• 07 Şubat 2018, Çarşamba 8:27
AhmetTOLGAY

Ahmet TOLGAY

Bunlar benim yorumum değil…

Hafızadan girmeliyim konuya: Kıbrıs'ın tez elden Yunanistan'a ilhakı için 15 Temmuz 1974'te gerçekleştirilen Yunan Cunta Darbesi’nin Kıbrıs uzantısı EOKA - B'nin Leymosun Bölgesi sorumlusunun oğlu olan, darbeden sonra ENOSİS'çi EOKA B militanlarının yargıdaki savunmasını üstlenerek onları beraat ettiren, Türk askerinin adadan tümden çekilmesini garantileyen Annan Planı'nı referandumda destekleyen ve Kıbrıs müzakerelerine Crans- Montana zirvesine kadar göz yumarak orada her şeyi dinamitleyen Nikos Anastasiadis, ENOSİS'çi Rum Ortodoks Kilisesi’nin desteğiyle Cumhurbaşkanlığı'nın ikinci tur seçimini U.99 oranında oyla kazanarak ikinci dönem Rum halkının liderliğine getirilirken zafer törenleri Yunan bayrakları altında coşkunca gerçekleştirildi. Sanki o kişi, Kıbrıs’ın değil, Yunanistan’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmişti. Ve bu kişi, şimdi Türk tarafını yeniden görüşme masasına davet edecek. Gelin de "hayırlısı olsun" deyin bakalım!..

Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı görüşmelerin yeniden başlayabilmesi için iki koşul koymuştu. Birincisi 50 yıldır havanda su dövercesine devam eden bu görüşmelerin artık bir takvime bağlanması... İkincisi ise eğer yeni görüşme süreci de çökerse Kıbrıs Türk halkının uluslararası toplum içindeki statüsünün ne olacağının işin başında belirlenmesi… TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen hafta sonunda eğer görüşmeler yeniden başlayacaksa bir ön uzlaşının gerektiğine parmak bastı.

Adımız gibi biliriz ki, Rum tarafı koşullarımızı kabul etmeyecek ya da eder gibi davranacak... Ve biz buna karşın masaya oturmaya kendimizi zorunlu hissedeceğiz. Hiç sonuç getirmeyen bir oturumlar dizisi başlayacak yine… Rum tarafı bizi masada oyalarken kendi esenliğini ve gücünü artırma çabalarını sürdürecek. Meşru garantörümüz Türkiye’nin gün gele diz üstü çökeceği hayaliyle, tek vuruşla işimizi bitireceği o eşref saatini bekleyecek!..

Rum tarafının hiç sonuç vermeyen bu görüşmelerde bu seslendirdiklerimden başka bir amaç taşımadığını bir kez de okurlarıma Rum ağzıyla kanıtlayacağım şimdi burada...

Güney Kıbrıs’ın İngilizce dilinde yayımlanan prestijli gazetesi Cyprus Mail’in pazar nüshası olan “Sunday Mail”de 28 Ocak tarihinde yayımlanan başyazı, müzakerelerle ilgili Güney Kıbrıs vizyonunu açıkça ortaya koymaktadır. Gazete, okurlarını bu başyazıyla tam da Rum Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunun yapıldığı günde buluşturdu. Rum komşularımız bırakınız Türklerle federasyon yapmayı, birleşmeyi bile artık istemiyorlar. Bakın gazetenin o konudaki vurgusuna:

“Anlaşma yanlısı kimi yorumcuya göre Başkanlık seçimi Kıbrıslı Rumların iki bölgeli, iki toplumlu federasyonu hâlâ isteyip istemediğinin seçimi olacak. Bu fazlasıyla basit bir analizdir. Çünkü Türklerle birleşme bugünün seçmeni için artık bir seçenek değil.”

Bunun işaretlerinden birinin seçim kampanyasında verildiğini belirten gazete; “Ulusal mesele, bu seçim kampanyası süresince diğer seçimlere göre ana konu olmadı” diyor.

Geçmişteki seçimlerde Kıbrıs sorununun “tek konu” olarak önemli gündem oluşturduğunu kaydeden gazete, artık olguların farklılık gösterdiğine parmak bastı. Peki neymiş artık Rum halkının o farklı konuları? Buyurun:

“Adayların ekipleri, mevduat tıraş mağdurları, ulusal sağlık politikası ve emekli maaşlarının artırılması gibi daha fazla oy getirme potansiyeli olan meselelere konsantre olmayı yeğlediler.”

“Kıbrıs sorunu” kartını oynamayı deneyen Papadopulos’un kampanyasını “yeni bir strateji” ile başlattığını, ama fazla etkili olamadığını, halk bunu görmezden gelirken, rakiplerinin de kendisini “hayalperest” olarak gördüklerini Rum başyazar daha oy sandıkları açılmadan yazdı…

Kıbrıs sorununun çözümüne boş veren adayların vizyonuna “Sunday Mail” başyazarının gözünden bir bakalım:

“Malas kendisini bir birleşmeye ve iki bölgeli iki toplumlu federasyona adamış bir aday olarak tanıttı. AKEL yanlısı olmayan anlaşma taraftarlarından belki biraz oy alabilmeyi düşündü... Ama onun da kampanyası daha çok sosyal ve ekonomik sorunlara odaklandı. Anastasiadis ise statükoyu koruyarak bir anlaşmaya varmaya çalışıyor gibi yaptı. Zaten tüm parti liderleri bu noktadadırlar. Ama bir seçim esnasında buna oynamazlar. Gerçekte Anastasiadis’in belki de istemeden başardığı tek şey, insanları Kıbrıs sorunundan ve anlaşmadan vazgeçirmesi oldu. İnsanlar, onun görüşmelerde gidilebilecek en uç noktaya gittiğini gördü. Garantörlerin de katıldığı iki konferansa katıldı. BM Genel Sekreteri Türkiye’ye giderek oradaki hükümet yetkilileriyle konuştu. Nihayetinde süreç çöktü ve Anastasiadis bunu yüzde yüz Türkiye’nin katı tutumuna bağladı. BM Genel Sekreteri’nin raporu bunun tam tersini söylese de, bu durumu Kıbrıslı Rumlara yansıtıp satarken hiç sorun yaşamadı.”

Ülke bir ekonomik yıkıntı içindeyken Rum insanının olası bir anlaşmayı umut olarak gördüğü, ama ekonomi düzelmeye başlayınca durumun değiştiğini açıklayan başyazar, durumu değiştiren bazı faktörleri de şöyle sıraladı: “Tek muhalefet göçmenlerden gelebilir. Ama adaylar devlet arazisi, Kıbrıs Türk malı, nakit yardımı, kullanım kaybı tazminatı gibi şeyler sunarak onları da kendi yanlarına çektiler.”

Ve sonuç olarak yazılanlara lütfen bir bakınız:

“Kamuoyumuza göre, anlaşma yanlısı tutumu ve Annan Planı’na olan bağlılığı politik olarak kendisine çok kaybettiren bir adam Türklerle anlaşamadıysa artık onlarla kimse anlaşamaz. Genel kanı, Crans- Montana’da bir anlaşmanın tüm olanaklarının yıkıldığıdır. Artık zaman, başka tarafa odaklanma zamanıdır.”


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık