• 12 Ocak 2017, Perşembe 8:07
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Adı gibi Taşkın, Necati Taşkın...

Sendikacı arkadaşları Erdoğan Sonsal ve Artemel Karal ile birlikte trafik kazasına kurban gittiği günün yıldönümü… TÜRK SEN’in kurucusu efsanevi işçi lideri Necati Taşkın bugün sabah saat 10.00’da Lefkoşa Kabristanlığı’ndaki mezarı başında merhum arkadaşlarıyla birlikte 33’ncü kez anılacaktır…

Baf Kazasının Ciyas köyünde 1938’de doğan Taşkın, emekçi ve köylü bir ailenin çocuğu olarak halkın içinden gelmiş ve kendini çok iyi yetiştirmişti. Emeğin kutsiyetini ve gücünü içselleştirmişti.

Bu içselleştirmeye dair bilincini, emeğin potasında bizzat yoğrularak ve ter dökerek ta çocukluk günlerinde edinmişti.

Tek cümlede onu şöyle tanımlayabilirim: 1958’de başlayan ve 1983’deki, doğum gününden iki gün önceki elim trafik kazasıyla son bulan 25 yıllık işçi liderliğinde Kıbrıs sendikacılık tarihine en parlak sayfaları yazmayı başaran bir işçi lideri...

                                                               *             *             *

O, bugün de geçerliliğini koruyan ve çalışma hayatına düzen, güven ve istikrar kazandıran “Sosyal Sigortalar”, “İhtiyat Sandığı”, “Merkezi Ödenekli İzin Fonu”, “Sosyal Konut”, “Asgari Ücret” ve “Sendikalar Yasası” gibi temel emek yasalarının ve çalışma hayatını düzenleyen nice mevzuatın üreticisi, mimarı ve yaşama geçiricisidir... Oluşturulan komitede görev alarak mücahitlerin rehabilitasyonu projelerinde hizmet vermiş ve yıllarca silah-altında vatan savunması yapan insanlarımızın iş ve konut sahibi olmalarını sağlamıştı.

Askeri yaşamdan sivil yaşama geçen yüzlerce gencin sadece iş sahibi olmaları bağlamında değil, sosyal konut projeleriyle mesken sahibi olmaları bağlamında da ehven olanaklar sunmuştu. Direnişin özverilerini çok iyi biliyordu. Çünkü Türk Mukavemet Teşkilatı’nın ilk üyelerindendi. Direnişin de tam ortasındaydı. İmza attığı en büyük eserlerden biri olan ve başkent Lefkoşa ile bütünleşen yerleşim bölgesi, Bakanlar Kurulu kararıyla “Taşkınköy” olarak adlandırıldı.

Kamu iktisadi teşebbüslerindeki işçilerin yönetim ve kârda söz, oy ve pay hakkı olmasına ilişkin özyönetim modelinin kurumsallaştırılması ve “Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi” gibi temel işçi hakları yasalarının meclisten geçirilip işçi hareketine kazandırılması da onun döneminde gerçekleştirilen eserlerdir.

Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni yaratan ve anayasasını hazırlayan ilk Kurucu Meclis’in üyelerinden olan Necati Taşkın’ın yaşam öyküsü incelemeye alındığında onun sadece bir sendika lideri olmakla yetinmediğini de görürüz. Nice toplumsal sorunun çözümünde bir denge adamı olarak ağırlığını koyduğu, uzlaştırmacı rolünü

başarıyla oynadığı ve halkının haklı sesinin uluslararası alanda duyurulmasında son derece etkin olduğu çok iyi bilinmektedir. 

                                                               *             *             *

Şimdi 93 yaşında olan Tuğrul Hilmi Berkay, sendikal harekette Necati Taşkın’la gerek ülkede, gerekse uluslararası etkinliklerde sıkı işbirliği yapmış olanlardandır. Telekomünikasyon çalışanlarının sendika başkanı olarak uzun süre TÜRK SEN’in merkez yönetim kurullarında bulunan Berkay, yurt dışı seyahatleri söz konusu olduğunda Necati Taşkın’a vekâlet eden sendika lideriydi. Berkay ağabeyimiz, Necati Taşkın’la ilgili gözlem ve duygularını açıklarken onun “tek kişilik bando gibi” olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Yazıktır Necati’ye… Onu da unuttular, beni de… Daha kimleri unuttular. Necati’yi de adsız kahramanlar arasına kattılar. Vefasızlık büyük. Oysa kahramanların adı vardır. Kahramanlara ad koyma vefasını gösterebilmeliyiz. Onu sadece ölüm yıldönümlerinde, yılda bir defa basmakalıp sözlerle mezarı başında anmak olmuyor. Onun gerçek değerini ortaya koyan hiçbir vefalı etkinlik yapılmıyor. Necati tarih adamdır. Ben bugün bile onu ararım. Yaşasaydı ve bugünlere ulaşabilseydi devletimizde de, sendikacılığımızda da, toplumsal bilincimizde de çok şeyler farklı ve çok daha güzel olacaktı. Necati genç yaşta ve beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrılırken Kıbrıs Türk sendikacılığını ve bilhassa TÜRK SEN’i güçlü ve tertemiz bir miras olarak bıraktı. Bu mirası sahiplenenlerin onun anısına neler yapabildikleri,  mirası nasıl korudukları işte ortadadır. Adını bile yaşatacak vefayı göstermiyorlar.”

Ekseninde, tarihi de etkileyen yığınla başarılı olay barındıran zengin bir yaşamın sahibidir Necati Taşkın… İşte bugün zamansız ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından özlem ve şükranla anılıyor. O efsanevi bir kimliğin sahibidir. Yeni nesiller bu efsanevi kimlik hakkında mutlaka bilgilenmeli ve onun yaşam tarzından ve hizmetlerinden ilham almalıdırlar... 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık