• 12 Kasım 2017, Pazar 13:39
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

“Alman Mucizesi”nin anatomisi…

2011'den biri inşaat halinde olan Berlin Brandenburg Havaalanı’nın hâlâ bitirilememiş olması “Alman Mucizesi” efsanesini bir kez daha gündeme getirmiş bulunuyor. Proje bütçesi milyarlarca doları aşmış durumda. Buna karşın ufukta hâlâ bir ışık görünemiyor. İşte bu durum, o ünlü “Alman mucizesi ve verimliliği” konusunda Avrupa medyasında tartışmalar başlattı…
İlgiyle okuduğumuz o Avrupai tartışmaları vesile sayarak bu pazar gününde geliniz bir Avrupa tarih yolculuğuna çıkalım..,
Böyle bir yolculuğa çıktığımızda, “mucize” olarak tanımlanan Alman verimliliğinin aslında bir efsaneden ibaret olduğunu görürüz. Bu efsanenin kökeni de dine, milliyetçiliğe, aydınlanma düşüncesine ve birkaç büyük savaşa dayanmaktadır.. Doğrusu şu ya, bu efsane 20’nci yüzyılda doruğa ulaştı. Ve o zamandan bu yana Almanlar için yararlı bir araç oldu. Büyük yıkım getiren savaşa, ülkeyi ikiye bölen Berlin duvarına, onları zayıflatan Mark para birimine ve sonlarını getirebilecek mali krize rağmen önde gitmeyi başardılar.
Ama Brendenburg Havaalanı fiyaskosu gündeme gelince işte bu başarının kaynakları artık analiz edilmeye başlandı…
Alman espri anlayışı gibi Alman verimliliği de bu ülkeyi ziyarete gidenlerin en çok konuştuğu konulardandır. Dakikasını şaşmayan trenler, bakımlı otoyollar, bu yollarda kullanılan Alman yapımı hızlı otomobiller, trafik lambası yeşile dönmeden karşıdan karşıya geçmemek ve geçenleri şiddetle kınamak…
Aslında “Alman verimliliği” olarak adlandırılan şey son derece disiplinli Almanların kural düşkünü olmasından kaynaklanır... Bu kural düşkünlüğü o ülkeyi ziyaret eden yabancıları şaşırtıyor.
Alman verimliliğinin tarihi kaynağından söz edilirken, Prusya'nın adı mutlaka geçer. Militarizmi, milliyetçiliği ve amansız çalışma ahlakı ile Prusya krallığının geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Prusya egemenliği 19’ncuyüzyılda doruğa ulaştığında, bu egemenlik kuzey Almanya'nın büyük bir kısmı ile günümüz Polonya topraklarını kapsıyordu.
Hiç espri yapmayan kuzeyli ciddi Prusyalılar sağa sola boyuna askeri sefer düzenlerken ve verimsiz tarlalarında asık suratla patates çapalarken Bavyeralılar ılıman iklimlerinde şen bir halde biralarını yudumlarlardı.
Prusya'da Luther Protestanlığının benimsenmesiyle iki kesim arasındaki uçurum daha da büyüdü.
Martin Luther, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun Katolik kurallarından uzak, yeni bir Alman Hıristiyanlığı hayal ediyordu.
Luther’in eserleri ve ilkeleri; çalışkan, kurallara uyan, otoriteyi destekleyen Alman imajını biçimlendirdi.
Prusya bu özelliklere sahip çıkmakla kalmadı. Onları ulusal karakteri haline de getirdi. 19’ncu yüzyıla kadar Almanya, ancak Fransa ve Slavlarla var olan sınır anlaşmazlıkları dönemlerinde bir araya gelebilen dağınık krallıklardan oluşuyordu.
1870-71'de Fransa-Prusya savaşında Prusya’nın 3’ncü Napolyon'u yenilgiye uğratması ile bu durum değişti. Birlik ruhu oluşmaya başladı. Ve günümüz Almanya'sının da temelleri atılmış oldu.
Bu zafer ayrıca Alman verimliliği inancının pekişmesine neden oldu. Karanlık ormanlar, tepelikler, seyyahlar ülkesinin içkici romantikleri ve şarapçı filozofları imajı sona erdi… Almanya artık güçlü militarist geleneği olan Prusya'nın tutsağına ve Avrupa'nın önemsenmesi gereken bir ülkesine dönüşmeye başladı...
Birinci Dünya Savaşı'na ait propaganda afişlerinde Almanlar “her şeyi bilen, her şeyi gören, her yerde olan insanlar” olarak tasvir ediliyordu.
Peki, 1945'te müttefik ülkelerin zaferine rağmen, Alman verimliliği konusundaki bu inanç neden bugün de devam ediyor?
Birinci Dünya Savaşı'ndan yenilgiyle çıkmasına rağmen Almanya'nın ikinci bir dünya savaşında dövüşecek gücü kendinde bulmasına hayranlıkla bakılır... Almanya’ya ilk savaşta uygulanan onur kırıcı yaptırımlar var ya… İşte bunun Almanların hırs ve sinerji biriktirmelerinde  büyük etkisi oldu..
Almanya'nın 1950 ve 60'lardaki 'ekonomik mucizesi' verimli çalışma etiğine bağlanıyor. Oysa, Soğuk Savaş döneminde Komünizme ve Ruslara karşı Batı Almanya'yı güçlendirmek adına milliyetçi Almanlara ne kadar para ve ekonomik olanak pompalandığı nasıl görmezlikten gelinir?.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık