• 26 Ekim 2017, Perşembe 9:54
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

“Beşparmak dağı sıra” Yeşilada’mız da gitti…

“Gönyeli’de çınar yok / Yaz kış akan pınar yok / Bin türlü derde düştüm / Halimi hiç soran yok / Derdime hiç varan yok.”

Kıbrıs Türk kültürünü ufuktan ufka yansıtan bu ezginin ve daha nice müzikal sesin üreticisi olan Ekrem Yeşilada’mızı da sonsuzluğa uğurladık…

Kadim dostum Osman Güvenir ne iyi etmiş de onun yaşam öyküsünü kitaplaştırmış… Yeşilada’yı tanımak isteyenlerin elinin altında şimdi bu kitap var… 88 yaşındaki Hocamızın kaybını duyduğumda, o derin üzüntümün içinde, bir kez daha bu kitaba uzanarak sayfaları arasında hüzünle gezindim. Kitabın adı “Bestekâr ve Müzik Adamı Ekrem Yeşilada.”Biyografik kitap bol fotoğraflı ve 384 sayfa…

Yeşilada’nın kendi imzasıyla kaleme aldığı eserleri de var. Ama onun yaşam öyküsünün en ayrıntılı anlatıldığı kitap Güvenir dostum tarafından yazılandır…

Değer yaratma konusunda kısır bir toplum değiliz. Çeşitli eseri, etkinliği ve yeteneğiyle toplumumuzun yaşamında iz bırakan insanlarımızın sayısı elbette ki az değildir. Toplumsal varlığımız onlarla daha bir zenginleşmektedir. İz bırakmışlarımızı sadece bir vefa borcu olarak değil, yeni nesillere örnek olarak sunmamız için de her zaman anmamız, belleklerimizde, söylemlerimizde, yazılarımızda, görsel belgesellerimizde ve kitaplarımızda yaşatmamız, onların nesilden nesle temsil ettikleri değerleri aktarmamız gerekir. Toplum ve millet olabilmenin en önemli gereklerinden biri de budur zaten... Ve tabii ki bu değerlerimizi sadece toplumumuza tanıtmakla yetinemeyiz. Onları yabancı toplumlara da “işte bizim değerlerimiz” diyebilmenin gurur ve mutluluğu ile sunmalıyız.

Yeşilada bu bağlamlarda bize şans sunan değerlerimizdendir…

*             *             *

O, toplumumuzda sadece müzikçi yönüyle yükselmedi. İz bırakan hizmetleri arasında eğitimciliği, sporculuğu, tercümanlığı, diplomatlığı, üst düzey bürokratlığı ve turizm hareketimize ivme kazandıran turizmciliği de vardır.  Yeşilada’yı tüm bu yönleriyle anlatmak için herhalde birkaç ciltlik bir çalışmaya gereksinim var.

Ama altını çizmek istediğim gerçek şu: Bu çok yönlü aydınımız belleklerde en fazla bir “müzik adamı” olarak iz bırakmak istemiştir. Öğretmenim de olan Yeşilada ile her konuştuğumuzda yaşamsal serüveninin özellikle müzik boyutu üzerinde dururdu… Söz müzikten ve hele kendi müzikal çalışmalarından açıldığında bir başka coşkuya kapılırdı. Toplumsal bellekteki saygın izini yaratmayı da, eserleri ve çabalarıyla çok iyi başardı.

*             *             *

1929 Gönyeli doğumlu Yeşilada’mızın dilden dile dolaşan bestelerini de içeren yaşam serüveninin bir de mücadele boyutu vardır. Kıbrıslı Türk sanatçıların karşılaştığı zorluklar, telif hakları sorunları, bunların aşılabilmesi için gerçekleştirilen ama beklenen sonuçları tümden veremeyen örgütlenmeler hep onun uğraşları olmuştur. Bu bağlamda eserlerini repertuarına ödeneksiz alan TRT’ye karşı bile hukuk savaşı vermekten çekinmedi.

Yerel sanatımızın ve kültürümüzün dışa açılabilmesi için sanat ve kültür insanlarımızın güçlü bir örgütlenmeye gereksinimi olduğunu her zaman vurgular ve buna öncülük ederdi. Onun “sanatçının telif hakları” adına yürüttüğü mücadele tüm kültür ve sanat insanlarımıza ilham vermeli. Eser üretirken yaşamlarını, yüreklerini ve beyinlerini olağanüstü yetenekleriyle ortaya koyan sanatçılar angarya işlerin emekçileri olamazlar. Sanatçıyı sömürenlere karşı Yeşilada’nın haklı isyanları vardı.

Aidiyetine çok önem veren bir aydınımızdı. Aidiyet duygusu oldukça güçlüydü. Doğduğu yer olan Gönyeli’yi dilinden hiç düşürmedi. Gönyeli üzerine yaptığı bestelerle bu güzel köyümüzü onurlandırdı ve ünlendirdi. Yeşilada’nın aidiyet duygusunda “Kıbrıslı Türk” olmanın gururu var.

Onun yaşam öyküsünü incelediğimizde, her hizmetinde, her eserinde ve her etkinliğinde aidiyetini ön plana çıkardığını görürüz. Soyadını bile Kıbrıs’ımızı çağrıştıran “Yeşilada” olarak belirlemişti. Aziz anısı önünde saygıyla eğilirim…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık