Yavru köpeğinizin davranış eğitimi

Sevgili okurlar bu hafta da yavru köpeklerimiz için temel olan davranış eğitimine değineceğim, hem sizler için pratik hem de köpeğiniz için kalıcı eğitimler.

Yavru köpekler, iyi davranışlar edinmiş olarak doğmazlar;

Yeni yavru köpeğiniz, iyi davranışlarla donatılmış olarak gelmez. Yetiştirici ilk olarak ona biraz tuvalet eğitimi vermeye başlamış olabilir; ancak onun sizin ev hayvanınız gibi davranması tamamen size bağlıdır. İyi haber, yavru köpekler çabuk öğrenir; bu nedenle, en iyi yöntem eğitimine en kısa süre içinde başlamaktır. Aşağıda sunulan bazı temel kuralları izlerseniz, gelecekteki uzun yıllar boyunca ev hayvanınızla bir ödüllendirme ilişkisi kurarsınız.

İyi davranışı daima ödüllendirin;

Yavru köpeğinizin doğal olarak iyi bir şey yaptığı her durumda, mutlaka onu ödüllendirin. Köpekler her yaşta övgü, mama ya da her ikisini de içeren ödüllere olumlu tepki vermekle birlikte, bir yavru köpek ödüllendirildiğinde, bu ödül onun gelecekte yine “iyi” olmasını sağlayacaktır. Ancak asıl önemli olan zamanlamadır; bu ödül bir kaç saniye içinde verilmeli ya da yavru köpeğiniz, başka bir davranış tipi yerine, planladığınız davranış ile bu ödül arasında bağlantı kurabilmelidir.

Kötü davranış: Engellemeli mi, görmezden mi gelmelisiniz?

Aslında bu sorunun yanıtı “her ikisi de” olmalıdır.

Örnek olarak çiğnemeyi ele alalım. Bu, etrafındakileri araştırma ve yeni şeyler keşfetme kapsamında yavru köpeğinizin yapmasını beklemeniz gereken bir davranıştır. Çiğneme nedenleri değişiklik gösterebilmekle birlikte, can sıkıntısı ve diş çıkarmadan ilgi arayışına ve tek başına kaldığı düşüncesinin oluşturduğu strese kadar değişiklik göstermektedir.

Çiğnemeyi en çok sevdiği objeler yastıklar, ayakkabılar ve sandalye bacakları gibi mobilyaları içermektedir; dolayısıyla yavru köpeğinizin neyi çiğneyip neyi çiğneyemeyeceğini öğrenmesi önemlidir. Her şeyden önce o, ‘çocuk terlikleri çiğnenmemelidir’ geniyle doğmamıştır.

İlk haftalarda zarar verebileceği bölümlere geçişini engellemenizin yanı sıra, ona kendi çiğneme oyuncaklarını da vermelisiniz. Bu oyuncaklardan birini çiğnediğinde onu bol bol övün ve çiğnemeye devam etmesine izin verin.

Peki yanlış şeyleri çiğnediğinde ne yapılmalı? Bunu görmezden gelin. Evet doğru, ‘kötü’ davranışı görmezden gelin; bağırmayın, bir yere vurmayın, öfkeli bir yüz ifadesi takınmayın. Yalnızca köpeğiniz orada değilmiş gibi davranın; verdiğiniz mesajı hemen alacaktır.

Bazen “görmezden gel” kuralını görmezden gelmelisiniz;

Elbette ki, yavru köpeğinizin kötü davranışını görmezden gelmenin açıkça tehlike oluşturabildiği durumlar da olabilmektedir. Örneğin onu akım taşıyıcı bir elektrik kablosunu çiğnemeye çalışırken yakalayabilirsiniz. O bunun yanlış ya da tehlikeli olduğunu bilmez; ancak ona doğru adım atarak “Hayır” demeniz gereklidir. Bağırmamalı ya da uzun süre azarlamamalısınız; kısa, kesin bir “hayır”, dikkatini çekmek için yeterli olmalıdır. Çiğnemeyi bıraktığında ve dikkatini size yönelttiğinde onu övün ve bir ödül bisküvisiyle ödüllendirin.

Sizi çileden çıkaracak şekilde havlamasına izin vermeyin;

Yavru köpeklerin yaklaşık 6 ya da 7 aylıkken olgunluğa erişmeleri nedeniyle, doğal olarak bekçiliğe başladıklarını biliyor muydunuz? Evet, onlar bunu yapar ve sahiplerinin de bunu bilmeden ev hayvanlarını havlamaya teşvik etmesi, köpeğin her fırsatta havlamasıyla sonuçlanacak ve daha sonra bu durumun kontrol altına alınması mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle, daha sonra köpeğinizle birlikte sessiz huzurlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, yavru köpeğinizi havlaması için teşvik etmemelisiniz. Bu, onun ciddi tehlikeler aldırış etmeyeceği anlamına gelmez; öğretilmeden, doğal olarak tepki verecektir.

Ve lütfen, heyecanlı bir havlamayı teşvik etmeyin ya da ödüllendirmeyin. Yürüyüş için dışarıya çıkmak üzereyken heyecanla havlayabilir; bu durumda kıpırdamadan durun ve onu görmezden gelin. Yavru köpeğiniz sustuğunda, yürüyüş hazırlığına devam edebilirsiniz.

Yavru köpeğinizle oynama zamanı: ciddi bir iş

Yeni yavru köpeğinizle oyun oynamak hem eğlenceli, hem de heyecan vericidir. Oyun ayrıca erken dönemdeki eğitimin temelini de oluşturmaktadır. Oyun oynamak, son derece hızlı bir şekilde güçlü, kalıcı bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sağlık açısından da yararlıdır. Onu dışarıya çıkaramadığınız, çok küçük olduğu günlerde, oyun zamanı egzersizi büyüyen kaslarının gelişmesine, sağlıklı kemikleri ve eklemleri olmasına yardımcı olacaktır.

Yalnızca herhangi bir eski oyuncak yeterli olmayacaktır

Yavru köpeğiniz için seçtiğiniz oyuncaklarla ilgili ilk kurallardan biri, onun oyuncaklarıyla ailenizin eşyalarını birbirinden ayrı tutmaktır. Eski alışkanlıklardan kurtulmak güç olduğundan, yavru köpeğinizin örneğin aile ayakkabılarına ya da çocuklarınıza ait oyuncaklara ulaşmasına izin vermemelisiniz.

Diş ipleri, uygun ve güvenli oyuncaklar arasında sayılabilir. Bunlar çeşitli oyunlar oynamak için kullanılabilmektedir ve ayrıca yavru köpeğinizin silkeleyebileceği objelerdir. Bunun ardından, neredeyse hiç bozulmayan kauçuktan yapılmış içi boş koni şeklindeki “Kongs” gelmektedir. Kongs’un güzelliği, bir süre tek başına bırakılması halinde, yavru köpeğinizi meşgul etmeye yardımcı olacak şekilde az miktarda ödül bisküvisiyle doldurulabilmesidir.

Yavru köpeğinizin oyun zamanı; ancak işin özü kontrol

Bir an için geleceğe bakalım; ideal olarak, yavru köpeğinizin büyüdüğünde uysal ve stres çekmeyen yetişkin bir köpek olmasını isteyeceksiniz. Yavru köpeğinizle oynadığınız oyunlar sırasında ona biraz kontrollü olmayı öğretmeniz bu nedenle zorunludur. Bu, gelecekte heyecan verici ya da stresli durumlarda onu kontrol etme gerekliliği bir zorunluluk halini aldığında kesin olarak karşılığını verecektir. Ve oyunun kontrolünü elinizde tutarsanız, yavru köpeğinizi de kontrolüz altına alırsınız. Ancak unutmayınız ki, yavru köpeğiniz hala çok küçüktür ve nasıl davranacağını öğrenmesine sakin bir şekilde yardımcı olarak, ona karşı sabırlı davranmalısınız.

 

 

 

YORUM EKLE

banner75