• 15 Nisan 2018, Pazar 9:43
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Bu kitaplar hayatımızı anlatır…

  Üç yerel kitap ve üç yerel bakış açısı… Osman Güvenir’in “Gidişle Dönüşün Romanı”, Ahmet Sanver’in “Kıbrıs’ın Eski Ticaret Hayatı ve İlginç Anılarım” ile Cemal Yetiş’in “Kıbrıs Türklerinin Karşılaştığı En Büyük Tehlike” son haftalarda arka arkaya okuduğum yerel kitaplarımız.
   Burada anonsunu yapmak istediğim İsmail Bozkurt’un “Zirköy’den Mermertepe’ye” adlı 656 sayfalık dev anılar kitabını da halen etkilenerek okumaktayım. Gözlemlerimi yazma sırası bu yayına da gelecek…
   Osman Güvenir “Griyle Mavi” adlı şiir kitabının mürekkebi henüz kurumadan okuyucuyla buluşturduğu yeni romanında 1950’lerden başlayarak günümüze dek uzanan Kıbrıs dramının panoramik sunumunu, o dramın nedenlerine ışık tutarak yapıyor. Uzun soluklu öykünün odağında “kayıplar trajedisi” var…
   Güvenir, üzerimizde  “belgesel gerçekçi roman”ın buruk tadını bırakan kitabında duyarlı bir yazar olarak yıllardır dağarcığında biriktirdiği gözlemlerini, edebiyatta en çok okunma şansına sahip olan “Roman” türünde koydu önümüze... 460 sayfalık “Gidişle Dönüşün Romanı”nın son sayfasına geldiğimde aslında Kıbrıs’ta dönüşü olmayan nice hüzünlü gidişler olduğunu iliklerime dek duyumsadım.
   Aradan yıllar geçtikten sonra sevenlerine toprağın altından çıkarılan bir avuç kemik olarak ulaştırılanların dönmelerini eğer bir dönüş olarak kabullenirsek, ki kitap bizi buna zorluyor, işte romanın ana fikri orada haykırır… “Dağ gibi adamdı. Ama ne kadar da hafiflemiş tabuttaki şu üç beş kemik!”..
   O üç beş kemiğin fanatizme kurban edilmiş insanları ola ki tek vuruşta yaşama veda edip gitmişlerdi. Ama arkada bıraktıklarının, analarının, babalarının, eşlerinin, çocuklarının ve sevenlerinin dramları hiç bitmemecesine tetiklenmişti. Güvenir, kitabını işte o acılı insanlar topluluğuna adamış.
   Kıbrıslı Türk okuyucu kitabı sayfa sayfa çevirip okurken, öyküye can veren kahramanlarla ne denli tanış olduğunu duyumsuyor… Bu topraklarda hepimiz, “ulusal toplum” kimliğimizle, aynı ortak yaşamı paylaştık… Kitapta işte içimizden birileri Kıbrıs’ta yaşamak zorunda bırakıldıkları ürpertici özel serüvenleriyle ön plana çıkarıldılar ve yaşanmış toplumsal dramların yorumcu aktörleri olarak Kıbrıs Türk edebiyatında ebedileştirildiler. Ki onların çoğunluğu gerçek figürlerdirler. Bilhassa Dr. Burhan… Onlar, tarihe konu olduktan sonra, şimdi romanlara konu olan unutulmaz figürlerimiz.
   Romanın ana kahramanı Necati de ola ki çok iyi bildiğimiz bir insanımız. Belki de kurşuna değil, trafiğe kurban giden emekçi lideri Necati Taşkın… Ama ona romanda öylesine bir rol biçilmiş ki, tüm benzerlerinin temsilcisi olarak sunulması uygun görülmüş. Adı Necati olmadığı halde Necati’nin kaderini tıpatıp yaşayan ve Necati’nin yakınları olmadıkları halde onların dramını aynen yaşayan binlerce insanımız yok mu?..
   *          *             *
   Cemal Yetiş’in “Kıbrıslı Türklerin Karşılaştığı En Büyük Tehlike” adlı 144 sayfalık belgeselinde Güvenir’in romanında anlatılan dramların tarihi ve gerçekçi kaynaklarıyla yüzleştiriliyoruz. Hâlâ kanamakta olan nice toplumsal yaramızı açmış olan kahredici olaylar zinciri, bu kitabın içeriğinde çok anlaşılır bir dille sunuluyor.
   1 Nisan 1955’de Rumların “ENOSİS”e adanmış terör örgütü EOKA’nın devreye girmesinden sonra Kıbrıs Türk halkının yıllar boyunca yaşamak zorunda bırakıldığı acılar ve bu acıların dindirilebilmesi adına zor koşullarda alınan siyasal, sosyal, askeri ve kültürel önlemler bilge bir özetlemeyle dile getiriliyor. Yetiş, Kıbrıs’ımızın gerçeklerine adadığı bu dördüncü kitabında diplomalı ve emektar bir siyaset bilimcisi olarak, arşivini ve zengin hafızasını bir kez daha devreye koydu. “Yıllar boyunca edindiğim bilgileri ziyan olmasın diye yazmak ihtiyacındayım” diyen emekli hariciyecimiz Cemal Yetiş, Kıbrıs sorununun gerçekte ne olduğunu anlamak isteyenler için başarılı bir el ve başucu kitabına daha imzasını atarken, Kıbrıs Rumlarının değişmeyen tek amacının tüm Kıbrıs’a egemen olmak olduğunu satır satır kanıtlıyor.
   *          *             *
   Ahmet Sanver, “Bilgilerim ve yaşadıklarım ziyan olmasın” düşüncesiyle yola çıkan ve bu bağlamda arka arkaya kitaplar yayımlayan bir diğer yazarımız. Bu kez de sıra Sanver’in Kıbrıs’ın eski ticaret hayatına ilişkin ticari anılarına gelmiş… İyi ki gelmiş… Bol fotoğrafla desteklenen 116 sayfalık bu kitap da, diğer Sanver kitapları gibi bir solukta okunabiliyor.
   Yaza yaza kendine özgü akıcı bir tarz oluşturan Sanver, bugün var olan ve gittikçe gelişen ticari hayatımızın ve çarşımızın zembille gökten inip kurumsallaşmadığını öylesine çarpıcı ve düşündürücü anılarla anlatıyor ki… Bazı olaylarda “pes” diyoruz… Ticari yaşamda rol almak isteyenlerin de mutlaka okuması gereken ders verici anılar topluluğudur hep bunlar.
   Ahmet Sanver, ticaret tarihimiz üzerinde anılarıyla söz sahibi olabilecek ender kişilerimizdendir. Çünkü toplumsal ticari kurumlaşmamızı sıfırdan başlatıp bugünlere getiren çalışkan ve vizyon sahibi kıdemli iş adamlarımız içinde özel bir yeri vardır onun... “Sanverler” diye efsaneleşen ailesiyle birlikte alkışlanmayı hak etmiş nice başarı öyküsünün kahramanıdır. “Kıbrıs’ın Eski Ticaret Hayatı ve İlginç Anılarım” adlı kitap,  ticaret hayatımızın temellerini atanlara adanmış bir kitap gibi... Kızgın küllerin içinden yaratılan Kıbrıs Türk çarşısının yaşanmış öykülerini başarılı iş adamı Sanver’in sade ve akıcı kaleminden okumak ise, okuyucu için gerçekten bir ayrıcalıktır.                                       

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek