'Yaz saati uygulaması', yine kışta da devam edecek mi?

Ülkemizde bir sorun yaşanır, üzerinde günlerce tartışılır, kavgalar, gürültüler olur, ta ki uzlaşma sağlansın herkes büyük bir efor sarf eder…

Peki bu tecrübeyi yaşayan yöneticilerin ne yapmasını beklersiniz?

Beklersiniz ki, yaşananlardan ders çıkarılsın ve bir daha aynı sorun yaşanmasın.

Mesela aynı mesele, bir yıl sonra tekrarlanacaksa, günü gelmeden tedbir alınsın.

Yok, bizde öyle bir alışkanlık yok, aynı sorunları defalarca yaşarız, defalarca aynı tartışmalar, eylemler olur ve günler sonra uzlaşı sağlanır.

Be kardeşim, günün sonunda bir uzlaşı olacaksa neden önceden halletmezsin bu işi?

Örneğin üreticinin ürün bedellerini veya teşviklerini ödemede her yıl aynı sorunları yaşarız, zamanında ödeme yapılmaz... İlla ki üretici Lefkoşa’ya gelecek, meclisin ya da bakanlıkların kapısına dayanacak, hırgür olacak ve ona göre ödeme yapılacak.

Ödemelerde, birtakım hizmetlerde, birçok konuda benzer şeyler yaşanıyor. Halbuki önceden tedbir alınsa ve bu sorunlar yaşanmasa daha iyi olmaz mı?

Konuyu “Kış saatinin kaldırılmasına” getireceğiz. Geçen yılki tartışmaları, tepkileri hatırlıyorsunuz herhalde.

Türkiye’de olduğu gibi ülkemizde de yaz saatinin devam etmesi ve kış saatine geçilmemesi kolay kolay kabullenilemedi.

Yalnızca bizde değil Türkiye’de de bu uygulama eleştirilmiş, orada da vatandaşlar tepki göstermişti.

Biz kendi ülkemize dönecek olursak, geçen yıl bu konuda çok fazla tartışma yaşandı, yılların alışkanlığı nedeniyle kış saatinin kaldırılmasına, yaz saatinin devam etmesine halkımız alışamadı.

İşçiler de tepki gösterdi kış saatine geçilmemesini ama en çok da öğrenciler ve veliler isyan etti.

Öğrencilerin zifiri karanlıkta okula gitmek zorunda kalması çok eleştirildi.

Hele de bu dönem içinde ölümlü bir trafik kazası meydana gelmesi, öğrencilerin yaşamını yitirmesi sinirleri tam bozdu.

Elbette kazayı yaptıran saatler değildi ama insanlar, öğrenci otobüsü erken saatte okula giderken kaza geçirdiği için acıyla, üzüntüyle bunun faturasını da saatlere çıkardı.

Hükümet anlamak istemedi ama “evden gece çıkıp, eve gece gelmek” insanların psikolojisini bozmuştu.

Hükümet bir süre direndikten sonra da okulların giriş- çıkış saatlerinde biraz oynama yapmıştı.

Bir barış ilan edilmişti ama tabii saatlerde oynama çok tatmin etmemişti vatandaşı, çünkü özel sektörde çalışanlar, yine sorunlar yaşadıklarını, kendilerinin işe başlama saati ile okul başlama saati arasındaki uyumsuzluk nedeniyle mağdur olduklarını söylüyordu.

Gazetelerde ve sosyal medyada bu konuda hükümete çağrılar var. Konu tartışılmaya başladı bile.

Halkın genel isteği, eski sisteme dönmek, yani kış saatini uygulamak, Avrupa ile uyumlu olmak.

Yaşandı, görüldü, halkımız faydasından çok zararı olduğunu düşünüyor, kimse kışta yaz saatinin devam etmesine alışamadı.

Hükümet bu durumda bu uygulamayı gözden geçirip, vazgeçerse birçok kesimden takdir görecektir. İnatla, halkın istemediği şeyi yapmakla hükümetin eline bir şey geçmez, tam tersine tepki çeker, eleştirilerin odağına yerleşir.

Eğitim açısından düşünecek olursak Eğitim Bakanlığı, günü geldiğinde ilgili ayarlamaları yapacaklarını açıkladı ama giriş- çıkış saatlerini ayarlamak için kafa patlatılacağına, kimsenin ısınamadığı bu sistemden vazgeçmek daha doğrudur.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da okul giriş- çıkış saatlerini değiştirmekle her şeyin çözüleceğini sananlar, özel sektörün hassasiyetini bir kez daha görmeden geliyordu.

Toplum barışına hizmet etmek adına, hükümetin saat uygulamalarında iyi düşünmesini, geçen yılki tartışmalara, kavgalara, protestolara neden olmayacak bir karar almasını tavsiye ederiz.

YORUM EKLE