• 08 Eylül 2017, Cuma 9:03
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Bir sınır ihlalinin anatomisi…

Şu Ledra Palace ile Baf Kapısı Rum Polis Merkezi arasındaki güzergâhta yaşanan üzücü olay… Olayla ilgili haberi ilk duyuran Rum medyasının “Politis” gazetesiyle Güney’deki bir insan hakları derneği oldu…

Türk tarafından gelen bir sınır ihlali ve bu ihlale karşı Rum polisinin gösterdiği orantısız şiddete dairdi bu haber.

İster inanınız, ister inanmayınız… Ama olayı sosyal medya üzerinden ilk öğrendiğimde bende oluşan izlenim aynen şuydu: “Kıbrıs’ta sınır olmadığını ve Kıbrıs’ın tüm sathının tüm Kıbrıslıların vatanı olduğunu” düşünen bizim barış aktivistlerinden biri tezine ilişkin farkındalık yaratmak üzere işte böylesi bir eyleme girişti…

Öyle ya, olay çok ilginçti ve aynen bu izlenimi yaratacak bir anlama bürünmüştü: Güney’e geçiş kapısındaki Rum polisinin uyarısına ve engellemesine rağmen, KKTC’den gelen bisikletli adam tam bir umursamazlık içinde bisikletini Güney Lefkoşa’nın derinliklerine doğru sürüyor. Ve işte papara da ondan sonra kopuyor…Vay sen misin bu cüreti gösteren!..

Altını önemle çizmek isterim: Güney Kıbrıs'a Ledra Palace üzerinden geçmek isteyen o yaşlı Türk'e Rum polisi tarafından orantısız güç kullanıldığı bizim kaynaklar tarafından değil, Güney’in "Politis" gazetesi ve Güney'deki İnsan Hakları Derneği (Eşitlik, destek, Irkçılık karşıtı Hareket – KİSA) tarafından kınayıcı bir dille duyurulduğunda kişide böyle bir izlenimin oluşması doğal değil mi?.. Çünkü “Birleşik Kıbrıs” tezine dair yığınla aktivitenin yaşandığı bir ortamdayız…

Çok ilginçtir ki, o Türk'ün Rum polisinin ayakları altında yerlerde sürüklendiğine ilişkin ürpertici fotoğrafı da vicdanları sızlayan Rumlar olay yerinde çekip kendi gazetelerinde yayımladılar. Bizim medya o fotoğrafı Rum medyasından alıp aktardı.

Duygulanarak tanık olduk. Vicdan sahibi Rumlar bu olayı kınadılar. Dahası, olaydan sonra Rum yargıcın huzuruna çıkarılan o adam, suçsuz da bulundu. Rum yargıç onun için bir ceza öngörmedi.

Ya ne yaptı? Adam kendisine orantısız şiddet kullanan Rum polisinden şikâyetçi olunca Rum yargıç bu olayın araştırılmasını emretti. Rum polis yetkilileri o şikâyete duyarsız kalmadılar ve konunun araştırılacağını resmen açıkladılar…

Buna rağmen bizim taraftaki kimi arkadaşların çeşitli bahaneler uydurarak Rum polisini adeta haklı göstermeye, orantısız şiddete hafifletici nedenler aramaya çalışmalarına ne buyrulur? Tanık olmadıkları bir şiddet olayı konusunda evlere şenlik iddialar ve olasılıklar attılar ortaya. Yok o Türk, Rum polisinin ihtarına ve yasaklamasına uymamış, yok Rum polisine direnmiş de falan filan!..

Farz edin ki dediğiniz gibi gerçekleşti olay ey arkadaşlar... Savunmasız ve yaşlı adamı haşat etmenin ne gereği vardı?

Bu arada Rum yargısına yol gösterenlere de tanık olduk maalesef... Adamın TC kökenli bir KKTC vatandaşı olduğuna göndermede bulunularak “Yargıç ona Kıbrıs’a yasadışı bir liman ve havaalanından giriş yaptığı ve polisin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle ceza uygulayabilirdi” denildi…

İlgili mağdurun emekli bir TC albayı olduğunun öne sürülmesi, onun bir KKTC vatandaşı olduğu ve herkes gibi onun da insan haklarının çiğnenemeyeceği gerçeğini tedavülden kaldırmaz.

A kardeşler, siz kraldan daha mı kralcısınız? Üstelik "barışçıyım" derken Kıbrıs'ın tümünün vatan olduğunu, sınırları asla tanımadığınızı yineleyip durursunuz…“Birleşmeden ve birleşik Kıbrıs”tan hep inatla söz edersiniz.

Dahası Kıbrıs’ın birleşmesini temel politikaya dönüştüren bir partimizin başkanı Rum siyasetçilerle kamuoyu önünde eline aldığı fırçayla Kıbrıs haritasındaki sınırı boyayla silip, “Birleşik Kıbrıs” tezinin propagandasını yapmaktadır.

Sınır ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle orantısız güçle mağdur edilen ve üstelik hücreye de atılan o yaşlı mağdur Türk'e en fazla sizin sahip çıkmanız gerekmez mi, Kıbrıs'ta sınır tanımadığından dolayı?.. Yoksa sizin için “Tiyatronun Sınır İhlali” midir sadece kutsal olan?!..

“Sınır ihlali” diye nitelendirilen vukuatı kimi zaman Güney’den gelen Rumlar da yapmaktadır. Ama o vukuatların bir tekinde bile Türk polisinin bu denli acımasız davrandığı görülmemiştir.

Sınır ihlalinden ve herhangi bir başka suçtan dolayı KKTC’de hukuka ve insan haklarına uygun biçimde tutuklanan Rumların, tekrar geri ülkelerine dönerken gördükleri insanca muameleden dolayı Türk makamlarına alenen teşekkür ettiklerine de tanık olmaktayız. İşte aradaki insancıl fark…

Hukuk ve insan hakları her ortamda ve herkes için geçerli olmalı. Bu işin çifte standardı olmaz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık