Yaşlılara ihtimam derken, suçlu çocuklar ne olacak?

‘Yaşlılar Haftası’ da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, geçen günkü mesajında, önceliklerinin; ölümü bekleyen mutsuz yaşlılar değil, “bağımsız mutlu üreten yaşlıların toplumda güven ve itibar içinde yaşayabilmeleri adına en iyi imkânları yaratmak” olduğunu söyledi.

Çeler, ülkede nüfusun hızla artmasıyla huzurevi ve bakımevi hizmeti verecek ihtiyacın da her geçen gün arttığını ifade etti. Yeni huzurevi binasının 2019 yılı sonuna kadar yarışma yoluyla belirlenerek yapımına başlanacağını kaydetti.

Nüfus artışıyla yalnız hastanelerde, okullarda değil, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlarımızın da kaldığı yerlerde görülen sıkışıklık inkâr edilemez. Özel bakım evleri de bu konuda yetersiz kalıyor. Geçen gün bir arkadaşla sohbet ederken, uzun zamandır tanıdığım babasını sorduğumda, Kalkanlı’da bakımevinde olduğunu söyledi. ‘Lefkoşa nire Kalkanlı nire?’ diye sorduğumda da, “Akay abi; çok memnunuz. Dört dörtlük bir bakımevi” yanıtını verdi.

Anlayacağınız, nüfus artışıyla birlikte, üniversite sayısı arttığı gibi, araç sayısı arttığı gibi, bakımevi sayısı da artıyor. Zaten bundan doğal bir şey olabilir mi?

Hey gidi nüfus; sen nelere kadirmişsin…

Ülkede çocuk, genç, yaşlı demeden insanlarımızın her yaşta en iyi bir şekilde yaşam sürmesi en tabii haktır. Acaba bu tam olarak yerine getiriliyor mu? Olanaklar çerçevesinde verilen hizmetleri de göz ardı edemeyiz.  Ancak nüfus artışına paralel olarak yapılması, üstesinden gelinmesi gereken çok iş vardır.

Bir de şu çocuk ve genç suçluların eğitilmesi, korunması, başıboş bırakılmaması için neler yapılabileceği konusunun da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler’in gündemine alınırsa, geleceğe yön verecek olan genç nesli de kurtarmış oluruz.

İngiliz döneminde bile bu ülkede Lapta Islah Okulu vardı. Cumhuriyet döneminde de devam edilmişti… Orada koruma altına alınan çocuk yaştaki gençler, hem kötü alışkanlıklardan kurtulur, hem de sanat öğrenir ve topluma yeniden kazandırılarak, geleceğe hazırlanırdı… Hatta bu konuda Islah Okulu’ndan çıktıktan sonra, iş garantisi bile verilirdi…

Şimdilerde bu alanda hele de nüfusun artmasıyla büyük bir eksiklik ve de ihtiyaç olduğu görülmektedir. Suça bulaşmış çocukları, gençleri Merkezi Cezaevi’ne göndermekle ne kazanılacağını doğrusu merak ediyoruz. Onları topluma yeniden kazandırma yolları dururken, bu yolların açılmaması, açılması yönünde çaba gösterilmemesi anlaşılacak gibi değildir.

KIBRIS Gazetesi’nin dünkü sürmanşetinden biri de “Çocukları suçlara karşı koruyamıyoruz” başlığıyla verilen haberdi. Ceren Özbil’in hazırladığı haberde, ülkede birçok konuda olduğu gibi, çocuk haklarında da sınıfta kaldığımız ifade edilmekte, sözleşmelerin ve yasaların tam anlamıyla uygulanmaması nedeniyle onlarca çocuğun istismara maruz kaldığı, suçlara karıştırıldığı, öldürüldüğü veya cezaevine girdiği belirtildi.

İşte onun için diyoruz ki, bu ülkede ıslah okuluna, hatta okullarına şiddetle ihtiyaç vardır.

 

***

Yaşar Doğu ile Çukurovalı Zalhe Çavuş

ve Ergenekon köyünden Ahmet Bayar

 

Çukurova, eski adıyla Kurumanastır köyünden Zalhe (Lale) Çavuş, bölgenin sevilen, saygın insanlarındandı. Fevzi Çavuş’un kıymetli eşi Zalhe Hanım, tanınmış isimlerden Nazım Kurumanastırlı’nın kızıydı. Dün gözyaşlarıyla köyü Çukurova’da toprağa verildi. Kızı Gülten ile damadı Murat Kırdağ, torunları Fevzi, Arif ve Mustafa ile kardeşleri ve eşleri üzüntülerini dile getirerek, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

Bu arada eski adıyla Ayharida (Ergenekon) köyünden Ahmet Bayar da dün kendi köyünde dualarla toprağa verildi. Havva ve Celal Bayar’ın oğlu olan Ahmet Bayar 1972 doğumluydu. Kardeşleri ile yeğenleri Bayar’da Tanrı’dan rahmet dilediler. Bir acı haber de Doğancı’dan geldi. Köyün sevilen kişilerinden, iyi insan Erol Mustafa dün Doğancı’da (Elye) son yolculuğuna uğurlandı. Şenay Hanım’ın eşi olan Erol Mustafa, üç kız evlat, bir damat, beş de torun sahibiydi.

Yedidalga’lı Cemal Temi de dün Yedidalga Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Lefke’de toprağa verildi. Bir erkek evlat, bir gelin, iki kız, iki damat, torun ve torun çocukları sahibi olan Temi’nin vefatı ailesi ve çevresinde büyük üzüntü yarattı.

Diğer yandan Akdoğan’da herkes tarafından çok sevilen, iyi insan Yaşar Doğu’nun vefatı bölgede büyük üzüntüye neden oldu. Aslen Baf’ın Aydoğan (Stavrogonno) köyünden olup, Akdoğan’da ikamet eden Yaşar Doğu, önceki gün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandı. Altı evlat, gelin ve damat ile birçok torun ve torun çocukları sahibi olan Yaşar Doğu’nun vefatı nedeniyle ailenin büyük acı duyduğu belirtildi.

Öte yandan aslen Siligu’lu olup, Güzelyurt’ta ikamet eden çınar isim Halide Volkan, Yuvacık Mezarlığı’nda defnedildi. Birçok torun ve torun çocukları anası olan Halide Volkan, beş de evlat sahibiydi. Mehrubeoğlu ailesinin büyüğü, dünyalar iyisi ve vefakâr insan Sevin Mehrubeoğlu da fani dünyaya veda ederken, ailesi “Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” dedi.

Tümüne Ulu Tanrı’dan rahmet, aileleri, dostları ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

YORUM EKLE