iyi niyet de yetmiyor, ciddi icraatlar, fark koyacak işler, kesin sonuç görmek istiyor vatandaşlar...

Biz bunları birinin faydasına, birinin dezavantajına olsun diye yazmıyoruz, bunlar gözlemlerimiz, bunlar vatandaşlardan duyduklarımız... Yerel seçimde kim kazanır, kim kaybeder, hangi dengeler seçim sonuçlarını değiştirir, bunları tartışacak değiliz. Bizim söylemeye ya da yapmaya çalıştığımız, yaz yağmurlarının hem şehir içlerinde hem de şehir dışlarında, şehirlerarası yollarda, bölgelerde yaşanan mağduriyetlere dikkat çekmektir.

Kusura bakmayın ama birkaç gündür ülkemizde yağmur sularıyla ilgili yaşadığımız sorunlar öyle “çağdaş ülkelerde de oluyor da bizde olmuş ne kızarsınız?” denilecek derecede değil. Ülkemizde yaşanan su baskınlarını öyle çok uzağa gidip de “küresel ısınmaya” falan da bağlamayın. Evet, son günlerde zamansız, aşırı yağmur yağdı ama biz işlerimizi tamam yapsaydık, daha itinalı davransaydık, yaz aylarında da yağmur yağabileceğini, üstelik de aşırı yağmur yağabileceğini hesaba katabilseydik, yılların ihmalini bir yerde durdurmaya çalışabilseydik, başarabilseydik, bu mağduriyetler yaşanmazdı.

Sorumsuzca dereleri bina dolduruyor, bataklık alanları, tarım arazilerini inşaatlaştırıyoruz. Acımasızca doğayı katlediyoruz, suyun akıp gideceği yolları bile işgal ediyoruz... Bir taraftan doğayı katlederken, diğer taraftan altyapı çalışmalarını da yeterince yapmıyoruz.

Yaşadıklarımız küresel ısınmadan değildir, evet sıkıntı yaşıyoruz, evet üreticilerin zararı karşılansın, ancak bu yaşadıklarımız çok büyük afetler değildir, varsa bir kusur yine bizlerindir. Umarız bu yaşananlardan ders çıkarırız, çünkü esas afet bizi vurursa işte o zaman olabilecekleri düşünmek bile istemiyoruz.

YORUM EKLE